bugün

asil adi muhammed hamdi yazir olan alim. antalya elmali dogumlu oldugu icin elmalili diye anilir. hak dini kuran dili adli genis kapsamli bir kuran tefsiri vardir.
evrim teorisi hakkında "eğer ispatlanırsa ayetler ona göre yorumlanabiir" diyen temkinli aydın müslüman.

(bkz: taktir etmek)
(bkz: akıllı olmak)
elmali araba kokusuna arkadaslar arasinda koyulabilen isimdir. *

-bu koku ne lan pislikler?
-elmali hamdiyi verin cabuuukkkkkk!!
okan bayülgenin büyük dedesidir aynı zamanda.
http://www.aksiyon.com.tr/detay.php?id=13103
1878-1942 yılları arasında yaşamış ve en başarılı Türkçe Kuran tefsirlerinden birini telif etmiş din adamıdır.
hanımının sabatayist bir aileden gelmesi ve sabatayistlerin de dışarıya kız vermemesi nedeni ile soner yalcın tarafından mercek altına alınmış yazardır, din adamıdır. cumhuriyet döneminin ilk türkçe kur'an meali ve tefsiri bizzat atatürk tarafından verilen görevle onun tarafından yazılmıştır. okan bayülgen'in anne tarafından dedesidir.
tefsirine şöyle başlar ki muhteşemdir..

ilâhî! Hamdini sözüme sertâc ettim, zikrini kalbime mi'râc ettim, kitabını kendime minhac ettim. Ben yoktum vâr ettin, varlığından haberdâr ettin, aşkınla gönlümü bîkarar ettin. inayetine sığındım, kapına geldim, hidayetine sığındım lûtfuna geldim, kulluk edemedim afvına geldim. Şaşırtma beni, doğruyu söylet, neş'eni duyur hakikatı öğret. Sen duyurmazsan ben duyamam, sen söyletmezsen ben söyleyemem, sen sevdirmezsen ben sevdiremem. Sevdir bize hep sevdiklerini, Yerdir bize hep yerdiklerini, Yâr et bize erdirdiklerini. Sevdin Habibini kâinata sevdirdin. Sevdin de hıl'atı risaleti giydirdin. Makam-ı ibrahim'den Makam-ı Mahmud'a erdirdin. Serveri asfiyâ kıldın. Hatemi Enbiyâ kıldın. Muhammed Mustafa kıldın. Salât ü selâm, tahiyyât- ü ikram, her türlü ihtiram ona, onun Âl-ü Eshab-ü etbaına yarab!
kanımca en güzel ve doğru kur' an tefsirini yapmış kişidir.
1878 yılında Antalya'nın Elmalı Kazası'nda doğdu. Türkçe'nin yanında Arapça, Farsça ve üst seviyede Fransızca biliyordu. ilk ve ortaokul eğitimini Elmalı'da yaptıktan sonra islami ilimleri öğrenmek için istanbul'a geldi. devrin önemli alimlerinden Beyazıt Camii'nde dersler aldı. 1926 yılında Atatürk'ün Diyanet işleri Başkanlığı'na verdiği "çağa uygun Kuran tefsiri hazırlayın" talimatı üzerine Diyanet bu görevi Elmalılı Hamdi Yazır'a verdi. Cumhuriyet döneminde Atatürk'ün bizzat ilgilenmesiyle Elmalılı Hamdi yazır bugün birçok meale kaynak olan tefsiri yazdı.
her ramazanda, habercilik değeri düşük, yanlı taraflı haber yapan kimi gazetelerin bilmem kaç kupona verdikleri kuran mealinin yazarıdır.
kuran-ı kerim in ilk türkçe tefsirini yaptığında yobazların devrin adamı diye çamur attığı şu anda ise boyna tefsirini dağıttığı rahmeti hak eden hoca kişisi.
Alimlerin soyundan, nesebi gayri sarih veletlerin, iflah olmaz piçlerin de zuhur edebileceğini bize göstermiş,
çok muhterem ilim adamı,
büyük müfessir,
Akif gibi fransızca bilen bir islâm alimi.

(bkz: Hak dini Kur an dili)
ikinci abdulhamid in tahttan indirilmesinde fetva müsveddesini yazarak önemli bir rol oynamış din alimi.
akif'ten* sonra atatürk tarafından kur'an'ın yorumlamakla görevlendirimiş ve ilk kez türkçeye çevirmiş kişi değildir. ilk çeviriyi akif yapmıştır fakat saklamıştır. bazı rivayetler ve oğlunun da ifadesine göre akif bu çeviriyi yakmıştır.

not : kendisi okan bayülgen'in dedesidir.
okan bayülgenin dedesidir.
çok bilinmez ama, kendisinin torunu okan bayülgen'dir.
mehmet akif ersoyun sonradan farkedip kurtulduğu tuzağa düşmüş bir alimdir.
kur-an-ı kerim'i türkçe'ye çevirdiği ve sıradan insanın da okuyup anlamasına sebep olduğu için dinden geçinenlerin bedduasına ve hakaretlerine maruz kalmış erdemli bilge kişi.
Türkiye'de en çok satılan Kur'ân Meâli'nin kapağında Elmalılı Hamdi Yazır yazıyor olsa da içinde yer alan meâl merhuma ait değildir.

sadeleştirme adı altında elmalılı'ın meali tahrif edilmiştir.
1877 yılında doğmuş din adamıdır. Zamanında atatürk'ün isteği üzerine kuran tefsiri yapmış olan, okan bayülgen'in dedesi olduğu söylenilen zat.
Elmalı Kaymakamlığı, Elmalı Belediyesi, Akdeniz Üniversitesi Elmalı
Meslek Yüksekokulu, ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Elmalı Kültür Turizm Dayanışma
Derneğinin tarihi ve kültürel değerlerin korunması ve tanıtılması amacıyla
ortaklaşa yürüttüğü "Şehr-i Elmalı" projesi kapsamında ilçedeki iki katlı
müstakil bir bina "Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır Kent Müzesi"ne dönüştürüldü.
Kim lan bu erol egemen tarzı içimde merak uyandıran şahıs.
Şeftalili ice tea gibi bişey *
türkiyede ilk defa atatürkten aldığı direktif ile kuran'ı türkçeleştiren adamdır.
istibdat yönetimine ettiğiyle bugün müslümanların taraf tutmasını sağlamış alim. Kimisi Abdülhamit der kimisi elmalılı. Hayırlısı be gülüm.