bugün

http://www.istisnai.net/052/erdem.asp
an itibariyle ortaokul arkadaşımı buldurmuş canım site. hakikaten, "bu feysbuk bir boka yaramıyor be" diye dolaşırsınız ortalıkta, sonra en umulmadık bir anda mesaj gelir "sen bilmemne okulundaki çarpık bacaklı bilmemkim değil misin, inanmıyoraaaam çok özlemişieem" Diye.. işin ekstra ballı yanı, o bulduğunuz arkadaşınızda diğer ortaokul arkadaşlarınızın msnnin olmasıdır ve onlarla da irtibata geçip bir gün buluşma planı yapmanızdır. büyüksün feysbuk!
kurulan aptal gruplarla bir kısım kendini bilmez tarafından sosyomat'a benzetilen network sitesi.
örnek:yerli dizilerden tiksiniyorum,kuran çarpsın izlemiyorum.
eski, yeni, ortaya karışık arkadaş bulma cihazı.

internet üzerinden arkadaş bulma yansın bitsin arkadaş. gerçi sonunda beni de ilkokul arkadaşım buldu. mission accomplished. ilokul arkadaşı da bulunduğuna göre artık her hangi bir fonksiyonu kalmamış demektir sitenin. pılı pırtı toplayıp bahamalar'a yerleşmek farz bundan sonra. daha ben ne diye işle güçle uğraşayım? ilkokul arkadaşımı bulmuşum heyt bee...
ha bire birilerinin bilmem ne daveti gönderdiği bir site... yok poke mi yok bira mı... lan kabul edince ne oluyor etmeyince ne oluyor... sürekli kenara inviteyşın yazıyor... efendi efendi arkadaşlarınızı bulcaksanız bulun lan, dinden imandan çıkarmayın...
tuncay şanlı out ajdar anik in diye bir grup kurulmuş. zıplaya uça koşa üye oldum.
evet uğur duralım artık burada..
şimdi hocam bu site i$ine artık ben yeti$emiyorum..zira ya$ aldı gidiyor.yok ilkokulmu$, ortaokulmu$ artık hiçbirinin degeri kalmadı.buluyor bizim oglan 10 yıl onceki arkada$ını..bak bak bak..nasıl da buldu..
oynat uğur..ekliyor..mesaj yazıyor..ve bitti..
dur burada uğur..
gördün mü.3 cümleyle bitti gitti..eee ne anladık biz bu i$ten..

(bkz: kırarım bu siteyi)
tanım:ilkokul arkada$larını reelde degil de sanalda hatırlama sitesi..gelecegin bokunu çıkaranlar, adım adım geçmi$inde bokunu çıkarıyorlar gibi sanki..elimizdeki güzel anılar bile uçup gidiyor..
ebemi de bulucam facebook' da allah' ın izniyle diye bir gruba sahip , hakkında bu kadar entry girince çöktü sandığım site.
travmatik durumlarla karşılaşmamak için, geçmişiyle barışık olmayan kişilerin uzak durması gereken aparattır.
sözlükte büyük bir çoğunluğun bok atmaktan kendini alamadığı site.

her internet sitesinin kendine göre bir işlevi var. facebook'un işlevi ise tanıdığınız, uzun süredir görmediğiniz, arayıpta bulamadığınız insanları bulmanızı sağlamak. yani facebook kısacası bir arkadaş edinme sitesi değil.

mesela atıyorum yurt dışına çıkmışınızdır, güzel arkadaşlar edinmişinizdir ama yurda döndükten sonra irtibatınız kopmuştur. yaz adını soyadını facebookta çıksın çat diye, tekrar irtibatı sağla.

sonra ben ilkokul arkadaşlarımı bulamadım diyenler için de birkaç lafım var hadi ben 21 yaşındayım benim ilkokul arkadaşlarımı bulmam birçok kişiye oranla daha kolay. ama benim 30 yaşındaki arkadaşım bile 15 tane ilkokul arkadaşını bulduysa problem sizde ve sizin arkadaşlarınızda olsa gerek.

ha bu arada tabiiki abazan türk genci napıyor? rusya, isveç, norveç gibi network'lere kayıp ordan çıtır hatun profillerine bakıyor. sanal tatmin bir kez daha burda işte. e o zaman ne farkı kaldı yonja'dan bunun?

boşuna o gruplar orda yok "facebook'un yonjalaşmasına hayır" gibilerinden gruplar. ama sitenin işlevini algılamamış olan insanlar ordan da kız düşürür müyüm diye bakıyor. tıpkı sözlükten kız düşürmeye çalışan insanlar olduğu gibi.

neticede büyük bir çoğunluk bilmediği, anlamadığı ve işlevini büyük bir ihtimalle asla anlayamayacağı bir oluşuma* bir parçası olmayı başaramayacağı için bok atmakla kalıyor. neymiş sanalmış yalanmış. peeeh! sözlükte yalan lan o zaman. burası da sanal, üstelik burda tanımadığın insanlarla aynı ortamdasın. oranın farkı ise tanıdığın insanlarla muhattap oluyor olman!
dıdısının dıdısını bile bu sitede bulabilirsiniz. *
memleketinizin/köyünüzün grubuna üye olduktan bir 24 saat sonra hemşehrilerinizden mesajlar almaya, kısa sürede doğru dürüst tanımadığınız insanlarla enseye şaplak göte parmak ilişkisi(!) içinde bulunmaya başladığınız bir acayip ortam. sağlığına duacıyız ama. o kadar eski okul arkadaşı bulduk sayesinde..
**

gozlemlerime gore, php ile kodlanmis, serverlari son derecede yogun ve mantik hatasi bulunan sitedir.

