bugün

2008 içerisinde çıkması beklenen ama kanaatimce 2009'a sarkacak olan crytek oyunu. efendim yerli kardeşler çalışıyor.

edit: arkadaşlar uyardı. far cry ubisoft'a devredilmiş, oyunu ubisoft firması geliştiriyormuş. o zaman süper, ubisoftun tecrübesi ve bu alemdeki namı oyunu en güzel yerlere getirecektir.
maalesef crytek in elini sürmediği oyun. pc ye xbox 360 a ve ps3 e gelecekmiş.
dunia grafik motoruyla hazırlanan oyunun yeni videosu için:

http://www.eurogamer.pt/t...deo.php?playlist_id=12023
2008'in sonbaharında piyasaya çıkması beklenen ve birincisini hiç aratmayacak gibi duran oyun. tanıtım videosu şurdan izlenebilir;
http://www.trgamer.com/haberler.asp?id=14049
şu güne dek oynamayı düşünmediğim; fakat az önce bitirdiğim ilk oyununun to be continued tarzı finaliyle karşılaşınca, yavaş yavaş dvd sini alıp bi kenara atmayı düşünmeye başladığım oyun.
ubisoftun hazırlamasıyla daha fazla aksiyonlu hale geleceği umulan oyundur,Far Cryin tek düzeliği ve sıkıcılığı üzerine Far cry 2 umarım daha iyi olacaktır,Eğer ki yeterli aksiyonu sağlamazsa Crysis bile COD 4 ün gölgesinde kalmışken bu oyun da COD 4 ün gölgesinde kalacaktır.

ha ek olarak performans donanım optimizasyonu umarım COD 4 kadar iyi olur,Gerçi UBisoft bu işi assassin s creedde yapabildiğini göstermiştir.
gümbür gümbür gelmiş oyundur. crytek in yapımını bırakmasından sonra pek ümidim yoktu ancak bu videodaki oyun içi görüntüleri izledikten sonra yorumum değişti.

http://www.youtube.com/watch?v=wp3fodjmclm

--alıntı--

ilk kez kullanılacak olan yeni dunia grafik motoruyla yapılan olan oyun afrika çöllerinde geçiyor…

oyunun özellikleri:
* yeni nesil güçlü grafik motoruyla, 50km karelik devasa görülebilir alana sahip gerçek zamanlı afrika yüzey yapısı.
* gerçek hayattakine birebir uyumlu dinamik efektler ve insan hareketleri.
* birbirinden farklı bölgeler için silah seçenekleri, örneğin; açık mekanlarda sniper, dar alanlarda makinalı silahlarla mücadele edebilme olanağı.
* kullanılabilir kamyon, bot, araba gibi araçların çeşitliliği ve gerçekçi etkileşimleri.

minimum sistem gereksinimleri:
* işlemci: pentium 4 3.2 ghz, pentium d 2.66 ghz, amd athlon 64 3500+ veya daha yüksek
* ekran kartı: nvidia® 6800/ati®x1650 ve üstü, shader model 3.0, 256 mb video belleği
* bellek: 1 gb
* optik okuyucu: dvd-rom

önerilen sistem gereksinimleri:
* işlemci: intel® core 2 duo, amd®64 x2 5200+, amd® phenom
* ekran kartı: nvidia® 8600 gts ve üstü, ati®x1900 ve üstü,
* bellek: 2 gb
* ses: 5.1 ses kartı
* optik okuyucu: dvd r

--alıntı--
(bkz: gün ne kelime dakika sayıyoruz)
(bkz: çık artık ulan allahsız)
torrent sitelerine düşmüş oyundur, 3.67gb lık versiyonu. oyunun orjinali 6 gb den daha fazla yer tutacakken oyunu torrente koyanlar, orjinalin içindekik "map editör ve 5 farklı dil(ingilizce kalmış sadece)i" silerek boyut olarak büyük kazanç sağlamışlar.

not: allah torrenti başımızdan eksik etmesin.*
birden fazla karakter ile oynama seçeneği sunan oyundur. *6 farklı kişiden birisini seçip oyuna başlıyorsunuz. hepsinin özelliği ve kökeni farklı. amerikalı*, ingiliz, kosovalı-arnavut, çinli, afrikalı ve israilli var. hangisini istiyorsanız onu seçiyorsunuz. geçmiş bağlarımızdan ötürü benim favori adamım balkan asıllı olan.

