bugün

güzel ve ölü bir dildir.
modern yunancayla hemen hemen hiçbir benzerliği yoktur.
klasik yunanca'nin epey karmasik gamer yapisi, yunan ulus devleti kurulduktan sonra basitlestirilerek standardize edilmistir, yoksa o haliyle yiginlara okuyup yazma ogretmek epey zor olurdu. tabii bu durum bazi ilginc olaylara da yol acmis. yunanistan'in basina kral olarak getirilen bavyerali filhellenik otto, klasik yunanca'yi sular selle gibi biliyor ama bu modern yunanca'ya da itibar etmiyor. danismanlarinin getirdigi evraklarin falan ustunde kirmizi kalemle duzeltmeler yapar, modern dilbilgisi kurallariyla yazilan ifadeleri tekrardan klasik yunancayla yazarmis.
(bkz: eski yunan dili ve edebiyatı)
kabalcı yayınevi'nin felsefe serisinde kaynak metin bulunabilektedir. kitapların sol sayfasında eski yunanca metni, sağında türkçesi vardır.
beni delirtmekle beraber,güzel ve mistik bir dildir. antik yunanca olarakta bilinir. gramer yapısı ve vurgu sistemi ile bugünkü yunancadan oldukça farklıdır. latin alfabesi olmadığından öğrenilmesi oldukça zordur. çekimleri ve noktalama işaretleri insanı çileden çıkarır. fakat iş sende biter tabii. öğrenmek istersen kimse tutamaz seni.
arkeoloji öğrencilerinin affedersiniz götünü siken dil.
(bkz: grekçe)

(#37213788).
Grekçe

Grekçe (kendilerince Ἑλληνική, Helenike) veya Antik Yunan dili (kendilerince Αρχαία Ελληνική γλώσσα, Arkhea Helenike Glossa), Antik Yunanistan'da ve Doğu Akdeniz havzasında MÖ 9. yüzyıldan MS 6. yüzyıla kadar konuşulmuş olan ölü bir dildir. Arkaik, Klasik ve Helenistik dönemleri vardır. "Antik Yunanca" olarak da bilinir.

Grekçe

Ana dili olanlar
Antik Yunanistan, Doğu Akdeniz

Ölü dil
MÖ 9. yüzyıl - MS 6. yüzyıl

Dil aileleri
Hint-Avrupa
Helenik diller
Grekçe

Yazı sistemi
Yunan alfabesi

Dil kodları

ISO 639-1
Yok
ISO 639-2
grc
ISO 639-3
grc

görsel

Homeros'un Odysseia eserinin Grekçe başlangıcı.

Bugünkü Yunancanın atası sayılmakla beraber gerek farklı harfler ihtiva etmesi gerek telaffuz farkları gerekse gramer yapısı ve oldukça gelişmiş bir vurgu sistemi ile bugünkü Yunancadan oldukça farklıdır. Bu sebeple bugünkü Yunanca ile benzerliği sıradan bir Hint Avrupa diline olan benzerliği kadardır.

https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Grek%C3%A7e

Edit: demin ekşi sözlüğe de baktım da epey bilgi verilmiş. Söylenildiğine göre pek çok kuralı olduğundan öğrenilmesi oldukça zor bir dilmiş.

https://eksisozluk.com/eski-yunanca--490426
Öğrenmekte olduğum alfabesi karışık ve bir o kadar eğlenceli dil. Yavaş yavaş okuyabilmeye başladım. Dil öğrenmeye meraklı iseniz öneririm.
almanya'da gittiğim bir gymnasiumda verilen seçmeli dersti ben seçmedim.