bugün

2004 2014 yillari arasinda islam isbirligi teskilatinin genel sekreteri olmustur.
MHP ve CHP oyları çantada keklik. HDP zaten MHP'nin evet dediği birisine oy vermez, SP ve BBP oyları ile biraz AKP oyu bize gelsin mantığı ile seçilmiş bir kişi. Eğer SP, BBP ve AKP'den biraz oy gelmezse boşuna aday gösterilmiş olacak.
Chp nin çatı adayı imiş. Dindar kişiliği ile öne çıkan bir aday şahsen tanımıyorum ama Hiçbir parti samimi değil lan onu öğrendim. Oy için ideolojilerinden vazgeçer hepsi. Ama bu seçime heyecan getireceği gerçeğini değiştirmiyor. Hayırlısı olsun.
chp ve mhp'nin tahmin edildiği üzere basında sıkça adı geçenlerden biri olarak değil çoğu kimsenin tanımadığı, en azından benim, cumhurbaşkanı adayıdır.

hakkında kısa bir araştırma yapmak uygun olanıdır.
Oy verilebilecek bir adam.
Oy verilmeyecek ümmetçi.
chp ve mhp nin çatıda kalmış adayıdır. ya nedir bu fethullah sevdası. ben birçok koyu cemaatcilerin geçen seçim akp ye oy verdiğini biliyorum. bu adaya chp nin oy verme ihtimali milyar da bir lan. ateist secmenlere sahip bir parti chp. turkiye deki ateistler islam karşıtı değil mi? mhpde vermez. çünkü adam arap bildiğin. sp bbp hiç vermez. adam rabia karşıtı. rte yerinde olsam seçime kadar vur patlasın, çal oynasın göbek atarım lan. nede olsa yüzde yüz cumhurbaşkanı olacak adam. garanti yani.
bizim gibi çok tanımayanların kısa bir araştırması için şimdilik değerli bir hoca olarak görünen cb adayı.

muhalefet olarak burada birleşeceğiz.

isim ilk açıklandığında bu kim yeaa, kimse tanımıyor goygoyu yapıldı.

sabahtan akşama bitti o iş. bak hepimiz tanıyoruz. ben savunuyorum sen bok atıyorsun. demek ki tanındı.

bundan sonrası ekmeleddin hocaya kalmış.

hoca çıkacak gereğini yapacak.

iyi kötü değerlendirmeleri seçime kadar sık sık yaparız zaten.

şimdilik hayırlı olsun.
cahil akp seçmeninin muhtemelen duymadığı isim. yani akp oylarını alma gibi bir durum söz konusu olamaz.
chp ve mhp'nin "hero"su.
ismi çatı adaylığı için açıklanır açıklanmaz, milet kim diye googling yapıyorsa, bu abiyi aday göstereni önce tartışmak gerekir.

ismini cismini bilmiyorum. Belki çok kalteli biridir de.
Lakin bu adam özellikle chp olmak üzere chp ve mhp'nin intihar hamlesi gibi.

Şimdi diğer sol partiler (hdp, tkp, ödp...) kalkıp sol kesim için kürtleri, alevileri ve kemalistleri tatmin edecek adamakıllı (hayır hayır, kamer genç'i kastetmedim) bir isim seçerlerse, bu aday'ı geçebilir bile. Kimse kusura bakmasın. Bence çok yanlış bir hamle.

edit; abiler, diğer partileri saydık diye %5'i bulamaz diyorsunuz. hdp-bdp bile %6 oy alıyor ki ben olası sol aday için en büyük pastayı kızgın chp'li vatandaşa verdim. ama neyse. yorum hoşa gitmeyince illa yanlış algılamayın yahu.
Chp ve mhp nin mansur yavaşla başlayan nişanlarına düğüN yüzüğü olmuş bilim adamı, cumhurbaskanı adayı. Seçim için 4 soru belirmektedir.

Chp ve mhp seçmeninin abartısız, en az %50 si bu adamı tanımamaktadır. Tanıyan kesimin büyük kesimi de akademik, diplomatik sebeplerden ötürü haberlerden tanımaktadır. Halka inemiyor eleştrisi alan muhalefet partisi chp için, ilk kez halkın seçeceği bir cumhurbaşkanı için ne kadar doğrudur? Soru 1.

Kahire doğumlu geniş bir arap kültürüyle yetişmiş türk için mhp ne zamandır evet demektedir? Soru 2.

'ileri demokrasi' lerde ne zamandır, biri seçilmesin diye ötekine danaya ortak girilir gibi girilmektedir. Soru 3.

