bugün

mükemmel sebze. hakkında yegane olumsuz şey fonetik olarak sevimsiz engin ardıç'ı çağrıştırmasıdır.
Karaciğer yağlanmasına faydalı,
akne sorunu olanlar için bire bir olmakla birlikte
tatmayanların faydalıymış, bununla
beslenenlerin kesinlikle faydalı dediği,
Aktarlarda devedikeni, karahindiba ve ısırgan
gibi otlarlarla karıştırılmış macunu da bulunan yeşil sebze.
lobisi olan sebzemsi bişeydir.
bahsettiğim lobi de yahudi lobisiyle eş değer libidodadır he. göte dikkat yani.
bu arkadaşı pazarda-manavda meymenetsiz, çok afedersin nursuz tipine ve o kendine has lezzetsizliğine rağmen tanesi 2 lira gibi uçuk fiyatlara satıyorlar. satarken yaptıkları tek pazarlama faaliyetini de şu slogan oluşturuyor; abi inanır mısın bunu yiyenlerin karaciğeri beyaz olüyür. gerçi bunun da dayanak noktası bundan 50-60 sene önce sigaranın sözde faydalarını anlatan satılmış doktoların günümüz versiyonları. uyanın ulia!
ingilizcesi engineer olan sebze.
tatsız tuzsuz olanı makbul olan sebzedir. muhteşemdir. ketçap mayonez dökülmesiyle afiyetle mideye gömülür.
hayatımda hiç yemediğim tek sebzedir kendisi, ama diyetisyenler tarafından çokça önerilen, tipi güzel sebzedir.
nar meyvesinin daha yassı çeşididir.

(bkz: engi nar)
Yine gelip çatmıştır mevsimi. Yaklaşık bir ay boyunca her akşam pişer evimizde. Yararları saymakla bitmeyecek olan enginar, birçokları tarafından bilinmez ülkemde.
karaciğere çok acayip faydalıymış.
Çok faydalıdır. En güzeli zeytinyağlı olandır.
uf mükemmel yemeği yapılan bitkidir. Üzerine kıyma ile zeytinyağında... anlatamicam. Güzel yemektir ancak bazen iyi temizlenmediğinde ağzınıza lifleri kaçar.

Edit: ya yeter her entryim eksileniyor. Ya lütfen derdi olan anlatsın.
daha çok hollandalı futbolcu ismini andırması.
karaciğer hastalığım yüzünden sık sık yemek zorunda kaldığım, işkence. allah düşmanıma yedirmesin. ulan insan önündeki bir enginarı(rakamla 1) 2 saatte zor bela bitirir mi ya? bitiriyor işte. yorumlara bakıyorum, millet zeytinyağlısı en nefistir, rakının yanına meze olur falan demiş, utanmasalar <zeytinyağlı enginar keyfi diye entry girecekler buraya. bak sinrden yediğimi çıkartıcam şimdi. zeytinyağlısına 10 üzerinden 1 veririm o da sıralamayı belirlemek için çünkü mantarlısına puan bile vermem.
hiç sevmem, patatesle karıştırırım genellikle, yemek içinde çok sinsidir kendini belli etmez, ama ilk ısırığı aldığınız vakit o ekşimsini tadını alır yemekhanedekilere küfredersiniz, adamlara sorarsın abi enginar yok dimi bak yine ? - olur mu birader yok tabi, hep böyle olur, niye kandırırlar hiç anlamam. üniversite yemekhanelerinde enginarın işi ne zaten.
kanın ve karacigerin %100 dostu.
bugune kadar kanin ve karacigerin dostu denilen her seyi unutun. bu dostluk yarisinda enginar hepsine tur bindirir.

evet oyle boyle degil. harbi dostudur. olumune... arkasindan konusmayan dostudur. biatsa biat, itaatsa itaat...
terbiyesini 1 kaşık un,1 limon suyu, 1-2 kaşık hakiki zeytin yağı, 1 tatlı kaşığı toz şeker, bi çimdik tuzla yapmanız önerilir. eskiden sevmezdim bu aralar alıştım gibi.
ayrıca yaprağından midye dolmaya benzer dolma yapılır o bambaşka bir lezzet.
enginar şerefsizdir. ajan olabilir. pazarlarda yeşili olduğu halde leğende suyun üzerinde yüzüyor halde de bulunabilir. insanları geçerken izler. tehlikeli bakışları hemen fark edersiniz. köşelerde yer bulur kendine. golgi aygıtıyla arkadaşlık yaptığı bilinir.
Şifadır. Zeytinyağlısı kuzu etinden lezzetlidir. Kalbi vardır iyi temizlemeyen ellerde can çekişir.
harp okulu mülakatlarından geçmemi sağlayan güzide sebzemiz, meyvemiz.
Enginarın esprisi var bir de insanı felç eder.

Müjde ar ı bu işe bulaştırmayın..
dünya enginar üretim istatistikleri
*italya 483 bin 561 ton
*ispanya 212 bin 400 ton
*peru 134 bin 244 ton
*arjantin 90 bin ton
*mısır 74 bin ton
*çin 66 bin ton
*fas 60 bin 190 ton
*abd 53 bin 890 ton
*fransa 44 bin 234 ton
*şili 38 bin ton
*türkiye 36 bin 320 ton
*cezayir 25 bin ton
*yunanistan 21 bin 300 ton
*tunus 18 bin ton
*iran 10 bin ton
*suriye 6.200 ton
*israil 3.229 ton
*kıbrıs (gkry) 2784 ton
*romanya 2200 ton
*özbekistan 1700 ton
*malta 1200 ton
*meksika 802 ton
*lübnan 600 ton
*zambiya 400 ton
*reunion 300 ton
*zimbabve 170 ton
*kazakistan 100 ton
*kenya 20 ton
*isviçre 4 ton
https://en.wikipedia.org/...s_by_artichoke_production
Mustafa Kemal'in son isteği yemeğin baş kahramanı olan sebze, iki kilo enginar için te ce Akdeniz bölgesindeki bir ilden Ankara'ya özel tren kaldırmıştı.
Ve Mustafa Kemal yiyemeden vefat etmişti. O yüzden çok üzülürüm. Kendim de çok çok severim. Özellikle de enginarlı pilav.
Kaynatılıp suyu içildiğinde sivilceleri başka bir galaksiye gönderen, karaciğer dostu bitki.
Ölüp bayıldığım sebzedir. Ateist olsam bunun sayesinde iman ederdim yeminle.
Bir kaç gündür yediğim için wcde oldukça hoş kokular bırakıyorum. Elimden gelse kokuyu şişelerim, o kadar yani.

Faydaları saymakla bitmeyen sebzedir, can dostudur. Yirim.