bugün

herkeste iphone olması zaten ekonominin en temel problemi sevgili dingilyus.

(bkz: cari açık)
çünkü bizde ihtiyaçlar piramidi/hiyerarşisi tersten işliyor amına koyim! maslow gelse memlekette iki rekat gözlem yapsa, teorisini revize ederdi.

adam asgari ücretli, ayda bir evine kırmızı et ya götürüyor ya götürmüyor ama elinde şekil şekil akıllı telefon var. soruyorsun taksitle aldım diyor. pezevenk mail mi atıyorsun, internetten anında işlem mi yapıyorsun kopyalayıp yapıştırıyor musun diye soruyorsun yok abi youtube izliyorum diyor.

ulan önce bi fiziksel ihtiyaçlarını gider be. 33 yaşındayım, çok şükür kendime yetecek kadar kazanıyorum 500 tllik telefon kullanıyorum. neden? çünkü o kadarı ihtiyacımı karşılıyor. ayfon 7 olunca bana bi getirisi olmayacak çünkü. mailimi atıyorum, whatsapptan evrakımı görüntülüyorum, telefonla uzun süre konuşabiliyorum ama snap atmıyorum. youtubea girip komik videolar izlemiyorum.

yani gösteriş merakı ve manyakçasına tüketim üzerinden ekonomi değerlendirilemez bizim memlekette. eve kırmızı et giriyor mu? 2 haftada bir çocuklara balık yedirilebiliyor mu? sanayideki ustam işini bitirip dükkanın önünde bi yorgunluk birası içebiliyor mu? mesele bunlar.
çünkü geliri düşük olup ayfonlanan çok.
asgari ücretli ama faturaya yansıtarak 3 binlik telefonu cebine atınca dünyalar onun oluyor.
ver afyonu ver.
Cem karaca'yi hatirlatti.

Yoooook icmeyeeee bir siseeee bile ayran,
Neyine gerek senin taht-i revan.
5 yıl sonra banka avukatlarıyla ve icra ile görüşmek istendiği için olabilir.
gizli zenginlik bunlar. mesela benim yok apaçık fakirim. maaş alıyorum vergi, fatura, giyim, yiyecek derken poff olmuş gitmiş. ekonomik kriz teknolojiye yansımıyor mesela boşanmalara sebep oluyor, kavgalara, ortaklık bozulmasına, şirketlerin batmasına sebep oluyor. yani ekonomik kriz şu oluyor devlet sizden bol bol vergi alacak oluyor sen ıphone u 3000 liraya almaya hazırsın tam alacaksın takk %18 in vergisini bir dayıyor %23 oluyor bir günde sende diyorsun ki 3000 veriyorum zaten 200 daha veririm alırım. O 200 tl beğendiğin ayakkabıya ayırdığın paraydı ama gitti. neyse yeni aldığın ayakkabının fotoğrafını koyacağına yolda giderken börtü böceğin fotoğrafını sosyal medyaya koyuyorsun. al sana içindeki ekonomik kriz.
çünkü vatandaş "ayranı yok içmeye, ı phone 7 ile gider sıçmaya" kafasında.
çünkü o telefona ihtiyaç vardır.

Ne mal mal sorular bunlar ya.
ben hep 50 liralık benzin alıyorum diyen adamla bu yazar kesin akraba laf anlatmak boşuna böyle tiplere.
Benim yok o halde ehonomi heç iyi değil.
Benim suçum yok valla bana hediye ettiler. (bkz: şanslıyım)
bazı sol zihniyetin cevap vermeyeceği acı durum. evet.
Bende yok. Hatta yetmiş bin tl borcum var. Ülkenin de 404 milyar dolar dış borcu var.
1-insanlara karşı milletin statü göstergesi olarak iphone öne çıkarması.
2-Birebir çakmasının 300 tl ye satılması.
3-Popüler kültür, onda var sen de neden yok.
Değişik bir kafa yapısı göstergesi. Ekonomiyi iphone a göre mi ölçücez. Hadi ölçelim 3 aylık asgari üçret bir iphone etmiyor amk.
iphone olanların bankalara olan borçlarına bakılması gereken sorunsaldır. kredi çeken var lan alabilmek adına kim neden bahsediyor ? ekonomi o kadar iyi ki evli olanların neredeyse tamamının bankalara en kötü ihtimal 5-10 bin liralık kredi kartı borçları var..
insanlar enayi olduğu için. 1300 lira maaşla ana ihtiyaçlarını karşılamak yerine aptal arkadaşlarına hava atmak için kredi çekip üstüne faiz ödeyip bu cihazları alıyorlar.
Herkes salak demektir.
(bkz: mal beyanı ile ekonomik analiz)
Cevap bekleyen sorudur. Maşallah resmen kızılay dağıtmış gibi. Evet.