bugün

yüzyıllar önce rahip malthus'un yumurtladığı yaşlıları ve sakatları öldürerek kıt kaynaklar optimal biçimde paylaşılabilir teorisinin günümüz uygulama aracı.
genelde alan kişinin yemeğine bile yetemeyecek kadar az olan maaş.
hak sahibi öldüğü halde emekli sandıgından onun adına emekli maası cekenlerin sayısının 10000 oldugu acıklanan maas...
ölen emeklinin çocuğuna hayat aşısı gibidir.
(bkz: emekli)
(bkz: emekli şehri)
devletin mizahi yaklaşımıdır.

M. RAHMi KOÇ EMEKLi MAAŞI: 531 YTL
HÜSNÜ ÖZYEĞiN EMEKLi MAAŞI: 951 YTL
AHMET NAZiF ZORLU EMEKLi MAAŞI: 482 YTL
AYDIN DOĞAN EMEKLi MAAŞI: 632 YTL

http://www.milliyet.com.t...ate=05.03.2008&ver=48
kahvede en fazla maca kizi oynama masrafini karsilayan asaği yukari 30 sene calismanin ödülü olan ve devletin yasli insanlarla utanmadan masak gecme araci olan maas.
devletlülerimüz tarafından 220 ytl.ye kadar düşürülmesi sözkonusu olan maaş.görüşmelere sunuldu yamulmuyorsam. ya ben neyse artık bişey demiyorum.
--spoiler--
M. RAHMi KOÇ EMEKLi MAAŞI: 531 YTL
HÜSNÜ ÖZYEĞiN EMEKLi MAAŞI: 951 YTL
AHMET NAZiF ZORLU EMEKLi MAAŞI: 482 YTL
AYDIN DOĞAN EMEKLi MAAŞI: 632 YTL
--spoiler--

Bu adamlar da emekli maaşı alıyorsa daha fazla konuşulmaya gerek kalmayan bir konudur.
çalıştığı sürece Ödemesi gereken sigorta primlerinin tamamını ödeyerek, emekli olunduğunda herkesin almaya hak kazandığı maaştır. Primleri ödedikten sonra çöpçü mustafa efendi ile Rahmi Koç arasında devlet nezdinde fark yoktur. Herkes maaşı hakeder.
25-30 yıl emek verip, primini ödemiş emekli olmuş. artık çalışacak takatı kalmayan * işçiye,bu gün için reva görülen tutar 220-260 ytl.dir.
pek bir müslüman din kardeşler bir birine sormazlar mı hiç: hele ki başka geliri yoksa ne yapacak bu emekli vatandaş?. son nefesine kadar ekmek parası için çalışsın mı? yaşlı bir insan ne kadar çalışabilir? ne yer ne içer? ne giyer?.* vs. vs.
(bkz: ödediği ssk primini bile geri alamayan masum işçi)
türkiye'de bakıldıgında avrupaya oranla az olan maaştır. hatta kimi avrupa ülkelerindeki işsizlik maaşından bile azdır.
bütün maaşın sıkılan kemerdeki yeni açılan deliklere gittiği maaş türü.
Babamında işinde bulunduğu 30 sene devlete hizmet edip 3 kuruş parayla gönderildiği ve 55 yaşından sonra yaşayabilmek için eşşek gibi çalışmaya devam etmek zorunda bırakılan ve verdikleri parayı direk ev sahibine aktaran insanlar topluluğu....
kuş yemi kadardır.
avrupada emekli maaşı alanın yaz tatiline yurtdışına çıktığı, ülkemizde ise yaz tatilini bırakın hafta sonu bile yol parasını ödeyip mahalle dışına çıkamadığı maaş.
çok azdır. * * *
çalışana çalıştığı süre kadar verilen maaştır.

almanya da sabah 6 da kalkıp işe giden hayvan gibi çalışan bir insanla saat 9 da ancak işine başlayıp saat 4.30 dan sonra iş güç yapmayı bırak, gelen vatandaşı köpek gibi azarlayan memur arasında fark yaratması doğal olan maaştır.

sen önce 55 yaşında nasıl emekli olunu ronu konuş! almanya da millet geberene kadar çalışıyor adam senden kafadan 10 sene fazla çalışıp 10 sene daha fazla emeklilik fonuna para ödüyor mesela. normal değil mi sendne fazla maaş alması? ayrıca çalışan memeur yazın türkiye ye ya da başka bir ülkeye gezmeye gidiyormuş adam euro maaş alıyor yani senin verdiğin paranın iki katını zaten kur dolayısıyla harcama hakkına sahip oluyor.

kendimden örnek vereyim eniştem yeni emekli oldu: eski ismi köy işleri olan birimde asfalt dökerdi adam 20 yıl belki çalıştı işten ayrıldığında 72 bin lira yıpranma ücreti ödedi devlet ayrıca eline temiz geçen emekli maaşı 1560 lira yardımlar vergi ödemesi vs. ile 1800 civarı maaş alıyor. şimdi bu memlekette 1800 lirayı yattığı yerden alan adamda var 3600 günü bir şekilde tamamlayıp 800 lira maaşa isyan edende. adama sorarlar 3600 gün ne lan diye! 10 yıl çalışınca ne maaş versin sana bu devlet aklından zorunmu var? zaten sağlık harcaman sıfıra yaklaşıyor emekli olunca millet bu kadar tembel olunca maaşta bu kadar. sıkın götünüzü çalışın 25-30 yıl adam gibi emekli maaşı alın.

unutmadan emeklilik yaşı 65 ona göre ...
emekli naaşını hazırlar niteliktedir.
adam sağlıklı olsa da, o maaşla geçim derdine tutulup, çok yaşamaz.
2002 yılında en düşük emekli maaşı 376 tl dir. bugün bu rakam 820 tl nin üzerindedir.
bozdur bozdur harca amk.
Akp'nin yeni düzenlemesince düşürülecektir. evet zam yok, düşme olacak. ölüyü diriyi siktiler, şimdide emeklinin aldığı üç kuruş paraya diktiler gözlerini. halkı fakirleştirme yolunda emin adımlarla gidiyor ampul partisi.

http://haber.sol.org.tr/e...ucret-aliyor-haberi-64552
bazı şeyler başa gelmeyince bilinmezmiş ya emekli maaşı kavramı da öyle benim için.

sigortasını dışarıdan ödeyip emekli olan bi ailenin evladı olarak hiç bi zaman maaş kavramı olmadı hayatımızda. hep özenmiştik aylık tıkır tıkır gelen maaşa bi ay bolluk çekip bi ay darlık çekince. hep şaşardık emekli maaşıyla geçinemiyoruz diyenlere. hallerine şükretseler ya derdik.

hay dilimiz kopsaymış.

ne zaman ki babam emekli oldu, elini eteğini çekti diğer işlerden o zaman gördük günümüzü.

724 lira maaş.

bununla 5 kişi doyacak, geçinecek.

hadi bizi geçtim ulan bu maaşla dört çocuk okutan aileler biliyorum ben hem de çocuklar hiç burs murs almadan. nasıl geçiniyor bu aileler. yemek falan yemiyorlar o zaman ki bi de yaşlandıkça artan hastalıklar, ilaç paraları dersek zaten ortalama bi tahminle yok kurtarmıyor yani.

bu ülkede emekli maaşları böyle oldukça biz bir adım ileri gidemeyiz. bu kadar net.

not: babam elli yaşından sonra çalışma hayatına geri döndü.
emeklilere sıraya nasıl girilir dersi verir.
Borcun tahsil edilebilmesi icin artık haczedilebilecek maaş.