Sen adayı tartışırken, akp seçmeni rte yahut herhangi bir adaya niye direk oyu basacaktır. Halk seçiyorsa bunu, halk bunun neresindedir. Soru 4.
isimden kaybeden adaydır.
muhafazakar oy çalıp chp ve mhp'nin oylarını da üstüne koyup, cumhurbaşkanı olacakmış...

tuzlayayım da kokma derlerdi eskiden bir de mürüvvet sim rahmetlinin "caaaart kabakaaaat" lafı vardır her ikisi de münasiptir...

bu adam chp + mhp'nin son yerel seçimde aldığı toplam oyu alsın eşşek gibi anırırım konak meydanında...

geçtim akp oyunu, saadet partisi oyunu...
hedere hödere etmeye gerek yok, ülke sağ görüşlü bir ülke. tayyipi alt etmenin tek yolu böyle bir aday çıkarmak. olayı uzatmadan tek bir soru sormak lazım kendilerine. tayyip mi bu adam mı? Yoksa chpnin de mhpnin de bu adamla pek bir işi olmaz. Bir ülkücü olarak daha milli bir kişi olmasını temenni ederdim ama yapacak bir şey yok.
asıl adı kemalettin olan ama nüfus memurunun piçliğine maruz kalmış kişi.
Bahçeli'nin adayidir. malum kemal da bu strateji yoktur.
hat ile had arasındaki farkı bilmeyen malların "çogh gıymatlı bir küşü" diye savunduğu tırto...

endişelenmekten vazgeçerseniz çok eğlenceli bir ülke aslında burası...

ne kadar seçme beyinsiz varsa yüce rabbim buraya postalamış.

proteini eksik gelmiş semeler 10 dakka önce adını duymadığı birini tanrıymış gibi anlatabiliyorlar...

komik lan hakikaten....
masondur. demedi demeyin çıkar yakında kokusu, ceape zükmediği atın önüne arpa koymaz.
daha adını doğru dürüst söyleyemediğim çatı cumhurbaşkanı adayımız. hacı koca koca adamlar düşünmüşler, karar vermişler, herhalde vardır bir bildikleri; umarım yani.
Hala sıcak bakamadığım isimdir.

görsel
chp ve mhp'nin akp'nin yan kollari olduğunu ispat eden adam.
baştan deyiverem, meclisteki hiç bir partiye oy vermedim.
hakikaten chpli olup bu adama oy verecek kişi "bi acayip"tir. mhpli için de aynı durum. memlekette bir tane adam mı kalmadı, en azından birinin görüşüne yakın olan?
mansur vardı noldu ona?
%30'u bulursa çok çok büyük bir başarı elde etmiş olur bu adam. şahsi görüşüm, maksimum %65'in katılım oranıyla, %20-25 oy alacağıdır.
muhalefet tayyibin ekmeğine yağ sürmüştür. şu an eminim ki evinde yorgunluktan sızmış uyuyordur recebim. kolay değil bütün gün keyiften göbek atmıştır eleman.
'' Küçükken oyun oynardık. Ben hep çatı olurdum. ''
kafası yeterince çalışıp da bugün kendisiyle dalga geçenler, çok değil bir kaç hafta içinde fikirlerini değiştirecektir. çünkü kendisi gerçekten de ismi anılan aday adayları arasında çatı adayı olmaya en müsait kişidir.

ulusalcıların, koyu kemalistlerin tepkisini çekmesi normal. çünkü her iki grubun da bu adamda bulabileceği fazla bir şey yok. bazı koyu milliyetçiler de sesini yükseltecektir illa ki. ama duyduğuma göre meral akşener ismini bizzat devlet bahçeli reddetmiş. zaten şaşırmadım da, çünkü mansur yavaş olayında da benzer tutumu sergilemişti bahçeli. neyse.

şimdi ilker başbuğ imiş, ilber ortaylıymış vs geçin bunları. ekmeleddin ihsanoğlu hiç kimsenin doğru dürüst bilmediği bir isim. siyasi açıdan da temiz bir isim. öte yandan özgeçmişine baktığınız zaman her telden çalan, oldukça geniş bir alanda bilgi ve beceri sahibi, türkiyeyi çok güzel bir şekilde temsil edebilecek bir aday. hatta açık konuşayım, başka koşullar altında akpnin adayı olsaydı hiç kimse sesini bile çıkarmazdı bu aday için.

haa sorarsanız ki kazanacak mı diye, ben pek şans vermiyorum açıkçası. kılıçdaroğlu çok basit ve bariz bir hesap hatası yaptı bence. aklınca chp ve mhp oylarını çantada keklik olarak görerek akp seçmeninden çok az da olsa oy kırpıp bdp ve saadet partisi gibi partilerin tabanlarının desteğini almaya çalıştı. bir yandan da kürtlerden oy alma ihtimalini açık tutmak istedi. ama bu hesap tutmaz, tutmayacak.

