bugün

eskiden öğretmen olmak gerçekten saygı duyulan bir mesleğinin olması demekmiş. eski öğretmenlerin de iyisi kötüsü vardır ama şimdiki öğretmenlerden normal olanını görmedim. lisedeyken hatta anadolu lisesindeyken okulda bir hocanın: 'dershanede integral anlatırlar zaten. ben anlatmayacağım o yüzden gençler' dediğini işitmiştim. birkaç öğretmen de sorunluydu. özel ders verip kimseyi takmıyorlardı. eskiden böyle değilmiş. öğretmenler bilgili ve iyi öğretmenlermiş. ve düzgün bir şekilde ders anlatırlarmış. bir meslek lisesinde bile şimdiki üniversitedekilerden iyi eğitim veriliyormuş. bir de kpss denen olay yüzünden insanlar şimdi kafayı yiyerek öğretmenliğe başladıkları için öğrencilere tutumları çok kötü. öğencilerde saygı sıfırın altında. eskiden katıymış bu konuda öğretmenler. velilerini çağırdıklarında öğrencilerin, işe yararmış şikayet etmek. bir de şimdi o kadar öğretmen adayı var. nerde çokluk orda bokluk buna tam uyuyor. öğretmen olanlar ya da öğretmen akrabası olanlar alınsın yada alınmasın bu doğrudur. tabi ki iyi öğretmenler de vardır yeni nesilde ama çoğunu ben manyak gördüm. sonra da diyorlar ki bu gençlik niye böyle?

not:1980 öncesi öğretmenlerden bahsediyorum.
yeni ogretmen, deger kiymet bilir. bak bu saat olmus, aciklanacak kontenjanlari beklemektedir.

eski ogretmenlerse, para biriktirmeyi bilir. hele ki o kadinlar, gun yaparlar, hediye beklerler surekli, altin aldiran sinif ogretmeni gordum ben, ettim sikayetimi, bi bok oldugu yok. gerci hata ona her hafta altin takan velinin, yapmasak cocuklarla ilgilenmiyo demezler mi bi de.

iyice de milli egitimi torpil alip goturmusken ne desek bos.
sağolsun t. erdoğan neredeyse her ile bir üniversite açtı. ortaokul düzeyinde neredeye o üniversiteler. ve oralardan o yeni denilen öğr. yetişti. ha bir de onları yetiştiren üni. hocalarıvar. kendi yandaş, torpilli hocalarını da o öğr. yetiştiren okullarına yerleştirdi.onlarda ne bilgi birikimi ve ne de donanım arandı. sadece yandaş olması yeterli. bu yüzden 'yeni' öğretmenler kendilerini özel gayretleriyle yetiştirmeliler.
ogretmenlere 24 kasımda ucak %25 indirimli bi Fransa yaparız artık..
eski öğretmenler derken fiziksel şiddet uygulayanları kastetmiyorum.

ancak bilgi birikimi yönünden, öğrencilerine gerçekten göz kulak olması yönüyle, idealist olması yönüyle eski öğretmenleri gerçekten daha çok beğenirim.
atatürk çoğunun ortak noktası iken yeni öğretmenlerin pek çoğunda hiç atatürk vurgusu en azından ben göremiyorum maalesef.

yeni öğretmenlerin bir kısmının tek derdi Influencer olmak, gezgin olmak, ınstagrammer olmak, ortam yapmak..
eski öğretmenlerin bu gibi bireysel isteklerinden ziyade idealist atatürkçü bir nesil yetiştirme gayesi en azından daha kuvvetliydi şimdilere kıyasla.

eski öğretmenler şahsi hayatında markalara çok değer vermez, öğrencilerini de bu doğrultuda yetiştirirdi.
yenilerin bir kısmı ise bir an evvel atanayım da en azından bir stepway alayım derdi ile atanmaya çalışıyor. üzücü bir durum.

tabi şahsi görüşüm.
kesin böyledir demiyorum.
https://youtube.com/short...g-VhY?si=vjvaYUIQ1mbrgTbi
Her iki grup da şu anda:
-Nerde o eski öğrenciler, Ah ah, kıymetini bilemedik, diyor.
Yeni öğretmenler candır.

Eskiden öğretmen falan yoktu memlekette.