bugün

dün yayınlanan bölüm de hırkanın cebinden çıkan yüzük, ali nin en sağlam adamının ezel in ajanı çıkması ve hamlet için ayırdıkları parantez türk dizilerinde son yıllarda görülmememiş derinlikteki kurgulardır.
Yengem "Ezel" adli diziden bahsederken "Ben de Ebed'i çekicem" diye yaptığım iğrençliğin sınırlarını aşmış cümlemi aklıma getiren sözcüktür.
izlenilen en iyi dizidir. Zaten başrolde kenan imirzalıoğlu'nun olması dizinin kalitesini gösteriyor.Bir diziye ancak bu kadar güzel oyuncu yerleştirilir, oyuncular cuk diye oturur. senaryo bambaşka, işleyiş adım adım. Gerçekten çok iyi bir dizi umarım böyle devam eder bokunu çıkarmazlar. böyle devam ederse kvpyi tahtından edecek dizidir. tüm kadroya helal olsundur.
senaryosunun gayet ilginç olmasıyla beraber 2-3 bölümün izlenmesinin ardından bağımlılık yaratacağı kesin olan bir dizidir.
türk dizi tarihinde fenomenliğe aday olan.

çünkü flashback ler üzerinden ilerliyor bu dizi.ve dizideki her karakterin hikayesi kendi bakış açısından yaşanan olaylara göre anlatılıyor. adım adım hikayenin farklı yönlerinden işleniyor ve kurgulanıyor senaryo. böyle ele alınıldığında bir türk dizisi için ortalamanın bir hayli üzerinde iyi bir kurgusu var.
diğer türk dizilerinin aksine öyle noktalarda bitiyor ki bölümler. bitmesi bile saçma geliyor insana bırakın devam bölümünü tahmin edebilesiniz. açıkladığı her sorunun cevabı başka sorulara yöneltiyor insanı. öğrendiğiniz her yeni bilgiyi bir diğerine bağlarken bir başka acaba geliyor aklınıza. o haftaki bölümün reklam jeneriğini izlediğinizde bölüm hakkında herşeyi öğrendiğinizi sanıyorsunuz fakat izleyince jeneriğin dizinin göz boyayıcı , konu olarak bir şey ihtiva etmeyen tırt kısımlarından olduğunu görüyorsunuz. hani öyle aşk-ı memnu gibi jeneriği izliyim diziyi izlemesem de olur falan yapamazsınız. bir bölüm kaçırın olay biter anında. ufak detaylarla ilerliyor dizi çünkü.

tüm bunları diziyi izlemeden okuyunca inanmayanlar olacaktır. ama inanın en azından ilk beş bölüm için böyle. zaman içinde bu şekilde devam etmesini ve sakızlaştırılmamasını umut ediyorum bu açıdan.

eksikleri yok mu?tabiki var.

kurguda da eksikleri var. hikayede de eksik kalmış ufak kısımlar var.
baş rollerden olmasına karşın cansu dere nin oyunculuğu donuk ve yetersiz ama bu tuncel kurtiz gerçeğini de değiştirmiyor. konu montecristo kontu ndan alıntı deniyor. ama yaprak dökümü de alıntı olmasına karşı teknik açısından böyle kaliteli bir başlangıç yapamamıştı. yüz değiştirme durumuyla alakalı bir kurtlar vadisi benzetmesi haklı olarak yapılabilir. ama devam ve işleyiş açısından çok farklı olduğundan görmezden gelinebilecek bir durum bu.

bunları düşündüğümüzde herşeye rağmen farklı duruşuyla kurtlar vadisi kadar fenomen olabilecek bir diziyle karşı karşıya olduğumuzu söyleyebilirim. üstelik ezel, türk dizi tarihindeki orjinalitesinin yanında kurtlar vadisi nin bir çok eksiğinden de yoksun. örneğin kurtlar vadisinde aşk yok kadın yok dendi, bir anda pembe diziye döndü kv. bu açıdan da her şey dengeli oturtulmuş görünüyor şimdilik ezelde. verdiği sinyallerle de uzun soluklu bir şekilde planlı programlı ilerlediğini gösteriyor.

kısacası türk seyircisini her açıdan yakalayabilecek normlara sahip ( kör anne-aldatan sevgili-hapiste bilenen iyi adam vb. ) teknik açıdan ise yabancı dizilere özenen ve iyi bir şeyler yapmayı deneyip az da olsa başarabilmiş bir türk yapımı.

