bugün

italya kadrosu

görsel
vay be ne turnuvaydı ama. yalnız bütün favori ülkelerin kadrosu çok sağlamdı. bizde biraz şans olsaydı daha da ileri gidebildik. ben elenmemize bayağı şaşırmıştım. o kadro kupayı bile alabilirdi çok iyi oyuncu topluluğu vardı. aynen öyle.
edit: en başta söylemek istediklerimi söylemeyi unutmuşum...
şöyle bir geçmiş senelerde yazılanları okuyuvereyim dedim de hüzünlendim...
eski yazarların yazdıkları beni düşündürttü, o günlere gidip geldim adeta...
yazarların profiline girince kimisi 10 yıldan beri kimisi 6 yıldan beri tek bir kelime daha yazmamış sözlükte.
kim bilsin nerelerde ne yapmaktadırlar. hey gidi. var olsunlar..

çocukluğum.. o sıralar panini'nin futbolcu çıkartmaları çok mehşhurdu. tatil için de yurt dışındaydık. dayımda kalıyorduk.. sürekli dayımdan harçlık alarak futbol albümümü neredeyse tamamlamıştım... her gün büfeye gidip albüme yapıştırılan kartlardan alıyordum ve onları büyük bir özenle yapıştırmaya çalışmama rağmen beceriksizliğim yüzünden çerçevenin hep biraz dışına doğru taşırıyordum. her neyse...
turnuva hakkında konuşacak olursak nedense maçlara o denli ilgim yoktu.. öylesine bakıyordum. çocuk olduğum için canım sıkılıyordu muhtemelen.. gidip dışarıda top oyun oynamak daha zevkli geliyordu..
euro 2020 bittikten sonra bir fırsat bulup euro 2000 e ait maçları da internetten izlemeye çalışacağım..

hollanda ve belçikanın ortaklaşa gerçekleştirdiği bu turnuvanın logosuna aşıktım...
sonraki yıllarda playstation için euro 2000'nin orjinal ps1 cd si elime geçmişti... fena bir oyun değildi..
güzel senelerdi...

futbol albümümün dış kapağı eskidi, yırtıldı filan ama içi sağlam sayılır. bir gün eski topçulara ait gıcır gıcır fotoğrafları burada paylaşırım.
ne turnuvaydı be! tam çocukluk zamanlarıma denk gelmişti, izlediğim ilk turnuvaydı. grup maçlarından sonra yapılan değerlendirmelerde zidane'nin en akıllı futbolcu seçildiğini duyunca diğer futbolcular salak mı diye düşünmüştüm. finalde italya'nın kupayı almasına saniyeler kala yediği ve akabinde altın golle kupayı kaptırmasına sebep olan o gol hala aklımda, toldo'nun yerde elleriyle yüzünü kapatışı filan, italyanın beyaz formayla çıktığı ilk maçtı o maç ve "niye o formayla çıktılar uğursuz geldi işte" diye öfkelenmiştim. ayrıca bu turnuvadaki performansından sonra büyük bir toldo hayranlığı oluşmuştu bende *, mahalledeki çocuklarla maç yaparken kaleye geçince toldo olurdum. müziği de güzeldi campione campione ooooo öyle birşeydi, sonrasında çıkan bütün turnuva müziklerine 5 çeker bence. çok turnuva izledim daha sonraları ama hiçbirinden bundan aldığım keyfi alamadım ve bundan sonra da alabileceğimi zannetmiyorum.
portekize elendiğimiz maç.
Yakın geçmişin en unutulmaz 3 finalinden birine sahip olan turnuva.

Digerleri:

