bugün

yanlış ilaçtır. insanların böyle bir konuda rahat olmasını beklemek çok saçma bir davranıştır. ne yazıyorsa reçetede onu ver. bakkal mantığıyla eczane çalıştırmayın. sağ twix yok da sol twix verim mi abime dersen orta twixi alırsın.
''sen kim köpeksin de benim sağlığım hakkında karar verebiliyorsun'' dediğim eczane çalışanlarının ortak beyanıdır.
Bu konu saglik konusu bilgisi olmayan arkadaşlar hic konuşmasın. insan sağlığı bilgisiz kişilerin konuşmasını kaldırmaz. Evet yanlış ilaç değildir. Doktorun verdiği ilactir eşdeğer ilaç. Çünkü ilaç farmakopede imalat talimatı bulunan maddelerdir ve her firma farkli isimle aynı maddeyi üretir. Ve eczacı sizin bütçenize göre olanı seçer size onu verir.
not: Merak edene özelden tek tek açıklayabilirim Mekanizmalarini.
Doğru. Muadil de diyorlar. Lakin ilk defa bundan sıkıntı duyan eczacı gördüm. Çünkü hem tanıdığım eczacılar hem ilaç aldıklarım ilacı vermeden mutlaka bilgilendirme yapıyor. Yoksa zaten hemen ecza deposundan istetiyorlar. Siz bilgilendirmeye ihtiyaç duymuyorsunuz galiba.
tabi ki etken maddesi aynıdır ama ilaç firmalarının basit ticari manevralarından ötürü böyle yönlendirmeler oluyor. sonuçta adı üstünde sağlık "sektörü." sağlık bir hizmet alanı değil mekanik bir sektördür artık sadece.
Müdürümün başına gelen bir olayı aktarayım size. Göz doktoru bu adama üveit atağından dolayı pred forte adlı damlayı veriyor. Eczanede ki kendini bilmez arkadaş eş değer ilaç diye bu adam da bilmiyo diye pred fort adlı ilaç stoklarda yok eş değeri bu diye tears naturale adlı göz yaşı damlası veriyor şimdi bu yanlış ilaç değilde nedir anlatmak istediğiniz buysa bana eş değer ilaç vermeyin eczacılar.
Doktorlar etken madde yazsinlar receteye o zaman amk. Neden ilacin ismini yaziyorlar?
Doktorlar etken madde yazsın neden ilacın adını yazıyor diyen arkadaşlar, bu is zaten gelişmiş ülkelerde böyle. Bizim ülkemiz gibi bazı doktorlar yazdığı bazı marka ilaçların mümessillerinden ilaç başı para alıyor ve herkese aynı ilacı yazmaya özen gösteriyor... Tabi bazıları. Anlaşılıyor mu simdi bazı şeyler ?
artık bilgisiz arkadaşlar lütfen susun. Bu is sağlık. Cahillik Kabul etmez. Biz yıllarımızı veriyoruz bu işe.
kısa bir örnek daha: agrini kesen parol değil parasetamol Dur mesela (en basit bilindik örnek)
bu kadar açıklama aklı başında olana yetecektir inşallah.
önemli olan icinin rahat etmesidir.. benim icim rahat etmez yani selectra yerine misol vereceklerdi bana hayir deyip cıktım
haklı bir söylemdir. tabi aptallar için.

yahu bu ülkede yargı sistemi doğru işlemiyor, eğitim sistemi bir sınavı doğru dürüst yapıp sonuçlandıramıyor, hukuk desen zaten evlere şenlik, sağlık sisteminin dediklerine mi güvenecek bu millet?

komik ülkeyiz hakikaten? (bkz: gss prim borcu)
sağlıkta devrim yapılmıştı di mi?
muadil ilaçların içerikleri birebir aynı olmuyor, ben bazı sağlık problemlerimden dolayı çoğu ilacı kullanamıyorum mesela, eczacı benim yaşadığım sorunları bilmiyor sonuçta, bana sormadan muadili vermeye çalışırsa elbette öfkelenirim, çok sefer yaşadım bunu. elimde yok, muadilini versem olur mu diye soran eczacılar çok az, sen bana reçetedeki ilacı vermek zorundasın, elinde yoksa o ilaç açıklarsın durumu ben de istersem muadilini alırım istersem reçetemi alır giderim, benim adıma karar verecek kişi asla eczacı değildir.
eşdeğer ilaç aynı işe yarayabilir ama atıyorum diklofenak içeren 40 kadar ilaç var , hepsi aynı etken madde ama içindeki hap sayısı gramı değişik. ayrıca hepsinin fiyatı da farklı , devlete ya da hastaya giren çıkan değişir yani.

varsa vericen aynısını işte tatava yapmıcan.
Diğer ilacın mg.i falan farkli , yardimci maddeleri farkli diyen arkadaşlar. Biz o maddelerin dersini 5yil alıyoruz rahat olun siz sadece onlara bakacak kadar konu hakkında bilgi sahibi iken biz sizin olmuş olabilecek tüm saglik problemlerinizi göz önüne alıyoruz bunların dersini görüyoruz ve o ilaçlari biz üretiyoruz..
tabiki sizin saglik problemlerinize Göre seçiyoruz vereceğimiz ilacı yada muadili. Tabi sizi uyarmak da lazım eczanelerde. Ve kalfalar değil eczacılar yapmalı bu isi diyorsanız eğer o zaman haklısınız.
zamanla teknoloji gelişir ve aynı ilacın daha ucuzu çıkar bizde ucuzu tavsiye ederiz malum hasta cocuguna 2 ilaç alacakken parası 1ine yeten bir babaya 2 ilacı da verebiliriz aslında bu sekilde adam yok çocuğum iyileşmesin pahalisini ver ben takintiliyim demez dimi.. bunu açıkla demiş bir arkadaş ancak onu anlayabilecek kapasitede olsa bunu soracağını sanmadigim için cok yorulamayacagim.