bugün

kızların ilk gördükleri, birlikte yaşadıkları erkek olan babalarına karşı bilinçaltında tanımsız bir aşk, sevgi, dürtü bulundurdukları ve ileride birlikte olacakları erkekte babalarının özelliklerini aramaları, babalarına benzer erkeklerle birlikte olmaları olarak tanımlanabilecek teori.
(bkz: oedipus kompleksi)
tarihi yunan mitolojisine kadar dayanan, freud tarafından bilimselleştirilmiş cinsel yaklaşım.
tersi için; (bkz: oedipus kompleksi).
(bkz: carmen electra çok amaçlı spor kompleksi)
aslında temelinde cinslerin kendilerinde varolmayan yetenek, fiziksel ve ruhsal özelliklere sahip olan cinse karşı duydukları istektir. aslında istek bireyden uzaklaşıp tamamen özelliklere yöneliktir.

eski çağlarda erkek ile kadın arasındaki fark en çok fiziksel güçte ortaya çıkarken kadınların fiziksel olarak güçlü erkeklerin etrafında olmaları, onları tercih etmeleri mevcutken günümüz hayat şartlarında hayatın içerisinde fiziksel gücün etkisi yerini tamamen parasal güç, kariyer vs gibi değerlere bıraktı. bu sebepten bu değerlere kadınların da sahip olması muhtemel olduğundan toplum içerisinde güçlü, baskın, dominant görünen erkek profiline bir şekilde yakınlaşabilme durumu doğdu. evliliklerin çok başarılı gitmemesi bile bu nedene bağlıdır. çünkü kadının gözünde güçlü erkeğin ulaşılmazlığı ortadan kalktı. bir erkeğin gücüne artık bir kadın da ulaşabiliyordu. fakat insanın içerisinde halen hayvansal içgüdüler bulunmaktadır. kadının kaslı erkeklerden hoşlanması da bu doğrultudadır. lakin, erkeği seçerken birincil neden olarak değer kazanmayıp sadece beğeni ölçüsünde durur.
freud'un dehasını ortaya koyan kuramlarından biridir.
(bkz: electra karmaşası)
öedipus kömpleksinin kız çocuklarında zuhur eden hali. bir başka değişle kız çocuklarının baba tarafından sevilme isteği.
diğer adı ile : çük hasedi.

edit: efendim, "cük hasedi" benim tanımım değil, bu tanım electra kopmleksinin kısaca türkçe tanımı. ne yapayım yani, ben mi dedim! ama siz eksilemeye devam edin!
elektra kompleksinin adını aldığı mit de yunan mitolojisindendir. Orestes'in annesi Klytemnestra babası Agamemnon'u aldatır. ilişki açığa çıkınca Klytemnestra'nın aşığı Agamemnon'u öldürür. Babasına karşı farklı duygular besleyen Elektra da kardeşi orestes'i kışkırtır ve orestes de annesiyle aşığını öldürür. işin ilginç yanı, orestes de annesine karşı bir takım ilginç duygular beslemektedir büyük ihtimalle. yani oedipus ve elektra kompleksinin dahil olduğu nadir mitlerdendir.
orestes'in kızkardeşi olan elektra, onunla birlik olup anneleri clytemnestra'yı öldürmüşlerdi. dr freud, babaya yönelen libidinal duygular ve anneye yönelen kıskançlık duygularının zamanında çözümlenememesi halinde ortaya çıkan kişilik bozukluklarına bu adı vermiştir
anneyi kıskanmaya ve rakip olarak görmeye kadar gidebilen durumdur.
froydçu yaklaşımdan goygoycu yaklaşıma geçiş yaparsak: "belki bir gün prensimi bulacağım ama babam hep kral olarak kalacak"

bak kraliyet ailesinin aile bağı gücüne. yazar şöyle diyordu: "eski yaşamımda fahişeydim diyen reenkarnasyoncuya daha hiç rastlamadım ben. hepsi kral, kraliçe." al onu vur buna, herkesin babası kral, sevgilisi prens. sen de sidikli kontes.

haspam beğeniyor mu ama? hayır, asla. kraliyet ailesi asilliğiyle arabeske kafa yoruyor.
zannediyor ki prens gelse öpse, koca götü küçülecek.

ha şuraya bağlarsak, bu fıroyd şunu demek istemiş: bazı kızlar o kadar salaktır ki babasından başkası tahammül edemez.

e senin salaklığına atsan atılmaz satsan satılmaz diye tahammül gösteren adamı tabi ki sever sayarsın. çünkü elin adamı çekinmez der: "malsın"
ha kızlar babaları gibi erkeği niye arar? menfaat duyguları sel olup aksın diye arar ciğerim.

babam gibi bir adam olsa da deliler gibi sevsem diyeni duydun mu? duyamazsın.
babam gibi biri olsa da beni öpse koklasa, sarsa sarmalasa, baksa, sakınsa, karşılıksız sevse.

ordan şuraya gel:
kız çocuklarının, çocuk lan, baba düşkünlüğü normaldir. bunu cinsellik içgüdüsüyle açıklamaya çalışan fıroydun önde gidenidir.

