bugün

bir çiçekle bahar olmaz.

söyleyen : eski adam, ama kimin söylediğini bilmiyorum . eski adamlardan biri işte ne yapcaksınız. vurguladığı şey önemli. barış manço nane limon kabuğu şarkısın da belirtir.
zaten barış manço her şarkısın da bize öğüt veriyor. birşeyler anlatmaya çalışıyor. şarkı söylemiyor ki adam biz de dinliyoruz ne diyecek acaba bazen kalem kağıtla adamın şarkısını dinliyorum . *
hoy diyenin hoyuk kadar faydasi olur.

hoyuk: tarlalardaki korkulugun diger adi

anlatilmak istenen: baska bir diyardan bi aksilik cikardigi iddiasiyla kovulan kimse, gittigi yeni diyarda sanilanin aksine cok faydali olur. onyargilari kirar. zaar ordan amcanin biri de boyle bir laf etmis olsa gerek ama kimdir bilinmez.

o kadar laf varken neden bunu sectim bilmiyorum, benim duruma uygun oldugundan heralde.
eski adamlar hep doğruyu söyler.
"yılanı düşmanına öldürt.
yılan galip gelirse düşmanından,
düşmanın galip gelirse, yılandan kurtulursun."
Son agac kesildiginde, son balik tutuldugunda, son dere kurudugunda beyaz adam paranin yenmedigini anlayacak.
dostunu serbest bırak, geri dönerse senindir dönmezse hiçbir zaman senin olmamıştır.
eskimeyen adamların söylediği sözlerdir zira eski olsalardı söyledikleri sözler hala biliniyor olmazdı.
dedelerin, ninelerin sözleridir.
"önce ekmek sonra tokmak."
kağıt ve okey türevleri oynarken: oduncu değil oyuncuyuz biz. cümlesi.
kaynak: babam
''orospunun tövbesi yarrağı görene kadardır'' (bkz: eski mahalledeki yaşlı bakkal amca)
eskimemiş adamların ve aslında söyledikleri sayesinde kalıcı olan adam gibi adamların söylediği manidar sözlerdir.
ağaç yaşken eğilir,
dost kara günde belli olur,
vb. atasözleridir.