bugün

bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın mantığıyla yaşamak veya farklı olmak ve bunu ''susma sustukça sıra sana gelecek'' mantığıyla dışa vurmak. işte bütün meseleleler buradan çıkıyor.

Tek gözü gören bir adam varmış. Duymuş ki filan köyde herkes kör.
Herkesin kör olduğu yerde tek gözü gören kral gibi olurmuş diyerek o köye gitmiş. Köyde kimse görmenin ne olduğunu bilmiyormuş. Birisi başkasının bir şeyini alınca, filan neden falancanın şekerini aldın diyormuş mesela..
Çalan da, sen nereden biliyorsun diye soruyormuş. Bu da gördüğünü söylüyormuş.
Köylüler sormuşlar:
-Görmek ne demek?
Bu da anlatabilmek için hepsini bir duvarın önüne dizmiş..Siz sırayla bir hareket yapın, ben ne yaptığınızı söyleyeyim, demiş.
Biri elini kaldırmış, söylemiş. Öbürü ayağını kaldırmış, söylemiş. Biri duvarın arkasına geçip, peki şimdi ne yapıyorum demiş. Bizimki, göremiyorum demiş. Köylüler, sen ya hasta ya sahtekarsın. Görmek diye bir şey olsa duvarın arkasında da görürdün, diyerek, tek gözü gören adamı köyün doktoruna götürmüşler. Doktor da körmüş. Hastasını sedyeye yatırmış, eliyle ayaklarından başlayıp sıvazlayarak yukarı doğru gelirken gören gözünde durmuş:
işte arıza burada deyip gören gözünü oymuş.
sıradan olmamanın en güzel ve mükemmel anlatılışı.
en büyük mesele aslında farklı olmanın farkındalığında olmaktır.
herkesin farklı olmaya çalıştığı dünyada farksız olmaktır en büyük fark.
(bkz: fark var)
(bkz: farkımız tarzımız kendi imalatımız)
(bkz: farkı sen yarat)
işte günün cümlesi dedirtecek sözdür. farklı olmamak bir mesele değil. asıl sorun farklı olmak. herkesin aynılaştığı bir toplumda farklı olmak. farklı olmayanın senin gözünü oymak istemesine rağmen, korkusuzca farklı olabilmek. herkesin elmayı sevmesine rağmen senin "hayır ben muzu daha çok seviyorum." diyebilmendir. ve herşeyden önemlisi aynı olanların seni kendileri gibi yapmak için attığı her acı dolu kazığı kar sayarak farklı olabilmek. işte tüm mesele bu.
(bkz: hepimiz farklıyız)
"herkes aynıyken ben farklıydım, şimdi herkes farklı ben aynıyım." gibi atarlı bi cümle kurmama sebep olan söz.