bugün

istiklal marşımızdaki şu mısraları hatırlarsak;

bu ezanlar ki şaadetler dinin temeli,
ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli.

ben laikim diyen arkadaşlar istiklal marşına tek kelime bile laf ettirmez, ben de ettirmem zira o bizim milli marşımız.
e peki yine bu sözde laik arkadaşlar ezanın gereksiz bir ritüel olduğunu savunmakta.

işte bu noktada kendileri ile çelişmekte verecek cevapları kalmamakta.
sessiz bir gecede, eğer müezzinin sesi güzelse, ki çoğu zaman da öyledir, okunan ezanın etkisi bütün Hristiyanlığın çanlarından daha heybetli, daha vakur ve güzeldir. - lord byron

ezan sesini işittiğin zaman, kıyamet günündeki davetin dehşetini düşün. ezana süratle icabet için, batın ve zahirin ile hazırlan. çünkü ezana süratle icabet edenler, o büyük günde lütuf ve mülayemetle davet edilirler. - imam gazali

ama bunu görebilmek, anlayabilmek için düşünmek lazım. geniş çaplı düşünebilmek lazım.

sabah ezanından korkuyoz yea o yüzden gereksiz. bu kafayla düşünülürse; bu sonuca varılır doğru.
annelerin gereksiz varlıkları doğurmayıp sıçması kadar ironik bir başlık.
(bkz: günde 5 kere aynı şarkıyı dinlemek)
...
Bu ezanlar ki şahadetleri dinin temeli,
Ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli.

(bkz: istiklal marşı)

(bkz: beğenmeyen siktirsin gitsin)
--spoiler--
gereksiz sensin ritüel de sana girsin
--spoiler--
namaz kılmanın, kurban kesmenin vb farz ibadetlerin yanında bir 'hiç' olarak göze çarpan gereksizliktir.

ezan, aptal arapların saatin ne durumda olduğunu kestirememesinden dolayı onları namaz gereksizliğine dair uyarmak için uydurulmuş bir safsatadır.

kur-an'da falan da yeri yoktur. tam bir ses kirliliğidir.

günümüzde herkesin kolunda saati, cebinde telefonu var. baksın, kılsın namazını. çok istiyorsa duymak, atsın mp3 formatında telefonuna kulaklıkla dinlesin günde 5 vakit.

andımızın kaldırılmasına saygı duydum fakat ezan da kaldırılmazsa andımızın kaldırılmasının gerçekten sosyolojik bir gereklilik olmadığı kansına varıp ana avrat küfür edeceğim.
demokrasinin götümüze bol gelen bir don olmasının açıklaması olan iddia.
demokrasi insanların daha insan olduğu toplum içindir bizim gibi geri kalmış insanların bulunduğu toplumlar için değil.
farklı düşüncelere, inançlara saygının olmadığı toplumlarda demokrasi gelişmez, gelişemez.
siz ezandan rahatsızlık duymuyorsunuz. sizi rahatsız eden inanç, din.
islam dininden rahatsız oluyorum cümlesini söylemeye götünüz yemiyor. içinizdeki kini kusacak kadar cesaretiniz bile yok. ezan kem küm uyku, ses kirliliği gibi yüzeysel konuların arkasına saklanıyorsunuz.
bir dinden rahatsız olup nasıl demokrasi isteyebiliyorsunuz? bunu anlamakla güçlük çekiyorum; benim yüreğimdeki inançtan sana ne ? neden bu seni rahatsız ediyor. istersem muza inanırım. kime ne bundan?
farkı düşüncelere, inanca tahammülünüz yok, farklı ırklara bile. ırkları sindirmek (kürtlere yapılanlar), inançları sosyal hayattan soyutlayıp sadece ibadet dini haline getirmek( islama yapılanlar), farklı mezhepleri sindirmek( alevilere yapılanlar) istiyorsunuz. herkesin sizin gibi düşünmesini istiyorsunuz. tek doğru sizsiniz bu siktiğiminin dünyasında.
--spoiler--
demokrasinin götümüze bol gelen bir don olmasının açıklaması olan iddia.
demokrasi insanların daha insan olduğu toplum içindir bizim gibi geri kalmış insanların bulunduğu toplumlar için değil.
farklı düşüncelere, inançlara saygının olmadığı toplumlarda demokrasi gelişmez, gelişemez.
--spoiler--

buraya kadar olan kısmının altına imzamı gözüm kapalı atacağım bir yazıya ev sahipliği yapan başlık.

devamı içinse şunları söyleyebilirim;

kimsenin inancından rahatsızlık duymuyorum, duymadım. benim inancıma dönmediği sürece. bu hayatta herkes dindardır. her insan dincidir.

islam'dan rahatsız olmuyorum, islam'ın yaşayışından rahatsız oluyorum, en benim diyen islamcıları görünce midem bulanıyor.
boralar hep göt kılı dolacak... geç kaldım biraz ama olsun.
Din düşmanlarına göre öyledir. Bizim içinse olmazsa olmaz bir islami gelenektir.

