başlangıç, temel seviye olarak kullanılır. genellikle ingilizce kitapların seviyesini belirtirken kullanılan bir kelimedir. ayrıca ilkokulun ingilizce söylemidir.
ingilizcenin 8 seviyesinden biridir

1)starter/beginner
2)elementary
3)pre-intermediate
4)intermediate
5)upper intermediate
6)pre-advanced
7)advanced
8)upper-advanced

bu seviyeler kelime ve dilbilgisi konularına göre belirlenir
eylül gibi başlayacak amerikalıların modern sherlock holmes uyarlaması. bbc sherlock'u izleyen biri neler düşünür az çok belli. bence yeni bir coupling faciası yolda olabilir...

http://www.youtube.com/watch?v=rV_hypmr0aM&feature=share
ingilizce dil öğrenim seviyelerinden ikincisidir.
lucy liu' nun joan watson karakterini canlandırdığı, ilk bölümü geçtiğimiz günlerde yayınlanmış sherlock uyarlaması.
her türkün ingilizce dil seviyesini belirten kelimedir.
ilkokul anlamınada gelir.

(bkz: south park elementary)
cbs'in sherlock uyarlaması. ilk bölüm itibari ile normal bir polisiyeden pek de farkı yok.

sherlock'u canlandıran jonny lee miller'in oyunculuğunu beğensem de sherlock rolünde pek de etkilemedi beni.

joan watson karakteri de pek olmamış sanki. lucy liu'nun oyunculuğundan mıdır yoksa gözümüz erkek watsonlara alıştığından mıdır bilinmez.

ama yinede izlemeye devam edeceğim. tek bölümde harcamamak lazım.
lucy liu'nun watson rolünde olma sebebinin daha farklı ve izlenebilir bir dizi oluşturmaya çalışmak olduğunu düşünüyorum. yani bu dizide ilgi çeken, bağlayıcı şeyler vakalardan çok holmes-watson sahneleri olacak. çünkü watson bu kez bir kadın. normalde de öyledir diyceksiniz ama sherlock bu işte diyalog+vaka+kurgu olarak baya önde.

kötü olmayan takip edilebilir bir dizi. ama keşke house md. gibi içinde sherlock holmes'ün olmadığı ama kanlı canlı yaşadığı bir senaryo olsaydı. çünkü rakip benedict cumberbatch çok daha ucube ve ingiliz.
şimdiye kadar yapılmış olan en boktan sherlock holmes uyarlamasıdır.
bi sherlock değil tabiki ama yinede gideri olan dizi.
sherlock holmes adı geçmese gayet izlenebilir, ortalama bir diziyken şu hâliyle sinir bozmaktan başka bir boka yaramamaktadır.

bir de şöyle bir sıkıntı var; bu tür diziler belli bir zekâ ve kültür düzeyinin üstündeki kitleye hitap edilir. dil buna göre seçilir. göndermeler buna göre yapılır. hatta araya ufak tefek şakalar da sıkıştırılır. gelin gelelim bu dizi bu konularda oldukça başarısız kalıyor. sherlock holmes ökeden çok takıntılı bir tip. joan watson muhabbetine hiç girmiyorum zaten. lucy liu'yu oldum olası sevmem iyice tiksindim.
ilk bölümün yarısında evi terkettiğim dizi. bu nedir yahu. olmamış.
sherlockla boy ölçüşemeyecek, düşük bütçeli bir çeşit csi dizisi. yapmayın abi artık şunu. "biz amerikalılar her şeyin en iyisini yaparız" kafasından kurtulun, yaptıklarınızla yetinin. sen de nasıl bir göt var da sherlockdan daha güzel bir modern sherlock uyarlaması yapacağına inanıyorsun? hem de yarı süresinde? pes.. vallahi pes billahi pes.
çok sevilesi pek sevdiğim güzel dizi watson karakterinin bayan olmasıda pek hayra alamet değil böyle biline.
sherlockun uzun aralarını doldurabilecek bir dizi. sherlock holmesu konu alan diğer yapımlara göre holmes'un insani yönlerinin daha öne çıkarılmasının izlenebilirliği artırdığını düşünmekteyim.
şu dizinin bu kadar az dikkat çekmesini anlamıyorum arkadaş. biz de izledik sherlock u ama adamlar zikine göre dizi çekiyor, devamlı izleyemiyorsun işte. takıl şuna.

1. sezon finali şu ana kadar izlediğim en iyi sezon finaliydi.*
ilk sezonu 24 bölümden oluşan dizi. *
ingiliz yapımı sherlock'un yanında sönük kalan dizidir. ama sherlock'a göre cilası daha iyi. yani adamlar dışını parlatmışlar. senaryo bağlamında ingiliz sherlock'tan çok geride. yine de izlenebilir. evet.
gelmiş geçmiş en kötü sherlock holmes uyarlamasıdır.

gene de izleyenlere kıyağımızı yapmadan geçmeyelim: 2. mevsimin ilk bölümü yayınlanmış ve an itibariyle malum ortamlara düşmeye başlamıştır.
sherlock holmes'un ingiliz versiyonu sherlock ile kıyaslanamaz belki ama yine de izlenebilir.
eğer zevk almak istiyorsanız izlerken ingiliz sherlock ile kıyaslamayın. çünkü o kıyaslama içine girerseniz çok büyük ihtimal Benedict Cumberbatch, Martin Freeman'ın oynadığı ingiliz dizisi çok daha ağır basacaktır. oradaki sherlock bizim kafamızda oluşturduğumuz sherlock. senaryo ve yapım açısından bakıldığında da çok üste oynuyor. sinema salonlarında yayınlansa ben gider izlerdim şahsen. bu diziyi ayrı tutup izleyin o yüzden, çünkü daha ziyade the mentalist tadında olmuş. ben acayip önyargılı biriyimdir ama dur bi deneyeyim deyip izlemeye başlayınca beğendim, devam ediyorum. bi de artısı var ki sezonda 24 bölüm civarı çekiyolar. öyle iki yılda bi bölüm derdi yok. zaten öyle olsa beklentiyi karşılayamazdı.

ayrıca asıl karekterler yok falan demişler de ilk bölümlerde yoklar sadece. yoksa sherlock'un sevgilisinden abisine düşmanına herkes dahil oldu, çok farklı ve bomba şekillerde.

bir de did you mean çakayım size; Da Vinci's Demons bu dizi de çok iyidir.
Sherlock Holmes gerçeklerini hep aynı şekilde sunan yapıtlara karşı, özünü değiştirmeden büyük değişiklikler yapmıştır, güzel de olmuştur.
SPOILER
Irene Adler'in yaşaması
Irene Adler'in Moriarty olması
Joan Watson
Jonny Lee Miller'in harikalar yaratması
SPOILER
2. sezon finali gayet olmuş olan dizidir.
3. sezonu başlayan dizi.
bu diziyi monk ile ya da house ile kıyaslayabiliriz zira bence sherlock holmes'un adı geçmese bu dizilerin yanında yer alabilirdi ama bu haliyle sherlock tadı alamıyorum.

kadın watson fikri güzel ama yinede başka bir isim bulunabilirdi.