edit: niye eksiledin lan bunu keko! tamamen bilgi amaçlıydı halbuki.*
(bkz: vakit kaybı)
normal modda gereksiz zor olan oyun. 2. görevi tamamladıktan sonra adanın neresine giderseniz gidin elemanlar peşinize takılıp yolunuzu kesmeye başlıyorlar ki, bu da free roam olayını ortadan kaldırıyor. bildiğin linear oyun sistemine dönüyor.

ayrıca skindirik, oyun başı elemanlarının bir şarşör dolusu mermiyle ölmemeleri ise ayrı bir dert. tamam herifin kafasına tabancayla tek bir kurşun sıktık diye herif ölecek diye bir şey yok, ancak bir sendelesin yahu, bi yere düşsün aq. yok, herif kafatasına mermiyi yememiş gibi sizin üzerinize koşarak gelmeye devam ediyor. oyunun zorluk seviyesinin yanısıra zaman akışının da oyuna ciddi derecede etki etmesi oyunu becerememde rol oynayan bir başka etmen.

örneğin ilk görevde kurtarılan buddynin, 2. görevde yanına zamanında gitmeyip ''nasıl olsa ben gidene kadar dayanır.'' demek ve adamın yanına, mesajından oyun saatiyle 3 saat sonra varmak; buddynin ölümüyle sonuçlanıyor. bu noktadan sonra bardaki saçları şekilli genç eleman ana buddyniz oluyor. kendisine güvenmediğimden ötürü* ''ben bu çakalla mı yoluma devam edeceğim?'' diyip oyuna baştan başlamak istedim. ''hem oyunun başındaki elemanı da kurtarırım.'' diye gaza geldim ancak oyunun zorluk seviyesi tekrardan aklıma gelince ve ''easy de oynamam ulen'' diye artizlik yapınca geriye yapılacak tek bir şey kaldı. gururuma yenik düşmeyip oyunu sildim. ancak ubisoft un ortaya attığı 1.1 patch ve ati nin gün itibariyle far cry 2 hotfixini de içeren 8.11 driverlarını internete sunması oyuna tekrar başlamam için yeterli sebepler olacak sanırım.
düşündüğüm gibi yeniden yükledim ve oynadım. 2. haritadayım, oyun 55% ile tamamlanmış gözüküyor ki sanıyorum 2. harita son harita olacak. gözlemler şöyle:

* haritanın sol üst köşesindeki ne anlama geldiğini ancak dün çözebildiğim mavi şey ve yanındaki sayı haritanın o parçasındaki elmas sayısını gösteriyor sanırım *.

* kontrol noktaları tamamiyle temizlenemiyor anladığım kadarıyla. scout ibaresi çıkarsa aldanmayın. tüm kontrol noktalarındaki mühimmat veya sağlık paketlerini bulduğunuzda oyun size bir ödül verebilir veyahut extras bölümünden bir şeyler açabilir, ancak araştırmadım. spoiler yapmayı da sevmem zati. sürpriz olsun bana da.

* harita öyle modellenmiş ki bir göreve giderken oyun sizi min 3 kontrol noktasından geçmeye zorluyor. kampların kenarından kenarından geçmeyi deneseniz de bir tane jeep mutlaka peşinize takılıyor. haa bunları atlatabiliyorsunuz ancak bu seferde boş arazide devriye yapan elemanlar sizin peşinize takılıyor. kısacası, oyunda yalnızsınız. görevini yaptığınız elemanlar bile siz gizli görevde çalıştığınızdan ötürü sizi tanımıyor ve size ateş ediyorlar.

* buddy olayına gelecek olursak... ilk haritada şimdilik 5 buddy çıkardı oyun karşıma ve bunların biri öldü. birini zar zor yetişip kurtardım. diğerleri ise görevlerini yaptıktan sonra ortalıktan kayboldu ve missing ibaresiyle kayıtlardaki yerini aldı. eğer ki oyunu normal ve üzeri zorluk modlarında oynuyorsanız kesinlikle safe houselara uğrayın ve buddylerle konuşarak ''civarda ol, ebeni z.kmeyim'' tarzında bir yaklaşımla rescue ready olayını aktif hale getirin. yoksa ölürseniz yerden sizi kimse kaldırmıyor, haliyle oyun bitiyor. esc ye basarak buddy bölümünden rescue ready olan buddy nin olup olmadığı check edilebilir.

