bugün

Fazıl say'ın veda yazısıdır*.

siz kazandınız
Siz kazandınız, lütfen siz kazanın!
Lütfen benimle uğraşmayın ve ebediyen siz kazanın...
Tamam ben giderim uzak bir yere... Gözden uzak bir yere... Uzaya gidemem, kızımdan da ayrılamam ama siz beni görmezsiniz merak etmeyin. Tamam giderim...

Ben son 6 yıl içinde;
* 2 büyük oratoryo
* 2 büyük senfonik eser
* 1 keman konçertosu
* 2 piyano konçertosu
* 5 solo piyano eseri
* 1 bale müziği
* 2 Bach uyarlaması
* 4 film müziği
* 1 tiyatro müziği
bestelemiş olsam da...

HiÇ MÜHiM DEĞiL SiZiN iÇiN
Bu son 6 yılda dünya üzerindeki 42 memlekette, 326 şehirde konserler verdim, yaklaşık 700 konser...
Bu 6 yılda, toplumumuza 10 CD,2 DVD, 12 NOTA sundum...
Anlıyorum yaptıklarım mühim değil. Hiç bir zaman "her görüşüme katılmalısınız" demedim. Tartışmaya hep açıktım, hiç bir zaman hemfikir olmadığım insanlara saygısızlık yapmayı düşünmedim ama siz yaptınız, adil değildiniz... Bir fikir de ayrı düşünüyorduk, siz kökünü kazımaya kalktınız her seferinde ama hiç bir zaman kendi içsesimden vazgeçmedim. Doğru bulduğum doğrumdu, yanlış bulduğum yanlıştı. Yanlışı ben yaptıysam da hatamı anladığım gün düzelttim... Anladık değersiziz. Sizin değer anlayışınızı anlamadım ama ben değersizim o anlayışa göre, onu anladım... imkanı yoktur bazı kusurlarımı affetmenize... Affedicilik de değil, kabul etmenizin "lütfetmenizin" imkanı yoktur...
Zamanında hatalarım olmuş... Onları düzelttiysem, bu da doğru değildir, imkanı yoktur...
- Falanca arabeskçiyi kültür olarak görmüyorumdur, asla affetmezsiniz...
- Aziz Nesin haklıdır derim, bütün hayatıma sataşırsınız...
- "Din sömürüsü aldı başını gitti" deriz, ölüm fermanı vermediğiniz kalır...
- Konuşmayız, "Konuşmaz o korkak" dersiniz...
- Konuşuruz, "Konuşmak senin ne haddine işine bak sen" dersiniz...
- Beethoven,deriz "Git Beethoven'ın ülkesinde yaşa", dersiniz...

Git, popülist korkak! Ne haddine git! Hiç bir yolu yoktur...

Sizler facebook da 130 grup kurdunuz;
Fazıl Say gitsin vs, ekşi-sözlükte yazılar yazdınız...
Google'ı doldurdunuz...
Yahoo'da gruplaştınız...
Gazete haberlerinin altına yorumlar yazdınız...
Almanya'da yılın müzisyeni seçildiğimin haberinin altına bile döşendiniz hakaretlerinizle...
Her yerde sizler varsınız.
Ve sizler, ne yaptınız hayatta bilmiyorum, sormuyorum, düşünmüyorum, nefret etmiyorum, saygısızlık yapmıyorum ama siz bana yaptınız...

Siz yarattınız, bana en ağır haksızlıkları yapan bir kültür bakanını siz yarattınız...
Siz cesaretlendirdiniz marjinal köşe yazarlarını...
Siz pislik attınız, çamur attınız, hepsini siz yaptınız...
içinizde mesleki kıskananlar da oldu, aranızda piyano çalanlar da oldu çalmayanlar da...
Faşoları, dincileri, marjinalleri, 2.Cumhuriyetçileri, avanak liberalleri...
Ben, hiç birinize tek bir kelime kötü bir şey söylememişken...
Hepsini siz yaptınız...
Artık kazanın! Kazanın ve bitsin...
Siz kazandınız!
Kazandınız ve bitsin!
Yeter!..

Benim gerçek dostlarım, bu yazıyı niye yazdığımı, kimlere yazdığımı anlamıştır.

Fazıl Say
müslümanlı bir coğrafyada kızı 9 yaşına girmiş her rasyonel insanın yapması gerekeni, yapma planlarını açıklayan bir veda mektubu.

gayet makul. ben olsam ben de aynısını yapardım ne yalan söyleyeyim.
fazıl say'ın sonuna kadar haklı olduğunu beyanat.
meğer adamın derdi ben bu kadar şey yaptım niye bana ilgi göstermiyorsunuzdan kaynaklı ilgi çekmekmiş. söleseydin kuzum iki üç nik altı girerdik biz sana. yavşak mavşak karıştırmasaydın.
etkileyici bir yazı olmuş.
fazıl say mı? vay be şaşırdım , kendisi medeni şekilde veda edebiliyormuş. enteresan...
insanlıktan nasibini almamış , kültür den demokrasiden tek anladığı "benim istediğim olsun" olan zavallı birisi için değil üzülmek herhangi bir duygu bile beslemek abes tir aslında.