'99 manu-munih
'05 l.pool- milan

görsel
Finalinde italya tam kupayı alacakken Wiltord maçı uzatmalara taşımış ve ardından Trezeguet uzatmalarda fişi çekmişti ve avrupa şampiyonası 2-1 'le Fransa'nın olmuştu.
http://www.youtube.com/watch?v=G5O-D_pBeIY
Conte nin bize efsane gol attığı daha sonra hagi tarafından ayak bileği kırılmak suretiyle futbol hayatı bitirilerek cezasının kesildiği turnuva.
zamanında "the official album"ünü satın aldiğim turnuva.
italya nın del piero nun amatörce kaçırdıkları ve cannavaro nun mallıkları yüzünden kaybettiği turnuva.
o sıcak 2000 yazını türk seyircisi nasıl unutabilir. gündüz maçı olan italya - türkiye maçındaki okan buruk'un golünü hele.
arif'in * penaltı kaçırıp bizi turdan ettiği, toldo'nun ağzına giren krampon neticesinde kanlar içinde kaldığı; neticesinde de fransa'nın italya'yla yaptığı finalde şampiyon olduğu efsane turnuvadır. her açıdan çok özeldir; oyunu da, resmi şarkısı da * çok güzeldir.
tüm turnuva boyunca ingiltere'deydim, belçika'yı yendiğimiz gün maçın ilk yarısını yolda radyodan dinlemiştik babam, ben kardeşim, babam arabayı kullanıyordu, hakan şükür golü atınca direksiyonu falan bırakmıştı babam, gole sevinelim derken gidiyorduk anasını satayım.
ve final maçı...babamın arnavut arkadaşının evinde izledik, bir kızı vardı anita diye, inanılmaz güzeldi, ben italya'yı tutuyordum, fransa kupayı alınca gelip üzülme falan demişti, ne üzülecem elin italya'sına diyemedim ya la, thanks, it really feels harsh diyebildim sadece.
oyununda sovyetler birliği'ni alıp avrupa'yı kasıp kavurmak diye nefis bir duygu vardı.
9'umda olmama rağmen italyaya içimin acıdığı final son anda nasılda attı fransa .ayrıca büyük oyuncu Kemal sunalın vefat ettiği günlerdi kısaca acı anlardı.
Milli takımımızın kazanıp tarih yazma ihtimali olan bir turnuvaydı. Uefa şampiyonu galatasaray ın iskeleti üzerine kurulu bir takımdık ve kadro daha son 1-2 ay içinde arsenal , leeds , dortmund , mallorca , milan turnuvaya pek çok oyuncu gönderen ekipleri dize getirmişti. Çeyrek finalde portekiz e karşı o penaltıyı kaçırmasak belki de bu turnuvayı şampiyon tamamlardık. Yani en azından o gücümüz vardı.
final maçı ve turnuvaya ufak bir bakış:
(bkz: 2 temmuz 2000 fransa italya maçı)
fransa'nın 120 dakika savunma yapan, savunması ile meşhur italya'ya ayarı verdiği maçtır. 121. dakikada gol atmışlar, finalde kupayı almışlardır.
mucize eseri 10 kişiyle maçı penaltılara götüren italya'nın hollanda'yı penaltılarda eleyip finale çıktığı ve mucizevi değil de dramatik şekilde kupayı fransa'ya kaptırdığı turnuva. 2008 dünya kupası'na kadar italya için üzülmüşümdür bu yüzden. futbolun ne kadar garip bir oyun olduğunun en dikkat çekici örneklerini barındıran şampiyonadır euro 2000. bir de bodrum'u hatırlatır bana ki ayrı bir anıdır o.
ilginç bir finale sahip olan turnuva. futbolda böyle önemli organizasyonlarda hele hele final maçlarında bu tip geri dönüşler azdır. bu geri dönüşlerden biri 1999 yılındaki şampiyonlar ligi finalinde manchaster united ın bayern münich karşısındaki galibiyetidir. biri euro 2000 finalidir fransa nın italya ya karşı aldığı galibiyet. biri de 2005 teki şampiyonlar ligi finalinde liverpool un milan karşısındaki başarısıdır. bunlar tekrarlanması zor geri dönüşlerdir.
bu şampiyona türk milli takımının gol attığı ilk avrupa şampiyonasıdır.

almanya feci bir performans göstererek gruplardan çıkamamış,romanya'ya ezilmiştir.portekizli figo'nun ingiliz kaleci seaman'ı 30 metreden şoka soktuğu gol hala akıllardadır.

çeyrek finalde italya romanya maçını italya 2-0 kazanmış, hagi milli takım kariyerindeki son maçını oynamış ve zidane gibi maçı kırmızı kartla tamamlamıştır.

diğer çeyrek final maçında fransa ispanya'yı zidane'nın son dakika frikiği ve raul'un öküzlüğü sayesinde eleyip yarı finale çıkmış,bu sonuç kabız ispanya açısından sürpriz olmamıştır.

yarı finaldeki hollanda italya maçı ise tarifi imkansız olaylara sahne olmuştur.maçın başında kırmızı kartla 10 kişi kalan italya maç sonuna kadar savunma yapıp işini allaha bırakmış, hollanda ise maç içinde iki penaltı kaçırarak buna yardımda bulunmuştur. penaltıları frank de boer ve kluivert kaçırmıştır. 0-0 biten maç penaltılara gitmiş ve hödük hollanda iki penaltı da burada kaçırarak turnuvaya veda etmiştir. di biagio'nun aşırtma penaltısı ise hem hollanda'ya hem dünya'ya ders niteliğinde olmuştur.

finalde ispanya ve hollanda'nın yaptığı kabızlıkları italyan forveti de yapınca fransa yine acımamış ve altın gol ile şampiyonluğa uzanmıştır.
an itibariyle trt3' de nostalji olarak izlediğimiz turnuva
Fransa'nın italya'yı yenip şampiyon olduğu,Hollanda ve Belçika'da yapılan futbol turnuvası.

(bkz: #321831)
turnuvada fransa - portekiz yarı final maçında topa elle müdahalesi sonucu penaltı kararı verilen abel xavier mahkeme kararıyla pozisyonun penaltı olmadığını kanıtlamıştı. kendimi akladım diye açıklama yapmıştı.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar