bugün

ev yapımı kalaşnikof'un devamı olarak...
yok aga öyle bir yazı. tıklama boşuna. belki daha çok okunur o zaman deyü şeettim...*
ev ortamında kendi çabalarımızla, fabrikasyonsuz yoğurt yapmaktır.

neyse efendim adım adım yoğurdumuzu yapmaya başlıyoruz.
malzemeler: 3 litre süt. 1 tatlı kaşığı yoğurt.
biraz oran orantıyla bu miktarlarla oynayabilirsiniz gençler.

mandıraya giderek sütümüzü alıyoruz. sütü bir güzel süzdükten sonra pişirmeye başlıyoruz.
süt kaynamaya başladığında, kısık ateşte 5-10 dakika arasında kaynamaya bırakıyoruz. taşırmayın la sütü...
sütü kavanozlara doldurup soğuması için bırakıyoruz. elle tutulabilir sıcaklığa gelene kadar duruyor sütümüz. ılık olmamalı, dikkat. elle tutulabilecek maksimum sıcaklık. ben kaynarken de tutarım diyene de saygım sonsuz. sen yoğurt falan yeme aga. demir ye, kaya kemir...
yoğurdumuzu içine ekleyip karıştırıyoruz güzelce. yazın daha ince, kışın ise daha kalın olacak şekilde sarıp sarmalıyoruz yoğurdu. mutfağımda tek mevsim yaşanır, her daim yaz gibidir diyenlerdenseniz ince sarın işte söyletmeyin.
bu şekilde en az 4 saat durması gerekiyor. ortam sıcaklığı arttıkça bu mayalanma süresi de kısalır gençler. sardıklarımızı aldıktan sonra yarım saat daha bekletip buzdolabına koyuyoruz yoğurdumuzu.
daha lezzetli olması için 1 gün sonra açıp tüketmeye başlamak gerekiyor.

mayalamak için kullandığınız yoğurdun köy yoğurdu ya da yine kendi yaptığınız yoğurt olması lezzeti arttırır.
ayrıca yoğurt yine yoğurttan yapılıyorsa ilk yoğurt nasıl oldu o zaman gibi polemikler yaratmayın keserim topunuzu.
cevabı için (bkz: yoğurtsuz yoğurt yapımı)

kendi yoğurdunuzu kendiniz yapın, sağlıklı beslenin, terli terli soğuk su içmeyin, korunun...

bana da gel birlikte yapalım yoğurdu, belimize bağlayıp ayran da yaparız gibi tekliflerle gelmeyin.* *
tefal yoğurtçum bilmeyen şehirlilerde gidip alıyor yazık bilinçlendirmek lazım.
Probiyotik niteliğiyle Sağlık kaynağıdır.
Ayrıca hazır yoğurttan yapılan sarmısaklı yoğurt hiçbir halta benzemez, ekşilik yoğurt tadı yok bir kere.
iyi bir ev yapımı yoğurttan söz edebilmek için en az 3 aşama geçirmesi lazım.
1) süte hazır yoğurt konur mayalanır, yoğurt yapılır.
2) bu yoğurt maya olarak kullanılarak 2. Yoğurt yapılır.
3) bu yoğurt maya olarak kullanılarak 3. Yoğurt yapılır.
yurtta bir kez yapmaya kalkışmıştım. kabı açtığımda içinde bir karınca tabakası vardı. aklıma geldi yine sinirim bozuldu ya.
Erkek halimle size kendi bulduğum bir tiyoyu vereyim, yoğurdunuz taş gibi olsun.

Sütünüz istediği kadar kalitesiz, su karışmış olsun, farketmez. Yoğurdu yapın. Yaptığınız kabı dolaba koyun.
Uzunca parçalar halinde kağıt peçete alın. Kağıt olması şart. Ve kalın olmasıda. Peçetelerin bir ucuyla yoğurdun üstünü komple kapatıp, diğer ucunuda yoğurdu dolaba koyarken yanına koyacağınız boş bir bardağın içine sokun.bardak büyük olsun. Bir gece dolapta bekletin.

Yoğurdun suyu kağıt peçeteden yürüyerek bardakta toplanıyor, yoğurtta sıfır su kalıyor ve taş gibi oluyor.
Bardaktaki suyu boşaltıp aynı işlemi yeniden yapın yoğurt bitene kadar. Afiyet olsun.
Yukarıda görüldüğü gibi şahane bir şeydir.

Faydaları say say bitmez...

Çoçukluktan itibaren yemek lazım.

Ülkemizin geleceği için yoğurt yiyelim.
Sifa kaynağı. Sakın suyunu peçeteyle alıp atmayın. Asıl mucize yogurt suyunda.
anneannem harika yapar mmm
Yoğurdu oldum olası sevmedim. Probiyotik modası nedeniyle sanki dünyanın mucize gıdası gibi bi algı yaratıldı.

Yok öyle bir şey.. olmazsa olmaz değildir. Ayrıca yoğurt herkes için mide dostu filan da değildir. Bazılarımızın tam tersine midesini ekşitir, bozar.

Herkese iyi gelmez kısacası.