bugün

star wars evreninde bir expended universe karakteridir; ilk dual bladed lightsaber ı kullanan sith lord dur, darth maul un aksine bu lightsaber iki kılıcın monte edilmesiyle değil tek bir kristalle çalışmaktadır. hocası vodo siosk baas ı öldürmüş, galactic republic i de epeyce uğraştırmıştır, jedi dan dönme bir sith lord dur, safkan değildir.
exar kun jedi akademisinde iken yasaklanmış olan güçlere merak duymuştur. akademiden ayrılışı ve freedon nadd ın mezarını bulması kendisinin dark side yolculuğunu hazırlamıştır. freedon nadd ın ruhunu uyandırmış ve hayatını onun öğrencisi olma yoluna adamıştır. ruhun etkisinden kurtulan exar kun, odan-urr u öldürerek sith holocronunu kazanmıştır. jedi öğrencilerine sith güçlerinin gizemini öğretmeye başlayan exar kun, imparatorluk ordusu ile girilen bir savaşta öldürülmüştür.

"anlamıyorum, Usta Vodo. neden ben sith'ler hakkında bir şeyler öğrenemiyorum? sanırım siz beni küçümsüyorsunuz."
Yeni Jediların öldürdüğü Sith Lordudur. Star Wars serisinde bilinen en güçlü ve en bilge sith lordudur. Jediken ustası Vodo-siosk Baas, Sithken ustası Freedon Nadd'tır. Star Wars bir filminde Darth Maul'da çiftli ışın kılıcını görmüşsünüzdür. Bilinen ilk çiftli ışın kılıcını o kullanmış ve o keşfetmiştir. Diğer sithlerden farklıdır. Işın kılıcının rengi kırmızı yerine mavidir. Darth lakabınıda kullanmaz. Karanlık büyü ustasıdır ve karanlığın akıbetine kapılarak kalbini aydınlığa kapamıştır. Yavin 4'teki Massassi savaşçılarını toplayarak kendine bir ordu hazırlamıştır. Yavin4'e sith tapınakları yaptırıp görekemli hale getirmiştir. Artık Yavin4 Sithlerin kalbidir. Bundan sonra Exar, Jedi Şövalyelerini kendi tarafına çekmeye başladı. En sonunda beklenen olmuş ve büyük Sith savaşı başlamıştı. Çırağı Ulic yakalanmıştı. Jediların başkenti olan Corusanta elini kolunu sallayarak girdi ve kulede eski ustası Vodo-Siosk Baasla karşılaştı. Vodo, Exarı yendi fakat Exar başka bir silahla Vodoyu haince bir şekilde vurdu. Böylece ustası Vodoyu öldürmüş oldu. Sithlerde onur yoktu. Sebebi bilinmiyor fakat Ulic ona ihanet etti ve Jedilara Exar'ın yerini söyledi. Bunu duyan Jedilar filo ve yüzlerce Jediyla yola çıktı. Birçoğu Jedi ustasıydı bu sebeple çok büyük bir ekip toplamıştı Jedilar. Bu güce karşı koyamayacağını anlayan Exar Kun sith büyüsüyle ruhunu parçalayarak sith tapınağının duvarlarına koydu. Bu sebeple yaşamaya devam etti. Yıllar sonra yeni Jedi düzeni geldiğinde Luke Skywalker Yavin4'te Jedi Akademisi açtı. Luke, Exar Kun'un hayaletinin Yavin4'te olduğu haberini alınca hemen harekete geçti fakat Exar, Luke'un öğrencilerinden Kyp Durron'u etkisi altına aldı ve birlikte Luke'u şoka soktular. En sonun Luke'un öğrencileri toplandılar ve Exar'ın eski ustası Vodo-Siosk Baas'ın hayaleti yardımıyla Exar Kun'u sonsuza dek yok ettiler.
eski jedilardan. kendini karanlik güce kaptirmistir.
1 haftada tüm seriyi bitirmiş yazar.kafayı filmler ilen bozmuş.
Hayalet gibin bişey.sıtarvorscu.:)
(#30096040) Güldürmüş yazar.*
5 günlük çaylak olmuş yazardır. Nedeni merak konusu..

Kim bilir kimi dövdü.
Yine neye atarlandı da yazmıyor derken çaylak olduğunu gördüğüm yazar. Beş günlük ayarı biriktirip bir günde vermez umarım.

Derdimi dinleyen abi arkadaşım, şimdi kimi kızdıracağım ben?
Aa çaylak mı olmuş yazarı.
Mesajlarıma cevap niteliğinde seri oylamasından anlamalıydım..
(#30393625)
Adam subliminal biçimde telini girmiş.
Ben baktım vatşaptan, bayanmış. Girişin.
http://m.uludagsozluk.com/e/30439331/

Takdir ettiğim bir yazardır. Insanin böyle bayağı bayağı seri arti veresi geliyor.
Yakın zamanda sözünü tutması gereken yazar.
görsel
(#32121539) Yazıklar olsun be.
Vefalı dostum. iyi ki var...
amanın pek bir hoş sohbet yazarı.
nereli olduğumu doğru tahmin eden yazar sanrım eskilerden ve beni tanıdı, iyi yazmalar efenim.
1989 yılının mayıs ayının 16. Günü dünyaya gelmiş yazar.

Yıldan emin değilim ama kesin bugün doğmuş.
bir diğer doğumgünüdaş yazardır.

Sizlerin doğum günü kutlu olsun efenim. Nice yıllara. Net
çok argo ve küfür kullanıyor. bu gözüme takıldı sadece, rahatsız etti.

tanımam etmem. bir yazar... şampiyonlukları da kutlu olsun.
O kız ben değildim.
Beni donuzlamış iyi kalpli yazar. Tam bir 'kebelek'.