* oyunda checkpoint olayı yok. mavi ufak çantalara tıklayarak oyunu save edebilir ya da kısaca oyunun herhangi bir yerinde f5 e basarak quick save yapabilirsiniz. aralarında fark yok.

* tüm çantaları bulacağım diye kasmayın derim ben. size kalmış. elbette sonunda bir ödül vardır ancak gözlemlerime dayanarak bunun oyun dışı yani extra bölümünden bir hediye olacağını düşünüyorum. daha girip bakmadım bu bölüme de. video olabilir, resim olabilir, konsept çalışmaları olabilir. bir fikrim yok. ama oyun içersinde bir şeyi aktif edebilecek bir trophy olduğunu sanmıyorum.

* ilk haritada apr ve uffl nin size vereceği 3 görev var. bunların dışında weapon shoplardaki silahları unlock etmek için silah satan elemanların görevleri, radyo kulesinden sesi şifrelenmiş bir elemanın assassin görevleri ve de buddylerin görevleri var. görevlerin birbirinden pek farkı yok. görev yeri genellikle ebesinin herekesinde oluyor. göreve gidene kadar min 3 jeep ve 15 e yakın örgüt elemanıyla cebelleşiyor, bir zürafa, iki de ceylan eziyorsunuz.

* oyunda haritanın dışına çıkıp ne var lan buranın arkasında diyerekten yol alırsanız, güneş başınıza vuruyor ve çöl sıcağında geberip gidiyorsunuz. her ne kadar basit gibi dursa da orjinal bir fikir, hiç olmazsa görünmeyen duvarlara takılmıyorsunuz.

* oyunda para yok. her boku elmaslarla yapıyorsunuz. yeşil ışığa dikkat.

* istisnasız her kullanılabilir araçta gps var.

* harita olayının zorluğunu abartılacak düzeyde değil. kolay alışılıyor.

* oyunun en başında jackal bize silah ve bıçağı verdikten sonra kimlere ateş ettiğiniz önemli. hastalıktan dolayı yere yıkıldığınızda diğer örgüt tarafından kurtarılıyor ve onlara özgü silahlarla oyuna başlıyorsunuz. örneğin apr de flamethrower varken, uffl de rpg füzesi var.

* buddylerin telefonlarına cevap verip önerdikleri alternatif yollardan görevi tamamlayın. hiç olmazsa görevlerdeki monotonluğu extra aksiyonla kaparsınız.

* underground denen bir olay daha var. bunu da ilaç tedarik etmek için yapıyorsunuz, pasaportları gerekli aileye ulaştırın, ilaç sizin olsun.
review - 2nd part:

* oyun üç bölüme ayrılmış durumda. act 1 ilk haritada geçmekte, act 2 ve act 3 ise 2. haritada geçmekte.

*
--spoiler--
denemedim ancak oyunda jackal ın size verdiği son görevden önceye kadar ilk haritaya geri dönülebileceğini düşünüyorum. 2. haritaya daldığınız yerden, yani haritanın kuzey batı köşesinden.
--spoiler--

* additional content bölümünden internette bulabileceğini promotional codeları girerk, extra görevleri açabiliyorsunuz. bunu oyunun başında yapmanız önerilir.

* oyunda yine internetten ufak bir araştırmayla yerini öğrenebileceğiniz golden ak47 bulunmakta. yine bir görevde ülkenin prensine yardım edip görevi tamamladığınızda jantları altın sarısı renkli bir jeep bulacaksınız. bu araç da bu silah gibi bayağı sağlam.

