bugün

Hz Muhammed'e hicret zamanında yardım eden Medineliler.
peygamberi medineye davet eden, orda ona yardım eden ve biat eden medinelilere verilen, yardımcı manasına gelen isim/ünvan. ayrıca peygamberle ahidlerine* her zaman sadık kalmıslardır.

(bkz: muhacir)
bir erkek ismi.
"yerli halk" anlamına gelir.
mekke'den hicret eden muhacirlere kucak açıp onlarla bütün imkanlarını cömertçe paylaşan, hazreti muhammed (s.a.v)'e davasında destek olan vefakar insanlar.
hazreti muhammed sırf onlar üzülmesin diye mekke'nin fethinden sonra bile mekke'ye dönmemiş, medine'de kalmıştır.
Ensar,Arapçada "yardım edenler, yardımcılar, yardım sever, yardım etmeyi seven" demektir.Sıfat olarak, "herkesi seven, herkese yardım eden" demektir.Terim olarak, islam dininin tarihsel gelişimi açısından büyük bir öneme sahip olan Hicret olayı ile bir topluluğa kimlik olarak terimleşmiştir. islam tarihinde Mekke'den Medine'ye göç eden Muhacirlere yardım eden, Medineli Müslümanlara Ensar denmiş; Kur'ân'da Yaratıcı tarafından bu topluluk işaret edilerek yer almıştır.islam tarihinde Ensar olarak anılan Medine halkı; Mekke'de zûlüm altında olan ilk Müslümanları şehirlerine davet etmiş, onlarla evlerini, topraklarını paylaşmış, kentlerinin bu davet nedeniyle düşmanların taarruzlarına maruz kalmasını göze almışlardır.Bir ayet ile savaşmaya izin verilene kadar uzun bir süre düşmanlarına karşılık vermeden canlarını vermiş, Yaratıcı'nın iznini içeren ayet inince de islam için savaşmışlardır.
622de hicret sonrası oluşan komun ortamında mekkeden gelen kardeşleri için yeri geldiğinde eşlerinden bir tanesinden boşanan (onlar da aileler kursunlar diye) vefakar insanlar. peygamberimiz varını yoğunu(ki çoğunun pek fazla bir şeyi yoktu) mekke'de bırakan muhacirlerin her birini medine'deki ensarlardan bir tanesiyle kardeş ilan ederek sosyal dayanışmanın ve kardeşliğin dünya üzerinde geçmiş ve gelecekteki en güzel örneğini vermiştir. ensarlar sofralarında 2 tas yemek varsa 1 tanesini , 2 tane sediri varsa 1 tanesini muhacir kardeşleriyle paylaşmıştır. ve bunu yaparken ortada ne bir kural ne de bir yaptırım vardır. işte islam dininin birbirine verdiği destek budur. şimdiki gibi çıkara dayalı , güçlü olanın elini öpen ve müslüman kardeşlerine sırtını çeviren bir anlayıştan çok uzaktır. peygamberimizin ensarlar için şöyle söylediği rivayet edilir : ''dünyaya bir daha gelsem ensar olarak gelmek isterdim''.

ek olarak burada bahsedilen komun ortamını rusya'da oluşturulmaya çalışılan ortamla mukayese edebilir misiniz? ve hala komunizm gelsin isteyen tipler bu insanların yaptıklarını hanginiz yapabileceksiniz?
mekke'den hicret etmiş muhacirleri ağırlayan, evini, rızkını, yemeğini, suyunu herşeyini paylaşan kardeşlik örnekleri, medineli müslümanlar...

böyle kardeşlik görülmedi...

bu kardeşliği çekemeyen medine'deki münafıklar, başta abdullah bin übey bin selül * olmak üzere hep ikilik çıkarmaya çalıştılar.

zaten ibni selül allah'ın gazabına uğradı, oğluna hiç benzemedi, onun gibi samimi bir müslüman olmadan fitneci bir insan olarak öldü.

peygaberimiz ensarı çok sevdi, mekke'de doğdu, medine'de defnolunmak istedi.
hicret olayında hz. muhammedi karşılayan medineliler için kullanılan bir kelimedir. yerli halk ev sahibi anlamlarına da gelir.
mübarek bir isim ama ensar isminde tanıdıgım iki kisidende nefret ettigimden bir türlü sevemedigim, duydugumda sinirlendigim isim.
ensar kavrami altinda 3.5 milyon cigersiz arap a kapilari acan zihniyet 20 yil sonrasinin sosyal farklilasmasinin acisini cok iyi cekecektir.
taciz ve tecavüz haberleriyle gündeme gelen vakıf.