(bkz: ezanlar dinmez vatan bölünmez)
kesinlikle dogrudur. bunun hakkinda kural mi var islamin imanin bilmem kacinci sarti mi? alarmini kur kalk. rahatsız edici bir ses desibeliyle ve cızırtısıyla cekilmiyor.
Tamamen katıldığım olay.

Seccade Çin'den geliyor, zikirmatik yeni Zelanda, tespihler koreden, cep kuranları, muskalar Tayland ama bir çalar saatiniz yok amk var ama illa o ezan çalacak. Müslümanlığa dair her şey gavur malı ama ezan çalıyor. Ne gerek var ki, zaten Samsung, iPhone, Nokia Amerika telefonunu kurup uyanıyorsun. Sonra Arapça ezanı dinliyorsun ne kadar huşu içinde bir davranış müslüman kardeş.
Ezanın gerekliliğini ya da gereksizliğini belirleyecek kıstaslar dini kaynaklar ile sabittir.
Ezan, müslümanları camiye çağırır, bu sadece bir namaz vakti belirtmek amacı ile kullanılmaz. Namaz takvimleri var zaten, ezan olmadan da millet camiye gidebilir. Ama bu çağrı, yapılmalıdır.
Çoğu insan ezan okunmadan 5-10 dakika önce camiye gitmektedir.
islamı bilmeyenlerin anlam yüklediği şarkıdan hallice melodi. Kuran'da yeri yoktur. islamcı dostlara tavsiye Muhammet'i allahtan çok sevmeyin. Allah'a ayıp olur.

Kimse ahkam kesmesin ezan 1400 yıl önce de kalmış bir olaydır.

Çalar saati var. Kur uyan. Sevmemek özgürlüktür. Demokrasi var. Kimse ezanı sevmiyor, istemiyor diye başkasına hakaret etme Hakkına sahip değildir.

1400 yıl önce bağıra bağıra milleti tapınmaya çağırmak neyse de günümüz de morderm toplumlarda saçmalıktır.

Hiçbir müslüman ezan sevmiyor diye cehenneme gitmez.
Sabah ereksiyonu ile başlığı güncelleyen arkadaşı güzelce ağırlamak istiyorum. Zall mehr ne istiyorsun?
Tamam canım şimdi sen ezanı sevme. Biz bekleyelim. Cennete gidersen söz sevmiycez bizde.

Gereksizlerin gereksiz konuşmalarıdır.
hintli budistlerin meditasyonunu böldüğü için saygı duyulmalı ve ezan okunmamalıdır. oda bir dini inanç onada saygı göstermek gerek sen ezansız namaz kılabilirsin ama ezan olunca o hiçbir şey yapamaz.
Ezan bir ülkenin islam ülkesi olduğunu gösteren en büyük olgudur.
Hele güzel sesli bir müezzin tarafından, usulüne ve makamına uygun mümkünse güzel bir ses sistemiyle ya da en güzeli ses sistemi olmadan okunuyorsa kalplere huşu ve huzur verir. insanı manevi iklimlere uçurur.
Ezan şeairdendir. Bu gün ezana karşı çıkan, yarın namaza, ertesi gün de allah'a karşı çıkar!
Budistlere saygı demiş birisi... Hani şu Myanmar'da çocuk kesen, katliam yapan, insan eti yiyen orospu çocuğu Budistlere mi!?
sabah sabah domuz listemi kabarttılar .
artık azımsanamayacak kadar kişi tarafından kabul edilen olgudur.
eğer biz bir dini ve inananlarını " gerekler" üzerinden ifade edecek olsaydık bu cümleyi bile yazmak gerekmezdi.
Gereksiz insan beyanı.
ülkemde günde 5 vakit çan çalsa ''inanç özgürlüğü canım'' diyecek tiplerin burada ezan ile alakalı bu konuşmaları yapması gerçekten çok acı.

lütfen siz verilen o beyni kullanın.