* 2 büyük oratoryo
* 2 büyük senfonik eser
* 1 keman konçertosu
* 2 piyano konçertosu
* 5 solo piyano eseri
* 1 bale müziği
* 2 Bach uyarlaması
* 4 film müziği
* 1 tiyatro müziği

bestelemişmiş. senin o kıytırık müziğin ile istersen 2000 tane beste yap seni kaale alan olmayacaktır.
önce bir ruh koyman gerekir. örnek isteyenlere downstream i önerebilirim.
kaynak belirtilmediği için güvenilirliği tartışılan yazı.
(bkz: kapıyı dışardan kapat)
(bkz: bir apaci agliyor gözleri yasli)
onun sanatına kimse söz söylemezken savunmasında bunlarla öne çıkmış olması ilginçtir.
--spoiler--
Ben son 6 yıl içinde;

* 2 büyük oratoryo
* 2 büyük senfonik eser
* 1 keman konçertosu
* 2 piyano konçertosu
* 5 solo piyano eseri
* 1 bale müziği
* 2 Bach uyarlaması
* 4 film müziği
* 1 tiyatro müziği

bestelemiş olsam da...
--spoiler--
bunu dedem de yapar.

sen son 6 yıl içinde işkence gördün mü?
aç kaldın mı?
en yakın arkadaşın şehit oldu mu?
bağ-kur prim borcu nedeni ile çocuğuna ilaç alamadığın oldu mu?
vergi dairesi gelip arabanı bağladı mı?

eee veda edersin tabii.
sana sik batmaz. gider istediğin yerde gıygıy yaparsın.
ya burda kalacak olanlar?

sen kazandın.
çünkü doğduğundan beri kazanan taraftasın fazılcığım...
kısaca yaptıklarıyla ilgi çekememiştir ve yavşak diyerek bir nevi trollük yapmıştır. başarmıştırda.
gidiyorum, işini iyi yapan bir müteahhit olarak gidiyorum,
geçen yıl, 2 büyük site
toplamda 600 daire yapmış olsam da gidiyorum siz kazandınız,
size yavşak dedim diye kızdınız bana, siz kazandınız ama adil degildiniz, yavsaktınız ama...

gidiyorum, işini en iyi yapan bir çöpçüyüm ben,
geceleri siz uyurken sokaklarınızı deterjanla ben yıkıyordum, asla hızlı hızlı yapıp geçiştirmemiştim, hakettigi gibi yıkamıştım sokaklarınızı, çöplerini tek tek topladıktan sonra, sokaklarınızı süpürdükten sonra yıkamıştım birde...
anlamadınız, siz kazandınız giciyorum...

fazıl say ın şu yukardaki örneklerden ne farkı var, üstelik yalancı, beni diyor engelledi hükümet, anlaşılmış 4 konser için sonradan 1,5 milyon euro fiyat çıkardıgını, bakanlıgın bunu ancak 2 konser ve 230 bin euro ya yapılabilecegini söyledigini hiç anlatmıyor, 1.5 milyon euro ya iki zurnaya verecek bakanlık öylemi açlıgın oldugu ülkemde, hassiktir ordan...

(bkz: fazıl say ı sevmiyoruz)
yarım yarım yarmış veda yazısıdır.

bizler için 700 konser vermiş, notalar sunmuş falan. auhuauhauha.

evet yahu, biz müzik dinleyelim, biz kültürlenelim diye yaptın zaten hepsini. hacı madem o kadar bayılıyorsun, yavşak demeyeydin? ahah.

james hetfield götümüzü sikse ses edemeyiz o zaman. adam bize kaç şarkı sundu, oohoo.
tutmayan reklam ve gündeme oturma denemelerinin son safhası.
(bkz: ya tutarsa)
(bkz: fazıl say ın veda hutbesi)
bu yazı 25.10.2009 tarihinde yazılmıştır. yeni değildir.

2 sene oldu hala gidemedi..
ne vedaymış be kardeşim. gideceksen git, gitmeyeceksen veda ayakları yapma bari..
net ol arkadaşım biraz.
Onun bu ülke için yaptıklarının binde birini yapmamış insanların, yazarların, göbeğini kaşıyarak utanmadan yaptığı eleştirileri kaile almaması gereken büyük sanatçımızın bir nevi teslimiyet yazısı.

