bugün

rahmetli barış manço'nun bir şarkısı.

Dinle oğlum çok eskiden bir konakta
Akşamları gaz lambası ışığında
Paşa dedesinden kalan bu fincanla
Ninem eliyle kahve sunarmış Abdi beye

Yıllar sonra kırküç kırkdört harp ortası
Ekmek karnesi ve yoksulluk yılları
Kayınvalidesinden kalan bu fincanla
Bu kez annem eliyle kahve sunarmış Hakkı beye

Eski konak yıllar önce yandı gitti
Ekmek karneli zor günler çoktan bitti
Abdi bey Hakkı beyler rahmetli oldu
Bir tek bu fincan kaldı yüzyıllık sevdalardan
Bir gün senin olacak birikmiş anılarıyla
Düşüp kırılsa bile topla tamir et oğlum
Kahve yaşın gelecek bu fincanı iyi sakla
çok güzel bir barış manço şarkısıdır. anlatılan hikaye, ve bırakılan miras oldukça düşündürücüdür. bu şarkı bizim "starbucks" çı tayfaya kolaylıkla kapak olabilir. güzel türk kültürü vardır çünkü içinde, rahmetli ninelerimizin mis gibi kokan kahvesi vardır bu şarkı da....yaaa kahve vardır, hem öyle esanslı, çilekli falan değil, direk kahve kokar bu şarkı. mis gibi türk kahvesi.

"kahve yaşın gelecek, bu fincanı iyi sakla"...

kahve kültürü batı´ya osmanlıdan geçmiştir. bugünkü türk´ü starbucks´a da sokmayı başardılar ya, helal olsun adamlara.

ben bu yaşıma geldim, tek bir kere girmedim o dükkana...ve hiçbir zaman da girmeyeceğim.
Çocukluğumdaki vitrindir eski bir fincan.. Hatırlarım misafir oda denirdi o hep ve daima kapısı kapalı odaya. meşin koltuklarımız vardı, Üzerleri beyaz çarşaflarla örtülü birde divan.. küçük komidimsi bir varlık olurdu bir köşede.. altı iki kapılı, ve kapalı , üstünde camekanlı bir raf olurdu..

o rafta annemizin gözü gibi koruduğu kahve fincanları olurdu.... ve çok iyi hatırlarım çoğunun kulpları kırıktı. kız arkadaşımın binbir zorluk ve gizlilikle geldiği bir gün yaptığım kahvelere iki tane sağlam filcan bulamadığımı hatırlarım....

Ne zaman bir kahve yapmak isteseler bana o kırık kulplu fincanlar gelir aklıma.. Belki , belkide o eski kız arkadaşım... Sorarlarsa içmem derim her seferinde ve hatırlarım yeniden o günleri.
tanzimat romanı tadında bir barış manço şarkısı.

(bkz: konak)
(bkz: paşa dede)
(bkz: gaz lambası)

bir insan için hatıranın ne anlama geldiğini anlatır.
bir barış manço şarkısı;

şarkı şöyle başlar ; Dinle oğlum çok eskiden bir konakta, Akşamları gaz lambası ışığında..... diye devam eder.

barış manço bu şarkıda bizlere ; yadigar olacak şeylere iyi bakılmasını/saklanmasını eskiyi hatırlamamızı istiyor . bu şarkıda huzur veren bir tını kulağınızda belirir ve barış ın sesiyle hayat bulur.
dinlemesi zevkli barış manço eserlerinden birisidir. anlattığı hikaye bakımından da oldukça etkileyicidir aslında.

anılar ve yadigarların ne denli etkileyici olabileceğinin resmidir bir yandan da.

https://www.youtube.com/watch?v=6oX6nvshyiE