bugün

kayıtsız, şartsız milletin olan hakimiyet.
çeşitli zamanlarda -koşullar gereği- farklı yerlerde toplanan, hükmetme yeteneği.

egemenlik ilk zamanlarda, yerleşik düzene geçen toplumlarda, üretim fazlası olan çiftçi sınıfı tarafından sahiplenmekteydi. bu sınıf, gerek duyduğu çeşitli sebeplerden ötürü -büyük coğrafi alanlarda asayişin sağlanması, su yollarının korunması, ürütim kanallarının devamlılığı gibi- sbürokrasi gibi "yönetimsel" sınıfları yaratarak onları besledi.

yani egemenlik, üretim fazlasına sahip olmakla, kendine yetmekle ve daha da iyi bir yetkinliğe sahip olma güdüsüyle ilişkilidir -en azından doğuşunda.

günümüzde ise çarklar biraz daha farklı dönmektedir. dünya, "sermaye" denen, üretim gücünden ziyade, elde edilmiş haklar çerçesindeki odaklarca egemenlik altında tutulmaktadır.
iktidarın sahip olduğu gücün ülke sınırları içinde kullanılabilmesidir.
yönetme hakkı ve otoriteye sahip olmak; herhangi bir kişinin veya kurumun mandası alında olmadan kendi kendini denetleyebilme işidir.
ülkenin sokaklarında silahıyla hangi askerin dolaştığına göre var ya da yok olan.

(bkz: ırak)
bir devletin oluşabilmesi için gerekli ögelerden biri. ülke içindeki ulustan çıkan, bir kişiye, gruba ve ya tüm ulusa ait olabilen yönetme gücü.
Sadece halkın sahip oluğu özgürlüktür ve ayırıca egemnlik verilmez alınır.
gerçek anlamı tam olarak;
-yasama
-yürütme
-yargı gücünü elinde bulundurmak egemenliktir.
rte nin ye göre egemenlik kayıtsız şartsız allahındır pardon ya sonrada egemenlik kayıtsız şartsız milletindir kafam karıştı !
kayıtsız şartsız milletindir.
baskanlik gelincede 90 yillik egemenligi gorucem. bide suna bakarsan millet demekki egemen olmak istemiyor ki secimleri akp kazaniyor.
Başkanlık gelince ebeninkini görme de sen.
Haydi uyu liseli.
artık kayıtlı şartı milletindir.
(bkz: 400 vekil verin ve bu iş huzur içinde çözülsün)
genelde kuvvetle meşrulaştırılan soyut kavram.
Kayıtsız şartsız allah'ın olan hâkimiyet.
islam'ın olacak.
Kayıtsız şartsız milletindir.
CHP inancında sadece CHP'lilere ait olması gereken hakimiyet.
Bir devleti gerçek bir devlet yapan temel unsur sayılmalı.