(bkz: hoş olmamış)
(bkz: kına yakın kına)
nazım hikmet'e yapılan boykot bugün usta sanatçı fazıl say'a yapılıyor. ekonomik şartları konuşmak çok saçma. çünkü fazıl'ı hiçbir zaman lüks otellerde tatil yaparken görmedik. zenginliğini dillendirmedi.

fazıl say ile bu memleket nazım hikmet'e olan gibi sanata bakışı ve ideolojileri yüzünden ters düştü. hala akıllanmadık. bugün nazım hikmet'i çok özlüyoruz değerini anladık ama geç oldu. fazıl say içinde aynı şey olacak.

memleketteki insanların %60 ı bu adamı anlamadı. neden? çünkü fazıl say'ın da dediği gibi eğitim eğitim eğitim.
öldükten sonra, özel kanunlarla mezarı türkiye'ye getirilecek bir sanatçının veda yazısı..

ama sanatçı deyince aklına sertaç ortaç tan fazlası gelmeyen, yobazcahilkürtçübölücü takımı için harbiden zafer..

eh be fazıl senin ne işin var bu yamyamların, vahşilerin arasında yahu..hadi biz sike sike burdayız..sen bari gidebilecek durumdasın.git hakkının verileceği yerlere..

ya da kal burda ama, oyum evet falan de..olmadı, senin eserlerine fiyat biçip de hergün istanbul belediyesin yarak kürek işleri yüzmilyarlara kakalaynları görmeyenlerin seveceği şeyler üret.. haydi eller havaya tarzı bişeyler yazamaz mısın misal.
--spoiler--
Ben son 6 yıl içinde;

* 2 büyük oratoryo
* 2 büyük senfonik eser
* 1 keman konçertosu
* 2 piyano konçertosu
* 5 solo piyano eseri
* 1 bale müziği
* 2 Bach uyarlaması
* 4 film müziği
* 1 tiyatro müziği

bestelemiş olsam da...
--spoiler--
ben sana müzisyen olamazsın demedim ....
(bkz: konçertonu da al git)
her konuşmasında buram buram faşizm akan fazıl say'ı utanmadan nazım hikmet ile kıyaslayan kesime ancak yuh denir. nazım hikmet işkence altında kalması sebebiyle terketmişti ülkeyi,

oysa fazıl efendi padon yüce insan fazıl say, o kadar yırtınmasına rağmen kimse kendini tınlamadı diye gidiyormuş.

Güle güle diyoruz kendisine.
yanlış hatırlamıyorsam 1 yıl önceki vedasıydı bu ama gitmemişti. aklıma şener şen ile münir özkul'un neşeli hayat filminden bir sahneyi getiren olay.

ziya : bak gidiyorum
abisi: gidersen git ulan!
ziya: bak çıkıyorum ama beni sonra çok arasınız,
abisi: defol
ziya: istersen bugün kalayım, yarın gideyim.
--spoiler--
Ben son 6 yıl içinde;

* 2 büyük oratoryo
* 2 büyük senfonik eser
* 1 keman konçertosu
* 2 piyano konçertosu
* 5 solo piyano eseri
* 1 bale müziği
* 2 Bach uyarlaması
* 4 film müziği
* 1 tiyatro müziği

bestelemiş olsam da...
--spoiler--
sadece şu sözlerinden bile kibir fışkıran bir adamın hala savunulmasına şaşırıyorum. Bir siyasi partinin mitingine katılan hakan şükür topa tutulurken chp paravanlığı yapılan fazıl say'ın savunulması ne kadar ironik bir durumdur.
üzgün fazıl say serzenişi.
eee fazıl efendi bunda senin hiç payın yokmuydu? düşün bakalım neden bu saldırılara sadece sen maruz kaldın? bizden ötürümü yoksa senden ötürümü?
senin sanatına şimdiye kadar hiç kimse bok attımı? atmadı.
sen neden başkalarının hayat tarzına bok attın?
klasik müziği insanlara sevdirmeyi çok kolaymı sandın?

sen sanatçısın. madem bu toplumu daha ileriye taşımak senin görevlerin arasında, tabi her sanatçı toplumu düşünmek zorunda değil elbette. o zaman nasıl olmalıydı bu aydınlatma?

hiç bir değeri olmasada insanların sanat olarak gördükleri ve yahut kimisinin görmediği arabesk üzerinden gelişmemişliğimize küfür etmeyecektin. yani burda sana saldıran sadece arabesk severler değil klasik müzik severlerde var...

sen sanatçısın, bu ülkenin insanısın biraz bu ülkeyi tanı, gez dolaş nereden gelip nereye gitiğimizi öğren. bize hakaret etme...

istediklerini o zaman gerçekleştireceksin mutlaka.

ister git, ister gitme. isteyen sanata ulaşır.