*
--spoiler--
kaybolan buddyleri oyunun sonlarına doğru jackal ın size verdiği koordinatlarda birarada jackal ın parasını arıyorlarken buluyorsunuz. 6-7 buddy ile kapışmak durumundasınız burada. oyunun başlarında bu ibnelerden ne kadarını vurursanız, o kadar sizin karınıza kısacası.
--spoiler--

*
--spoiler--
oyunun son görevinde 2 seçeneğiniz oluyor, ister parayı alıp sınırda gariban vatandaşların sınırı geçmesi için askere haraç vermeye gidiyor, istersenizse jackal ın kulubesinin tepesindeki yamaca çıkıp, burayı jackal ın size vereceği aküyle havaya uçuruyor ve arkanızda kalan örgüt elemanları için yolu kapatarak vatandaşların güvenli sınır ötesi geçişini sağlamış oluyorsunuz. aküye kısa devre yaparak hacıbekir lokumlarını ateşlediğinizden ötürü kaçmaya vaktiniz kalmıyor ve oracıkta can veriyorsunuz.
--spoiler--

* 100% game completion olayına girmeyin, zamanınıza yazık. raydo kulesinden alınan görevleri de yapmayın, bunlar da zaman kaybı. hatta ve hatta oyun boyunca 2 underground görevi yapsanız tamamdır. hap kutusunun dibine geldiğinizi oyun boyunca bir kez görüyorsunuz. pasaportları ulaştırıp aldığınız 2 kutu hapın yanısıra yaptığınız bir görev sonucunda da size bir kutu hap veriliyor ki, bu size hayli hayli yetiyor.

* oyuna baştan başlamak için hiç bir sebep yok. uffl nin görevini yaptım, bu sefer apr ye kasacağım demeyin. zaten bir tarafı oyun boyunca oynamak imkansız. oyun izin vermiyor. oyuna yeniden başlayıp diğer tarafı seçme durumunuzda görevler aynı kalacak isimler değişecektir.

* araba tarmir etme upgradeleri oldukça işe yarıyor. çoğunlukla kullandığınız araçların upgradelerini almak size tamir esnasında oldukça zaman kazandıracaktır.

* flamethrower yerine rpg tercih edin. çalılığı yakıp herifleri ateş ortasında bırakacağım diyorsanız; molotof kullanın, flamethrower değil.

*
--spoiler--
gazeteci ibne ''jackal ın tapeleri topla sonran senden isteyeceğim.'' diyor oyunun en başında barda. ancak oyunu geçiti patlatarak bitirirseniz tapeler de doğal olarak sizinle beraber öbür tarafı boyluyor. diğer sonla bitirmedim. büyük olasılıkla creditsen önce karakterlere ne oldu bölümünde ''gazeteci ibnenin tüm çalışmaları örtbas edildi.'' ibaresi yerini ''tapelerle beraber tüm suçlular ortaya çıktı, bravo gazeteci ibne!'' ibaresi yer alacaktır. adım gibi eminim. siz siz olun son görevde elmas dolu çantayı alıp sınırdaki askere götürmeyin. gidin karılarla... öhöm, afrika dan bahsediyoruz... eee, gidin elmasları sınırdaki askere verin, zavallı insanlar kurtulsun.
--spoiler--
review - 3rd part *:

* araba kullanımı bir fps de belki de hiç bu kadar zevkli olmamıştır. deniz araçlarına pek ısınamadım doğrusu, ancak idare edecek düzeydeler. ayrıca bir kaç oyun içi videosunda gördüğüm hang gliderlara ise rastgelmedim. rivayet odur ki, aslında haritaya dağıtılmış pek çok hang glider safe houseların yanında hazır bir vaziyette oyuncuyu beklemekteymiş.

* güzel oyun amk, alın oynayın. gametrailers.com 8.7 vermiş.
yeni nesil grafiklerle benzenmiş ve sanıldığının aksine öyle çok da ahım şahım ekran kartı istemeyen oyundur 256 mb ddr3 8600 gt ekran kartımla 1280 e 1024 bütün ayarları ultra high açtırmıştır. sistemimin diğer bileşenleri AMD phenom 9850, 4 gb ddr2 ram 790 fx ati chipsetli anakart.

Oyuna gelince, en zor zorluk seviyesinde düşmanların yapay zekasını çözdükten sonra çatara çutara diye adam öldürerek gitmek zevk vermemektedir. En güzel stealh action tarzında oynamaktır.

