bugün

Şu son zamanlarda akla sıkça gelen sorudur . Sahi eskiler mi güzeldi yoksa eskiden mi güzeldik .
ikisi de, eskilerde güzeldi eski de.

Teknoloji sosyallik yayıldıkça bizler yalnız kaldık aslında.

Bir masada oturup iki muhabbet etmek yerine. Kafalarımızı telefona gömer olduk.

Herşeye, çıkar ve karşılık olarak bakmaya başladık.

Samimiyetimizi içtenliğimizi yitirdik.

Velhasıl bencilleştik.
Eskiler bugün de, eskiden de güzeldi.
Eskilerde bu kadar televizyon, internet, dizi bağımlılığı yoktu. Asosyallik diye bir şeyi kimse bilmezdi. Şimdilerde kimi görsem elinde akıllı (!) bir telefon, nereye misafirliğe gitsek sanki dizi izlemeye gidiyormuşuz gibi.. Kimsenin kimseyi ciddiye aldığı yok. Takipçi sayın kadar değerin var işte. Eskiden; eskiler de güzeldi biz de güzeldik. Şimdilerde yeniler de güzel değil biz de. Yeniler de çok kirli biz de.
ikisi de ama , eskiden daha güzeldik sanki. masumane duygularımızı , samimiyetimizi kaybediyoruz günden güne. sosyal medyanın esiri olduk. var ama, ne yapalım esiri olmayalım da olayı değil bu. eski bayramları özlemek gibi. bayramlar hep aynı aslında , biz değişiyoruz arkadaşım biz.
geçmiş güzeldi.
Eskiden güzeldi yaşamayı bilene hayat gene güzel ama artık hayat öyle yordu ve insanlar öyle ezdi ki güzel yaşamayaz olduk o yüzden eskiler güzel gibi geliyor insana ama aslında öyle değil.
eskiler güzeldi çünkü eskiden ben yoktum.
Biz guzeldik. insanlar guzeldi. Guzel seyler yapiliyordu. Mesela bugun tesadufen athena'nin milli basketbol takimi icin yaptigi 12 dev adam reklam klibini izledim. Ne guzel reklam cekmisiz o zaman. Oynayan insanlar ne guzel oynamislar. Sarki ne kadar da guzelmis.
Biz eskiden guzelmisiz. icimiz guzelmis. Tek parcaymis. Temizmis. Evt.
Hem eski zamanlar hem de o zamanlara ait insanlar güzeldi.
Birliğin beraberliğin, tek vücut olup aidiyet duygusunu sonuna kadar hisseden, paylaşımın, sevginin, saygının, hoşgörünün yaşamın olmazsa olmazı olduğunu idrak eden güzel insanların olduğu dönemdi.
Ve o dönem, öyle bir dönemdi ki, kuvvetten birlik doğar mantığını, birimiz hepimiz- hepimiz birimiz için felsefesini, komşu komşunun külüne muhtaçtır gibi atasözlerini üreten bir süreçti.
Ne o zamanlar, ne de o insanlar kaldı, her geçen gün topyekün çirkinleştik ve yalnızlaştık.
Biz güzeldik dolayısıyla eskilerde güzeldi.
eskiler güzeldi. biz büyüdük ve kirlendi dünya...
insanlardaki nezaketi özledik.
Boş boş romantizm yapmayın amk.
Eskiler güzeldi. Eskiden bu kadar yoğun, lüks ve teknoloji yoktu. Insanlar birbirleriyle sosyallesirdi, muhabbet ve kadir sinazlik artardı. Şimdi teknoloji, insan sosyallesmesinin önündeki en büyük engel.
her ikisi de doğru olabilir, ancak bu, günü kurtarmaz.
görsel

güzeldi yine de bence.
Eskiden güzeldi tabi ki eskiler değişti gitti güzel olsa eski olmazdı sonuçta.
Söylenene göre beyin geçmişte yaşananları unutma eğiliminde olurmuş. Ayrıca şimdi mutlu hissedilmiyorsa ve veya gelecekten pek ümit yoksa geçmişi özlemek o zamanları güzel bulmak olağan gibi..
ben yeniliği ve teknolojiyi seviyorum. karanlık çağların canı cehenneme. yaşasın ışık ve gelecek!