bugün

Büyük insan emile zola, benim için

1) meyhane: çocukluğumu gömdüğüm kitaplardan biri. Gervaise'in hayata tutunma çabası ve insanların hallerinin ve zayıflıklarının çıplak tasviri özellikle bir çocuksanız sizi çok etkiliyor. Unutulmayan sahnelere sahip olan bir kitap. Çamaşırhanede kadınların kavgası, duvar ustasının aşağı inerkenki görüntüsünde kadının hissettikleri, şehri (bkz: Paris) yağmurlu bir günde yürüyen düğün alayı vs.

2) Dreyfus olayı: aydın nedir, kime denirin cevabı. Statüko karşısında aydının konumunu anlayabildiğimiz ve zolayı j'accuse'den dolayı takdir edebildiğimizde şu anda türkiye'de aydınlara yapılanları anlayabiliriz.

Bir buçuk ay kadar önce Paris'teydim. Çok yerini gördüm ama Zola'ya vaktim yetişmedi. Seni muhakkak ziyaret edeceğim, toprağın bol olsun aydın adam!
Kitaplara henüz merak sardığım yıllarda okuduğum therese raquin isimli eserin muharriri olan alman edebiyatçı. Şöyle bir hafızamı yoklayayım dedim, Aklımda esere dair hiçbir şey kalmamış. François isimli kedi hariç tabi.
erkek olması şaşırtmıştı. kız ismi gibi. dedesinin adıymış.
Dönemin en öne çıkan aydınlarından. Özellikle dreyfus davasından sonra hükümete karşı dreyfus'un suçsuzluğunu savunarak fransa halkının yarısını adalet, hak, hukuk adına örgütlemesi takdire şayandır.
(bkz: dreyfus olayı)
19. yüzyıl Fransız edebiyatının mihenk taşlarından birisidir.

Kendisi fransız edebiyatına sayısız yenilikler getirsede ölümüne yakın değer kazanan birisidir.Kendisinin asıl ünlenme nedeni yazılarının aksine "dreyfus olayı" olarak bilinen üst düzey yahudi fransız bir askerin suçsuz yere suçlanmasını savunan ve cumhurbaşkanına makaleler serisi yazarak olayı aydınlatmasına ve gerekli farkındalığın oluşmasını sağlamıştır.

Natüralizm akımının en önemli öncüsüdür.Natüralizm doğada olan her türlü olayı en ince ayrıntısına kadar yazmaktır.Realizm gördüğünü yazmaktır.Aralarındaki farkı açıklayacaksam realizm de adamın bir burnu var dersin biraz da isteğe bağlı açıklayabilirsin ama natüralizm de o burnun en ince özelliğine kadar yazmak zorundasın.

"Deneysel Roman" olarak adlandırılır bir nevi natüralizm romanları.Eserlerinde her şeyin en ince ayrıntısına kadar değinir.Gerek insanın en kötü düşünceleri gerek iyilik düşünceleri dahil ol

En önemli eserleri "nana" ve "meyhane" olarak gösterilsede en beğendiğim eseri Thérèse Raquin'dir.Bu eser natüralizm akımıyla yazılmış en önemli psikolojik romandır bence.Lise 2 de okuduğumu hatırlıyorum ve aşırı etkilenmiştim.

Hatırladığım kadarıyla Thérèse Raquin kuzeniyle evlendirilmiş mutsuz bir kadın. Kocası çok bencil ve devamlı hasta olan birisiydi.Kendisinin yasak aşkını ve birlikte kocasını öldürmelerini anlatır.Her türlü psikolojik etkiyi yaşadıklarını anlatan herkesin okuması gereken bir eser bence.

Kendisini ilk duyduğumda kadın sanmıştım açıkcası.

29 eylül 1902 de duman zehirlenmesinden vefat etmiş.(kaynak viki)

Bugün ölüm yıl dönümü en sevdiğim fransız yazarın.Toprağı bol olsun.

görsel
Natürelist bir yazardır. Leyla zana ile karıştırırdım küçükken...
bugün doğum günü olan fransız edebiyatçı. evet.
kitabını da yazdığı yaşadığı dönemin ünlü dreyfus olayı davasında fransa cumhurbaşkanına suçlusunuz diye başlayan bir mektup yazmış cesur yazardır.

tek başına yazdıklarıyla, nazım hikmet in kendi davasını da benzettiği yüzbaşı dreyfus u hapisten kurtarmakla kalmamış, ülkesinin de adaletini onurunu kurtarmış inatçı adamdır.

(bkz: dreyfus olayı)
kadın zannediyordum erkekmiş. evet.
iyi yürümemişin.
güncel Önemli Başlıklar