bugün

steven moffat'ın "sherlock holmes öyle olmaz böyle olur" diye guy ritchie'ye verdiği ayardır.

pilot bölümü ortalıkta bulunmayan; 87 dakikalık ilk bölümüyle bbc'de yayınlanmaya yeni başlamış dizi.
Robert Downey Jr'ın sherlock holmes rolünden sonra başroldeki adama ısınamadığım dizi. ama kötü oynuyor anlamına gelmiyor tabiki. oyuncular güzel. dizi on numara. kurgusu güzel.
ilk bölümüyle akılları alan dizi.

harika.
2010 model sherlock holmestur. dizi iyi, seneryo iyi ama o karakterler pek olmamış gibi ya da Robert Downey Jr ve jude law çok iyi olduğu için bu karakterler kötü gözüküyor. daha erken belki ilerde alışabilirim.
Filmi ilk izlediğimde , abartmışlar abi büyü falan dediğim , ama sonunda Sherlock'un herşeyi mantıklı bir açıklamaya kavuşturduğu , eline su dökülemeyecek bir eserdir.

basketville efsanesini de bekliyoruz efem.
devamını merakla beklediğim dizi.
--spoiler--
moriarty seçimiyle yine şaşırtmış çok başarılı dizi.
--spoiler--
ilk bölümü ile olmuş bu dizi dedirten, sonraki bölümleri merakla bekleten, izlerken zamanın nasıl geçtiği anlaşılmayan yeni dizi. sherlock holmes'un günümüzde yaşaması diziye bir csi havası katmıyor değil. tabi cinayetler holmes'un tarzı ve espri anlayışı ile çözülüyor. o yüzden dizi çok kasvetli değil, hatta esprili. delilleri inceleyen holmes'ün düşüncelerinin yazı ile verilmesi de güzel bir ayrıntı. karakterleri oynayan kişiler de bence güzel oturmuş.
--spoiler--
ilk bölümün ilk sahnelerindeki ilk kurbanın bana bir taksi çağırın demesi daha baştan katili ele vermişti aslında, ama gözden kaçırılan bir detay olarak ancak cinayetler çözülünce yerine oturdu bu detay.
--spoiler--
oyuncularıyla, müzikleriyle, kurgusuyla, efektleriyle on numara bir sherlock holmes uyarlaması. mini dizi şeklinde yayınlanan sherlock; 90 dakikalık 3 bölümün sonunda heyecanı dorukta bırakmıştır. en son yapılan açıklamayla yeni serinin 2011 ağustos'unda yayınlanacağı bilinmektedir.
çıkarım yapma sanatı ustası sherlock holmes' in günümüz londrasında geçen serüvenlerini konu alan başarılı polisiye.
--spoiler--
ben bir psikopat değilim, ben yüksek nitelikli bir sosyopatım!
--spoiler--
sharlock holmes in ön adıdır. ingiliz halk kahramanı olan bu zatın en güncel dizisinin adıdır. sharlock dizisi günümüz ingilteresinde geçmektedir. kahramanımız cep telefonu kullanmakta internette girmektedir. sadık arkadaşı watson blog yazmaktadır. bunların yanında olaylar yine en ince ipuçları ile çözülmektedir.
diziyi son derece başarılı buldum. ama 3. bölümde en heyecanlı yerinde sona erdi. devamı gelecekmiş gibi. şu ana kadar yeni bölümler için bir bilgi veya haber yok.
bölümlerin türk dizileri tadında bir buçuk saat süreleri vardır.
yardırıyor efendim durduramıyoruz.

ilk 3 bölümü itibariyle gayet de keyif vermiş dizidir.

illa bi şeyleri tüketecekseniz, alın olum bununla tüketin.
ilk bölümünün sadece 5 dk'sınız izledim... ama yorumları yapayım:

ben sherlock holmes'in tüm hikayelerinin -rahatlıkla söyleyebilirim ki- %60'ını falan okumuş bir insanım...
sherlock holmes 1980'li yıllarda askerlikle ilişkili ve hatta osmanlı sever bir karakter.
çünkü sherlock'un yaratıcısı vaktiyle abdulhamid'in konuğu olarak istanbul'a gelmiştir...
ama bu dizide; son zamanlarda sinir olduğum bir şey var: "tüm dünyanın en şerefsiz askerleri olan amerikan askerlerini kahraman gibi göstermek."

yahu bu adamlar değiller miydi daha dün terörist" diye çocukları parçalayan? bunlar değiller miydi askeriye değil sivillerle savaşan;? bunlar değil miydi katliam yapan?

sherlock holmes kendi zamanının ""ingiliz"" bambaşka bir kahramanıdır.
bunu şimdi amerikan köpekliğine alet etmeyin ulan!
ilk bölümünden aldığım gazla 2. bölümünü izlemeye koyulup, lakin zar zor bitirdiğim, bu sebeple 3. bölümüne izlemeye bir türlü istek duymadığım dizi.
ilk bölümüyle yardırmış mini dizi. gerçi fazla mini olmuş. ilk sezon 3 bölümden oluşuyor. ayrıca sherlock'u oynayan elemanın merlin'e olan benzerliği de gözden kaçmamıştır.
hoş dizi.

