bugün

internetten kitap satışı yapan amazon sitesi ilk defa normal kitaptan çok elektronik kitap satmıştır.
(bkz: kindle)
başlamadan bitmesi gereken devir. bazen lazım olur mutlaka ama bir kitabı koklamak paha biçilemezdir. hele eskiyse!
bu kitap java,php, sql kitabıysa elektronik olanı tercih ederim. Elektronik kitaptan kodları bazen kopyalamak gerekebiliyor !
bazen ulaşılması güç olanı yakın kılarak işe yarayan devirdir.

http://www.gutenberg.org
her ne kadar akla yatmaz gelse de, özellikle gece uzanarak elde yamultulmuş kitabı okuma, sayfaları sanki sahiplenme, kitap kavramını tam anlamıyla kağıtla oluşturma gibi bilinmeyen "hayat" kurallatından yana, bazı durumlarda da akla yatabilecek kullanım alanları olan icadın devri.

en çok yazın tatile ya da bir yere uzun süreli yatılı giderken götürülecek kitapların çantada tutacağı yer sorununun yok olması gibi bir kazancı düşünmek lazım. o zaman her türlü psikolojik "aaaah eskidenki gibi taş plak lazımdı" halet-i ruhiyesi yok olabilir.

amazon.com kindle'ı üretmeye başlayalı - uydurmuyorsam - hayli oldu, çünkü üzerine üst sürümlerini icat etti. dahası buna alternatif olarak, barnes&noble'da yine elektronik kitap için, ismini şu an hatırlayamadığım** bir aygıt üretti. demek ki, yine de ısrarla mümkün mertebede klasik kitaptan vazgeçmeye - şansen en azından benim tarafımca da - ihtiyaç duyulmazsa da, bir hayli kullanıcısı oluyor.

demek ki, teknoloji ille reddetmeyi gerektirmiyor. kullanım alanına göre bazı devirleri hoş görmek lazım..

o değil de cep telefonundan mp3 dinleyenleri hâlen kınıyorum ben efendim! o ne öyle, telefondan müzik mi dinlenir! hayret bir şey!**
Nihayetinde biz istemesekte gün gelecek elle tutulur, sayfaları teker teker karıştırılır ve hatta koklanır kitaplar tarih olacak. Gün gelecek her öğrencinin elinde olacak. Tek dezavantajı gözü aşırı yoran ekran. O'na da çözüm buldularmı tamam.
içinde bulunduğumuz devirdir.

(bkz: hiperkitap)

http://www.hiperkitap.com/
kişinin gözlerini halledecek devirdir.
kitabın kokusunu,dokusunu,belki de kitap fuarlarını ortadan kaldırabilecek kötü teknolojidir.
gerçeği kadar tat vermeyecek olandır.
güncel Önemli Başlıklar