1) secilen adlari gozden gecirdigini idda eden fakat ne yazarsan kabul eden bir sisteme sahip (aslinda onu da is bu entryi yazmak adina arattirilan asdf den ogrendim)

asdf:
* 500+ Profiles
* 278 Groups
* 77 Events

2) diyelim ki bulmak istediginiz ilkokul arkadasinizin adini arattiniz fakat bulamadi, o zaman soyle bir hata veriyor;
(bunun ornegi icin bu sefer hede hodo yazdim 43 profil cikardi ama neyse..)

I've got nothing for you. Try a new search.
Invite jane doe to join Facebook
email: [____________] (send invite)

yani diyor jane doe yok, ama email adresine davetiye atabilirsin. iyi de ben email adresini bilsem direkt ona yazarim, seni ne edeyim facebook?

hani bana ilkokul arkadaslarimi buluyodun? yalanmis iste.. *

edit: canim benim*, senin facebook fanatigi olman bu logical hatayi duzeltmiyor. cok istiyorsan dev'ler ile birlikte calisip cozersin.
vakti zamanında değil resmini, yaşadığı şehiri bile açıklamayan yurdum ıcq, msn kullanıcılarını çok bonkör gördüğüm sitedir.
hiç ilkokul arkadaşımı bulamadıgım benim için çalışmayan hede hödö.
(bkz: facebook diyalogları)
uludağ sözlük grubunda bütün yazarların döküldüğü site. hayır burada o kadar gizlilik, rumuz falan fistan orada doğrudan isimler ortada.
pacman ile bir başka nostalji * yaşatan site.
ilginç bir fenomen. 1 sene önce hiçbirşeydi, şimdi net aleminin herşeyi. mailinize gelen arkadaş ekleme talepleri, laf arasında geçen "feysbuk" sözleri, televizyon programlarında, gazetelerde hakkında çıkan haberler..

o kadar popüler ki merakıma daha fazla dayanamayarak üye olmaktayım.. bakalım nedir ne değildir.
ulke disarisinda tatile cikacaklarin, mutlaka uye olup kalacak yeri belese getirmeleri icin uye olmasi gereken sitelerden biridir.

norvec networkune girilir, arama kritereri

[female]
[single]
[pagan]*
seklinde ayarlanip arama yaptirilir.

aynisi isvec ve finlandiya icin de tekrarlanir.
https://www.cia.gov/cia/publications/factbook/
türk milletinin eline düşmeye görsün ray-ban lı fotolar arabalı fotolar kızların gece klüplerinde çektirdiği fotoları ile (bkz: yonja görünümlü facebook) olarak literatürümüze geçmiştir. tek olumlu yanı profile a izin verilip verilememesidir. yıllardır bulmak istemediğiniz kişileri sırf bak benim bu kadar arkadaşım var diye alem i guruh a caka satacaksanız bilemem ama 10 yıldır görmediğiniz bir arkadaşınızla yapabileceginiz maksimum dialog nereyi bitirip nerede çalıştığınız evli olup olmadığınız ve onunla (belki) aranızda geçen bazı hatıralardan öteye geçememekte.. zaten sonrasında sadece ikinizde birbirinizin friend list ini dolduran bir parçadan ibaret olup çıkarsınız.

niye mi?

çünkü alem sanal olunca nedendir bilinmez türk halkı da bi ayrı sanal oluyor normalde yapmayacağı şeyleri olay sanallaşınca ve ego tatmini başlayınca daha bir rahat yapıyor. a aa senin facebook un yok mu ? sorusuna, evet facebook um yok diyemiyor, demiyor... durum böyle olunca sizin de bir facebook unuzun olması farz ötesi birşey oluyor. işte başkalarından duyduğunuz rakı masası açmalar salamura yollamalar vay efendim ebesinin damını yollamalar size ilginç bir şekilde komik geliyor. acaba başkaları görüpte ahaha şu matrak insana bak rakı masası kurmuş ne kadar hoooş demesini mi istiyoruz kendimize yoksa imaj herşeydir deyip hayatta o smokini giymek istemezken sırf dengesizliğimizden dolayı başkalarına naif mi görünmeye çalışıyoruz ?

işte bu durum facebook un türkler e munhasır durumu biraz yılların verdiği çağdaşlaşma arzusu biraz bu arzunun içindeki sonradan görmüşlük. ama nede olsa kılıf hazır yıllardır zikhlemediğimiz arkadaşlarımızı bulup yıllardır zikhlemediğimizi bırakıp onunla 40 yıldır yediği içtiği ayrı gitmeyen muhabbeti yapacağız her gün yeni fotolar koyup caka satacağız.
türk kullanıcıları açısından hızlı şişirilmiş bir balon yakında patlar.
550.000 kişilik türk kullanıcı serverına sahip sitedir.
eski alacaklıları meydana çıkartan site.

(bkz: allah tependen baksın facebook)