- sessiz ol.

+ konuşmuyordum zaten.

- düşünüyorsun... bu sinir eder.
öyle bir yerde bitmiştir ki; son 5 dakikası sevda demirel'in hande ataizi'ye kafa göz daldığı ne dedin sen mottolu çakışındaki arto şaşkınlığıyla izlenmiştir.
yalnızca 3 bölüm yayınlayarak, beni ve tahminimce o 3 bölümü izleyenleri hüsranlara sürüklemiş dizidir.
insanın hevesi bu kadar da kursağında bırakılmazki allahsızlar!
pilot bölümü de torrent alemlerine düşmüş olan, steven moffat yapımı bbc dizisi.
ilk bölümünü dün, ağzımızın suları akarak izlediğim yeni ingiliz yapımı dizi. sübhanallah kardeş... böyle dizi yapılır mı ulan! bu kadar mükemmel olmak zorunda mı? vallahi bölüm bitene kadar gözümü bile kırpmadım, biter bitmez de tuvalete koştum; sidik kesem patlıyordu az kalsın.

bu dizinin en önemli özelliği, 30 yıldır kayıta alınan sherlock holmes tabusunu yıkması.. artık yeni sherlock'ımız soğukkanlı olduğu kadar dinamik, zıpır, modern ve en önemlisi alçakgönüllü değil, tam bir ukala. bir insan bu kadar mı egoist olabilir canım kardeşim?

--spoiler--
bir cinayet vakası vardır ve o an için ellerinde pek kanıt yoktur. çok ince detaylardan yola çıkılması gerekiyordur ve sherlock abimizin söyledikleri:

sherlock: bu cinayeti sadece bir kişi çözebilir...
holmes: kim?
sherlock: ben. (lafını koyup, koşmaya başlar)
--spoiler--

bu ne ki...

--spoiler--
sherlock abimiz düşünmeye başlar, ipuçları yakalar ve ilk önce yakaladığı ipucunu söylemek yerine millete sorar. eh, tabi kimse ne düşündüğünü bilemediği için:

sherlock: ahaa! tabi ya, cep telefonu katilin eline nasıl geçti söyleyin?
insancıklar: ehööehahe nasıl..
sherlock: ne kadarda aptalsınız.. benim yerimde olamadığınız için üzülüyorsunuz değil mi.. o boş kafalarınızı neden taşıyorsunuz ki..
memur: kurbanın cebinden almış olabilir.
sherlock: kes sesini. konuştukça sokaktaki herkesin iq'sunu düşürüyorsun!
--spoiler--

oha lan, ölmeden mezara soktun herifi.

velhasıl ekranın başına kitleyen bir dizi işte. spartacus'ün yeni sezonu başlayana kadar bana can yoldaşı olur bu dizi.
hayatı boyunca topu temeli 2-3 dizi seyretmiş ve klişe mevzulardan dolayı yarıda bırakmış ben ve benim gibi sinema tutkunlarına ayar kıvamında bir dizi.

şimdilik üç bölüm çekilmiş dizinin her bölümü bir film tadında.

üçüncü bölüm itibariyle izleyiciyi sik gibi bırakmış, yeni sezonu ve devamı olan dördüncü bölümü sabırsızlıkla bekliyor olmamıza vesile olmuştur.

saol bbc.
3. ve son bölümü çok pis bitmiştir. ne zaman çekilir, ne zaman yayınlanır bilinmez ama öyle de bitilmez ki. ve ayrıca sherlock rolündeki beyfendiye yeni yeni iyileşmeye başlayan ibrahim tatlıses'ten mavi mavi'yi armağan ediyorum.

(bkz: benedict cumberbatch)
sonbaharda 3 bölüm olarak 2. sezonu yayınlanacakmış. 3 bölüm ne la?
house ve mentalistin havasını bolca hissetiğim şahsıma uzun ve sıkıcı gelen ingiliz yapımı.
modernize edilmiş bir sherlock'u en iyi şekilde canlandıran benedict cumberbatch ile akılları almış 3 bölümle izleyici kitlesiyle tanışık olmuş mini dizidir. yakındır yeni bölümleri gelecektir. ilk üçü kadar müthiş olması dileğiyle amin.
Sherlock : Bu işi siz çözemezsiniz ama ben çözecek birini tanıyorum.

Müfettiş Lestrade : Kim ?

Sherlock : Ben.

Diyaloğuyla beni kopartmış dizidir. Muhteşem.