Yani sürüne sürüne gideceksin bir adamın arkasından yaklaşacaksın machette ile adamı keseceksin, Diğer düşmanlar dehşete düşecek evime dönmek istiyorum diye ağlayacak yine sürüneceksin gideceksin onu keseceksin oradan koşa koşa uzaklaşacaksın sonra susturucuyu çıkartıp çatank çatank diye diğer adamları kafasından vuracaksın sonra otları yakacaksın adamları sıkıştıracaksın yine machete ile kafa kesmeye gideceksin.

ama yine de oyunu bitirebileceğimi düşünmüyorum, yüzde 30una geldim ve oyun gözümde büyüdü ne zaman bitecek diye.

yine de en zor ayarlarda oynanması gerekli oyun ki eğlenceli olsun.
Birinci oyunundaki* başarıyı yakalayamamış oyundur. Halbuki crytek ne güzel gidiyordu ubisofta geçtikten sonra kötüleşti.
git git bitmeyen arazileri olan oyun.
okumayı yeni yeni öğrenen yeğenime göre ''faruk amca'' dır.
aslında çok kötü bir oyun degildir ama görevler arasındaki mesafe oyunu uzatmak adına inanılmaz uzun oldugu için ve kahramanımız afrikaya iner inmez sıtma oldugu için sürekli ilaç bulma görevi yapmak gerektiginden bekledigi ilgiyi görememistir. onun haricinde silahlar ve nişan alma noktasında call of duty'den bile başarılıdır pek çoklarına göre. birde oyunda silahın tutukluk yapması gibi güzel bir fikri yine inanılmaz sık şekilde öne sürerek onu da rezil etmislerdir. ancak herşeye ragmen zevkli oyundur güzel oyundur.
grafikleri ve hikayesi çok iyidir.yapay zekası ortadır.far cry 1 ile alakası yoktur.*
elimizde ak-47 ile ilerlerken yerdeki g3'lerden tüfeğimize mühimmat ekleyebileceğimiz şahane oyun. biri 7.62x39 mm, diğeri de 7.62x51 mm. gerçekten şahane oyunmuş...

not: oyundaki detaylardan birisi de az önce kahkaha tufanı yaşamama yol açtı. ben oyunda ölen düşmanlardan aldığımız eski, paslı silahları anca sık sık tutukluk yapar deyu biliyordum. gel gör ki .30-06'lık* baba nişancı m1903 springfield elimde dağıldı çatışmanın orta yerinde. evet bildiğin kundak bir yana, mermiler bir yana, tetik ayrı yana uçtu gitti hepsi, triger kayışı kaldı elimde. ahah, ilahi ubisoft.
grafikler iyi,yapay zeka berbat.atmosfer harika ama bu seferde yolların uzunluğu insanı sıkıyor.ubisoft oyunu yaparken uğraşmış.tek sorun oyun belli birşey den sonra sıkmaya başlıyor.silahların eskiyince tutukluk yapması hatta dağılması,arkadaşlık olayları falan iyi düşünülmüş.yanlız anlamadığım birşey var.oyunun %69'undayım arkadaş görevlerinde çatışmalarda bazen adamım yaralanıyor.ona iğne yapınca iyileşiyor.ama nedense bazen iyileşmiyor burayı anlayamadım ben.birinci iğneyi yapyoz yok ikiyi yapıyoz yok üçü yaptıktan sonra zaten adamım mevta.benim adamda gözelerini kapatıyor.e tabi bende yufka yürekli olduğumdan gönlüm el vermiyor ölmesine.kayıtlı oyundan tekrar açıyorum ve vurulmaması için kurşunların önüne ben atlıyorum.orda adamımın neden öldüğünü çözemedim.daha önce aynı şey paul diye bi adamımın başına gelmişti.şimdide o haitiliye geldi ama oyunu kayıtlı yerden tekrar açtım ve kurtardım onu.hee bide arkadaşların arasında nasreen davar diye bi kız var beni kesiyo yaralanınca falan koşa koşa geliyo orası ayrı.
fn fal ile abartısız 7-8 kere vurulup da hala ordan oraya koşabilen düşman afrikalıların olduğu görsel şölen. hele hele keskin nişancı tüfeğiyle(svd ya da m1903 springfield) vurduğunuz bir adamın kurşunu yedikten 2 saniye sonra tepki verip, cüneyt arkın'dan dayak yiyen bizanslı gibi kendini yere atması da nefis. naptın sen ubisoft?
bir türlü hap alınamayan oyun.