bugün

teksas, tommiks, swing resimli romanlarının tek tatlısı.*
nefis bir tatlı hamurunun üzerine yayılmış tarçınlı elma karışımı ve onların fırında 30 dakika pişmesiyle ortaya çıkan davetkar tatlı.*
muhteşem lezzet.
annenin dün yaptığından haberin olmadığı, koca tabak içinde azıcık kalmış olan ve tadını çıkara çıkara, kemire kemire an itibariyle yenendir.
insanı kokusu ve tadıyla kendinden geçiren, kalori bombası tatlı. 3 günde bitirilmesi tavsiye edilir.
(bkz: apple pie)
hamuru sert olanı makbuldür. içindeki elma püresine tarçın, ceviz birazcık da ayva tatlısında ayvanın içine koyulan elma rendesi gibi; bunun da içine azıcık ayva rendesi konulduğunda muh-te-şem, sıcak yenildiğinde midenize oturabilen, biraz soğumasını bekleyip -ki pişmesini bile zor bekleyip soğuması nasıl beklenir bilemiyorum- yendiği zaman çok çok daha lezzeti yerinde olan, öğün yerine bile geçebilecek kadar kalori bakımından zengin olan tatlıdır.

ha tabi bir de benim nickim, o kadar. *
üzerine pudra dökülerek yenilmesi farz olan tatlı. benim gibi tatlıları sıcak yemeyi sevenlerdenseniz o mübareğin ağızda dağılışı ve damakta bıraktığı tat vardır ki... *
annemin zamanında milföy hamurundan yaptığı ve çok lezzetli, bir o kadar da kilo bombası tatlı. ortaokuldayken çok yerdim.
süper lezzet, yapması biraz zaman alıyor ama o tarçın kokusu için değer.
cesaretin var mı aşka adlı 2003 yapımı fransız filminde sofia nın büyüyünce olmak istediği şeydir. büyüyünce bir turta olacaktır. elmalı, çikolatalı vs.
anneler en güzelini yapar. üstü beyaz bir şey kaplı olur.. sıcak sıcak..
kankası için: (bkz: pudra şekeri)
dünya'nın en leziz lezzetidir. çok da güzel yaparım ayrıca. *
afffferin mukerrer cim senin ki gibi olmuş annecimdir. *
http://galeri.uludagsozluk.com/g/elmal%C4%B1-turta/
uno bir tane çıkartmış, aman yarebbim parmaklarınızı yemeyin çayla sakın.
En guzel tatlilardandir.zaten en guzel tatlilar elmayla yapilir.
elması, rende ya da püre haline getirilmeden küp küp doğranıp, az şekerle iri ceviz ve bol tarçın eşliğinde pişirilenin lezzeti insanı sarhoş eder.
fırından çıkınca üzerine pudra şekeri unutulmamalı.
savyer bisküvili meyveli pastadan sonra ; en güzel anne tatlısıdır.. *
tarçın ve elmanın enfes tadı, sarhoş eden tadı ve ağızda dağılan haliyle çay'a en iyi eşlik eden tatlılardan biridir.
tadına doyulmaz tatlı. elmayla tarçının uyumu. tabi güzel yapıldığında.
bu arada ben çok güzel yaparım. bi yiyen bi daha ister.
(bkz: uno elmalı tart)
yapan olsa da yesek.
görsel
görsel
"başlığı elmalı turta açaydı iyiydi." dediğimdir.
Yaradanın ustalık eseridir.

istisnasız her gün yediğim güzel şey. Şu tatlıyı yapabilen bu kızla evlensem yeterli. Bak nefes almasa da olur.