bugün

Daha hala türkçe basılmış kuran mealleri tarafından sınırları aşılamamış güzide meal ve tefsir müellifidir.
Kim der ki okan bayülgenin dedesi.
dünyanın en başarılı tefsirini hazırlamış abdulhamidi tahttan indirirken ittihatçıların hal fetvasını yazdırdığı kişi.
istemeye istemeye meal yazmıştır

görsel
Okan Bayülgen'in dedesi. yaşantı tarzlarının bu ütopik farkı çok tuhaf.
https://www.youtube.com/watch?v=UbpMX1xkMDE
Kur'an'dan bahsetmek isteyenler onu hiç olmazsa harekesiz olarak yüzünden okuyabilmelidir. Mamafih öyle kimseler görüyoruz ki Kur'an'ı harekesiz olarak okumak şöyle dursun, harekesiyle bile düzgün okuyamadığı halde onun hükümlerinden ve manalarindan içtihada kalkışıyor. Öylelerini görüyoruz ki Kur'an'ı anlamıyor ve 'tefsirlerine müfessirlerin yorumları karışmıştır' diye onları da maalesef kaalealmak istemiyor da, Eline geçirdiği tercümeleri okumakla Kur'an'ı tetkik etmiş olacağını iddia ediyor. Düşünmüyor ki okuduğu tercümeye, alım müfessirlerin tevili(yorumu) değil de cahil mütercimin görüşü ve yorumu, hatası ve noksani karışmıştır.

Üstad günümüzün sorununu ne güzel açıklamış, hatta bizler bir kademe daha ileri giderek tefsir, meal okumayı geçtik okuduğumuz ayetten ne anlıyorsak o şekilde hüküm çıkartıp, anlam veriyoruz.
okan bayülgen'in dedesi.
Bazıları tarafından islâmlık aleyhtarı züppe olarak görülen kişi.
Elmalılı bir açıklamasında şöyle demiş:

"Ben halis Anadolulu Öz Oğuz, Yazır Türkü'yüm. 15 yaşında istanbul'a geldim. Öğrendiğimi bu vatanda öğrendim. Yazır'ın Kayı, Kınık, Bayındır, Eymir, Avşar gibi büyük Oğuz kabilelerinden biri olduğunu da Divan-ı Lügati't-Türk'ten öğrendim."
Niye bu soyadını aldığını anlıyoruz.
kuran'ı türkçe'ye çeviren ilk kişi olmayan müfessir, alim.

kuran ilk defa 14. yüzyılda karamanoğlu Mehmet bey tarafından Türkçe'ye çevirilmiştir.
görsel
Antalya elmalı ilçesinde doğduğu için elmalılı olarak bilinir fakat kökeni aslen burdurludur.
Yazır soyadını, en ünlü türkçe kuran mealini yazmasından almıştır. Muhammed hamdi yazır olan ismini mehmet hamdi yazır yahut ahmet hamdi yazır sananlar da vardır.
kuran mealcisi.
27 mayıs 1942 günü vefat etmiş kuran tefsiri yazarı.
Kendisine Atatürk tarafından teklif edilen kuran meali ve tefsiri görevi, kendisinden önce mehmet akif ersoy’a teklif edilmiştir. Ersoy tefsire başlamış fakat öyle bir derinlere dalmıştır ki, “ben bunu bitiremiyorum” demiştir ve görev elmalılı Hamdi’ye tevdi edilmiştir.

Bu arada mehmet akif mısır’a giderek bu tefsire devam edememiş, fakat arkasında olağanüstü bir yarım kalmış eser bırakmıştır.
Torunu okan Bayülgen'dir. Her aklıma geldiğimde hayret ediyorum.
kuran tefsiri yazmak için atatürk tarafından görevlendirildiği söylenir.