çünkü chpnin içinde kılıçdaroğlunun chpyi dönüştürmesinden rahatsız olan geniş bir kitle var. bunların homurdanmaları ekmeleddin beyin ismiyle birlikte kazan kaldırmaya dönüştü. öte yandan koyu milliyetçilerin de benzer şekilde bahçeliye tepki göstereceklerini düşünüyorum. hepsinden de öte, çatı adayın kürtlerden pek fazla oy alamayacağını düşünüyorum. alsa, bu sefer de milliyetçi oyları kaybedecektir. başbakan bunu çok iyi kullanır çünkü.

bence chp hesabını, mhp ve chp tabanlarının tam destek vermesi üzerinden yapmalıydı. ama risk almayı tercih ettiler. bence ilker başbuğ gibi bir adaydan çok daha fazla şansı var ihsanoğlunun. ama hem chp, hem mhp, hem de sp; şunu çok iyi bilmeli ki eğer bu seçim de yerel seçim gibi oldukça gergin bir atmosferde geçerse, daha ilk turdan rte köşke oturabilir. böyle bir durumda da ne bahçeli ne de kılıçdaroğlu koltuğunda durabilir.

ihsanoğlunun tek şansı, arkasındaki partilerin üzerinden değil, kendi kimliği ve kişiliği üzerinden konuşması. toplumun bütün kesimlerini (akpliler de dahil) kucaklaması ve sert bir üslup yerine yumuşak ve anlaşılır bir üslup kullanması. zaten kendi haline bırakırsalar eğer, o da öyle yapacaktır muhtemelen.

adamın özgeçmişine baktığınız zaman çok imrenilesi bir hikayesi var. ailesi mısıra göç etmek zorunda kalmış. babası bir akademisyen. türkoloji kürsüsü kurmuş. daha 19 yaşında çeviriler yapmaya başlamış. osmanlı tarihini çok iyi öğrenmiş. arap kültürünü öğrenmesinin yanında türklüğünü de kaybetmemiş ve türkiyeye dönmüş. çok çeşitli alanlarda bilimsel çalışmalar yapmış. pek çok ödüller almış, önemli teşkilatlarda önemli görevler üstlenmiş. dört dil biliyor. hem islamcı bir gelenekten gelen, hem akademik kariyeri olan, farklı kitleleri rahatlıkla kucaklayabileceğini hissettiren bir özgeçmişi var özetle. zaten önümüzde yeterli bir süre var kendisini tanımamız için. bol bol konuşacaktır da kendisi. ileride daha detaylı yorumlar yaparız inşallah.

ama tekrar edeyim. herhangi bir çatı adayın rte karşısında işi zaten her halükarda zor. çünkü son 13 yılda girdiği her seçimden zaferle çıkan bir kişi rte. seçmeni onu sorgulamadan ona itaat ediyor. hakkında çıkan onca iddiadan sonra bile (ki bence bu iddialar da doğru) yıkılmamış bir kişi kendisi. yerel seçimlerde oyu yüzde 42nin altına düşseydi, belki derdim. kürtlerle ittifak kurmadığı müddetçe kazanması zor olur derdim. ama şu anda kimi aday gösterirseniz gösterin, rte karşısında şansı yüzde 20den fazla olamaz zaten.

ama siz ilker başbuğu, ülker tarhanı vs aday gösterdiğiniz an bütün ihtimalleri sıfıra yaklaştırıyorsunuz zaten. çatı aday, siyasetten uzak ve türkiye profilini yansıtan bir aday olacaksa eğer, ihsanoğlu doğru aday bence. hele ki türk siyasetinde bazı ezberleri bozmak adına çok uygun bir isim.

şimdi rte'yi çankaya köşküne çıkarmak istemeyen herkesin görevi, bu adama oy vermektir. vakit naz yapma, tembellik yapma vakti değil. akp seçmeni her seçimde partisine olan güvenini ve sadakatini fazlasıyla (hatta gereğinden çok çok fazla olacak şekilde) ispatladı. şimdi sıra sizde. mansur yavaşın ankarayı kaybetmesinin en büyük sebebi, çankaya gibi yavaşa oy verenlerin çoğunlukta olduğu semtlerde katılımın düşük olmasıydı. bu sefer de aynı hüsranı yaşamak istemiyorsanız, sandığa gidin. gitmiyorsanız da bilin ki rtenin cumhurbaşkanı olmasında bir akplinin yaptığı katkının en azından yarısını yapmış olacaksınız! ve şunu da bilin ki muhalefet aldığı her mağlubiyette yok oluşa bir adım daha yaklaşıyor. o yüzden ayık olun, en çok hangi adayı istediğiniz üzerinden değil, en çok kimi görmek istemediğinizden hareket ederek karar verin. türkiye çok fazla şey kaybetti son dönemde. artık bir şeyleri kazanmamız lazım.
az önce feyzbuktan ekleyemediğim kişi. ekledim mi, ekleyemedim mi yoksa ekmekledim mi karistirdim şimdi. o beni eklemeddi ama.
en son ekmekalmaa gitmiş diyorlar.