ha son sözümüz kızlara gelsin: babam gibi adam arıyorum babam gibi adam arıyorum geyiklerini bırakın. önce anneniz gibi bir kadın olun. e görüldüğü üzere o zaman babanız gibi birini bulmuş oluyorsunuz.
batının her kavrama bir hastalık nakşetmesi. olduğunu söylemiş miydim?
kız çocukları babalarına aşık olur. erkek veletler annelerine aşık olur. [göt froyd çocukların anne sütü emmesinin bile bu sevgiden olduğunu söyler ] götüne kodumunun sapık yunan mitolojisinden bilimsel teöri aparmaya çalışırsan böyle olur işte. kompleksinize komple kafam girsin teorisini yakında açıklayacağım bekleyin.
(bkz: penis haseti)
freud'ın kuramlarından biridir. günümüzde bu kuramı kız çocuklarının babasına olan cinsel istekliliği gibi algılanıp, yorumlansa da gerçek böyle değildir. 0-7 yaş arası kız çocuklarının ve erkek çocukları en yakınlarındaki karşı cinsle daha iyi anlaşabilip, düşkün olabilmesinin sebebi; cinsleri algılama ve anlaşabilme yolundan geçiyor.tabi ebeveynlerin de karşı cinsten olan çocuğuna karşı daha naif davrandığı gerçeği de, cins bilinmezliğinden kaynaklıdır.
freud'un zırvalarından biri daha... bir kere, buraya isim olarak verdiği mitolojik elektra'nın çok etkileyici bir hikayesi vardır ve konumuzla hiçbir alakası yoktur. freud bu hikayeyi çarpıtır sadece. "oidipus'u bulduk, bir de kadınlar için olanını bulalım" zorlamasıyla elektra'yı kurban eder bu saçmalığa...

elktra, annesinin çirkin ayak oyunlarına karşı babasına yardım eden bir kızcağızdır. annesi kevvaşedir elektra'nın. aşığı ile birleşip, kocasını öldürmeye çalışır. elktra durumu farkeder ve zavallı babasına sahip çıkar. kötülüğe karşı savaşır. kız veya erkekk her evlat kadar sever babasını...

hikayede cinsel veya sapıkça hiçbir şey yoktur. (elektra'nın annesinin yaptıkları hariç). ama freud, bir genç kızın babasına olan saf sevgisini, lanetli bir psikolojiye alet eder. her kız çocuğunun babasına cinsel bir eğilim duyduğunu belirtir. (oysa sofokles'in anlattığı elektra, bir kız çocuğu falan da değildir.)

bunun bilimsel bir yönü yoktur. bu bir "hastalık bulaştırma sanatı"dır. bir "ensest aşılama yöntemi"dir.

ama bundan daha kötüsü var. ayşe özyılmazel gibi olaylarda bu kavram kullanılıyor bugün. neden? çünkü evlendiği erkek, onun babası yaşındaymış. aynı yaşta olma zorunluluğu mu var? tersi de olabilir.

saçmalık. hitler almanya'sından başka tarihte hiçbir kültürde, hiçbir çağda olmayan kurallar bunlar. ne yani, benim evlendiğim kız benim kız kardeşimin yaşındaysa ne olacak?

tövbe ya... mallar sarmış dünyayı!
babaya duyulan masuma aşktır. çoğu kızın ilerde babasının tıpkısı bir eş seçmesi electra kompleksinin sonucudur. oedipus komleksinin tersi değildir. oedipus çok farklı bir durumla başbaşa kalmıştır.
çoğu kızımızda bulunan lanet sendromdur.
bana babam bile karışmıyor sen nasıl karışırsın, babam benim şu hayattaki en büyük kahramanımdır, o benim biricik babam ilk erkeğim tarzı söylemlerini bir kenara bırakırsak, babalarının en gafil hallerini ve en kötü özelliklerini iyiymiş gibi benimseyip, babalarının sahip olduğu karakterin aynısını sevdikleri adamda arayıp da bulamamaları en büyük açmazlarıdır bu komplekse haiz dişilerin.
tabulara kafayı takmış yazardır. iyi de yapmıştır.
babalı kızlı başlıklar açan yazar.
örneğin ; (bkz: kızına cinsel arzu duyan babayı anlamak)
umarım kızı olmaz.
eğer kızsa, babasına allah kolaylık versin.
bir insanın her entrysi bu kadar yerinde ve güzel olabilir. sözlükte dolaşan bu kadar boş insan varken, yerini ayıran yazardır. bilhassa yeni bir yazarın bu kadar iyi olduğunu görmek gözlerimi yaşarttı. eksileyenlerin kendisini anlamadığına, anlayamadığına eminim.
küçük bir izah yapmakta her zaman fayda vardır savunmaya girmeden, düşlenildiği gibi babasına cinsel anlamda duyguları yoktur bu küçük ve naif ruhlu yazarın fakat olsaydı asla yadsımaz yazardı, paylaşılanlar ise toplumun ve insanoğlunun eğilim gösterebildiği durumlar üzerinedir.
insanlığı inkar etmemek gerekir.

ensest ne övünç ne de utanç duyulacak bir olgudur.

o tüm hislere duygulara açık yazardır.
(bkz: kızına cinsel arzu duyan babayı anlamak/#17883244)
(bkz: tövbe bismillah) yazarı.