hayırlısı diyorum ve sevinçle yeni bölümü izlemeye gidiyorum.
kıçı kırık sevgili ve şürekasından intikam almak için annesini inim inim inleten hadi yüzük verdi, şimdiye kadar çektiği acı ne olacak dedirten, ya baba ve kardeşin çektiği acılar nedir diye düşündüren dizidir. intikam soğuk yenen yemek tamam anladık insan ailesini meze yapar mı arkadaş.
ipek bilgin 'in oyunculuğu için bile izlenebilecek dizi.
ayrıntılara önem veren dizi.
kerpeten alinin yanında ki adam ezelin adamı çıkınca ve annesinin cebinden çıkan yüzüğü görünce türk dizisinde beklenmedik ayrıntılar olarak bizleri şaşırtmadı değil. hayır biz alışığız senaryoyu tahmin etmeye ama adamlar bizleri şaşırttıkça şaşırtıyor. izlememin tek sebebi yeni bir bakış açısı getirmiş olmasıdır.
--spoiler--
inanıyorum söyledigini candan söylediğine ama bugün ki karar yarın bozulur çok kez kendi kendimize verdiğimiz sözü tutmak en çabuk unuttuğumuz şeydir ne yapsak,kendi kendimize verdiğimiz sözü tutmak en çabuk unuttuğumuz şeydir ne yapsak; Madem ki bu dünya bile yok olacak bir gün sevginin bitmesine insan neden üzülsün. Aşk mı kaderi kovalar kader mi aşkı daha kimseler çözemedi bu bilmeceyi!
--spoiler--

(bkz: hamlet)
(bkz: shakespeare)
unisex bi insan ismidir. diyorum halamdan biliyorum, halamın adı diyorum. bakıyorum itimat etmeyenler çıkıyor, çok ayıp. andırstent mi..
Ezel karakterinin, kendine kazık atan kişilere gol ardına gol attığı dizidir.

5. bölüm itibariyle durum 20-0 falan olmuştur kanımca...
şöyle bir repliği mevcuttur;

ezel: kaderiyle aşık olanlara değil de, aşkıyla kaderi değiştirenlere içelim.
benim anlamadığım beğenmeyen arkadaşların lostla karşılaştırma sevdasıdır. çakmadır carttır curttur. bok atıp duruyolar. çakma olan sizsiniz kardeşim gayette güzel bir tük dizisidir.çakma türkler beğenmiyor demekki.
--spoiler--
ezel : öğrenmeyeceğimi mi sandın?
kerpeten ali : senin öğreneceğini göze almıyacağımı mı sandın?
--spoiler--
show tv'de yayınlanan müptelası olduğum dizi. pekçoğu monte cristodan alıntı olduğunu söylemektedir.
aşırı derercede grip olmam ve dizi vaktinde gözlerimin yanması ve ezelle annesinin buluşma sahnesi üçlüsünün aynı ana denk gelişiyle beni hüngür hüngür ağlatan dizi. o değil gözümün yanması da geçti.
hakkında bu kadar entry girilince ezel nickli yazar costu sandım,megersem diziymiş.aman benden uzak olsun...

edit:...diyecektim fakat bu kadar övülünce dayanamayıp ,izledim.cok süper olmus, cok begendim tebrikler.ama bana da hak verin türkiye de iyi dizi 50 de 1.
(bkz: ben de ramiz gibi dayı istiyorum) * *
rakı ve beyaz peynir eşliğinde türkiye ekranlarında izlenebilecek tek dizi.
son dönemin en iyisi. gerek oyuncu kadrosu, gerek görüntü kalitesi gerekse kurgusuyla buram buram emek kokmakta, kalitenin prim yapmadığını söyleyenlere inat reytingleriyle de yüzleri güldürmektedir. ne güzel.
izleyipte müptela olduğum tek dizi. hele son bölümde annesiyle karşılaşma sahnesi muhteşemdi. ayrıca dizinin çok iyi işlendiğini de söylemem gerekiyor. ileride de bozulmaz inşaallah
ortaligin amina koyan dizidir tabiri caizse.. ulan vize, final falan hak getire, oturuyoruz gecenin 2sinde 3unde okyanus otesinden ezel abimizi izliyoruz. valla 5 bolum efsane olmasi icin yeter bile. bir notda ezel kardesimize, lan sen erkeksen biz neyiz amina koyayim.. bi insan bu kadar karizma olur mu be. bu kadar kendini asar mi ya. 10 senede adam ne hale geldi vala, helal olsun. bence gidip kameraya dahi bakmaktan aciz top model behlullere, maraz alilere biraz ders ver abicim. onlari izleyenler birsey izlediklerini saniyor, yazik o kizlara vala. *
(bkz: osuruktan diziler)
çok güzel bir show tv dizisi.. heyecanla gelecek bölümü bekletir..
Senaryosuyla çok ilgi çeken, adamın yaşadıklarını görünce "vay anasını, neler yapmışlar lan adama." dedirten, duygulandıran, aşk acısını da anlatan dizi. Kadrosu da sağlamdır. Show tv'de pazartesi saat 20:50'de seyredilebilir.