bugün

Bıyıklarını aldırmazlar ki kimse onlara hallenmesin.
şımarık bir yazarın can sıkıntısına açtığı ukalaca bir başlıktaki sözde özellikleri önemsememek.
“efendi kız”demiş yahu. kesin “oturmasını bilecek” de diyordur bu.
Arada ana bacı söverler.
söz dinlemesi, lafımı ikiletmemesi ve güzel oral yapmasıdır. yaşatırım.
kaşar kızlar gibi popüler olmak veya milletin iyi veya kötü sohbetine konu olmak gibi derdi olmaz ama kaşar kızlardan daha çok konuşulur bu kızlar.
Anlayış seviyesi oldukça yüksektir.
efendi kız olmaz hanım kız olur.
Bir erkek ile göz göze gelemeyen, gözlerini kaçıran kız efendidir net!
misafirliğe gelen teyzelerin takdirini kazanabilen kızlardır.
itemlerini sayayım;

Yazın uzun elbise altına sandalet, küçük peluş oyuncak iliştirilmiş deri sırt çantası, ispanyol paça, kışın boğazlı örme kazak.
Olmamaları.
tek kriter vardır.
erkekle s.dik yarıştırmaması.
erkek gibi olmaya çalışan, her lafa üste çıkmak maksatlı bir cevabı olan kızlar var ya uzak olsun, onlar.
ha erkeğe de iş düşüyor tabi. salak salak karşısındakini ezmeye çalışmayacak.
Alıngan olmamaları.
Evlendiği zaman kocasının burnundan getirecek kızlardır.sessiz fakat sinsidirler.
Sana benim kredi kartımdan ek kart çıkartalım dediğimde; tokat atmıştı bana eski kız arkadaşım... o gün anladım kendisinin bana göre fazla efendi, fazla dürüst olduğunu ve yine o gün anladım ne kadar aşık olursam olayım bu ilişkinin uzun süre yaşamayacağını, o gün anladım bana göre fazla iyi fazla naif olduğunu.
kızın efendi olanı da efendi olmayanı da makbul değildir. kızın makbulü kendisi gibi olandır.
çok nadir bulunması.
bulunduğunda değerinin anlaşılmaması.
her aklına gelene tamah etmemesi.
Nesilleri tükendiği için buralar boş kalmaya mahkum.
Arada görüldükleri falan konuşuluyor.
kızlara hanımefendi denir yalnız.
- beni nasıl beğendiniz?

- hadi birazcık da beni övelim.
oturmasini kalkmasini bilmesi.
nesilleri tükenme altında olan kızlardır. bu kızları devlet hemen koruma altına almalı her türlü yardımı yapmalılardır. konuştukça konuşacağınız gelir. nazenin, nazik , kibar hanım hanımcıktır, gülerken gözleri güler utangaçca öyle herrşeye beygir kişner gibi gülmüyorsa, küfürlü konuşmuyorsa, her önüne gelene aşkım, bebeğim, canım, tatlım cicim diye hitap etmiyosa, şaçma sapan trip atmıyorsa, cazgır değil ve sinirlenince çirkinleşmiyorsa anlayışlı empati sahibi biriyse din, dil, ırk gözetmeksizin o kızın yollarına kırmızı halılar serin başından güller serpil aman diyim anadolu parsı görmüş gibi sevinin....
ilgi budalası olmamaları.