bugün

Düşünerek yaratıcı bulunabilir. iman ve güven ise düşünerek değil kalple sağlanır. Nitekim tanrı'nın varlığına inandığı halde onu sevmeyenler de oldukça fazladır.
her insan yaratıcıyı bulabilecek şekilde yaratılmıştır.
Düşünerek bulunmaz ama yok edilebilir.
insan "sen bizim rabbimizsin" dediği günden bu yana devamlı onu bilir. Hisseder. Allah ta peygamberleri vasıtasıyla bize kendisinden başkasına tapmamamızı bildirir. Çünkü biz bir ilah arıyoruz ama bilmedik mi buzağılara putlara tapıyoruz. allah ta yanlış yapmayın bana söz verdiniz onlara değil diyor. Vaziyet bu.
esasinda yalnızca düşünülerek bulunabilir. aksi kabul edilemez cahilliktir.
inanın, ama fazla sorgulamayın.
Nahsıl bulalım ?
Sen yine de çok şeyyapma ya denilesidir.
(bkz: doğal teoloji
Eğer bir yaratıcı olmasaydı biz bunu bilemezdik. Yani bir yaratıcıya ihtiyaç duymazdık. O yüzden bu şey aklımıza geliyorsa o zaman bunun bir sebebi vardır.

Düşünüldüğünde mümkün olmayan hiç bir şey imkansız değildir.
Neyi düşünerek? Bir yol izlemen gerek, Verdiğin örnek mesela gezegenlerden bahsetmişsin bırak gezegenleri son yıllarda yapılan çalışmalar ile tüm evreni başlangıçtan itibaren tanrısal bir varlığa gereksinim duymadan doğal yollar ile oluşumunu açıklayabiliyorsun. Bir şeyi açıklamak öyle olduğu anlamına gelmez öyle olabilir anlamına gelir ki bu doğru bir düşünce şeklidir, Senin düşüncende mantık yok cevabını henüz bilemediğin her soruya tanrı yanıtını veremezsin bunu kanıtlayamazsın ki tam olarak bu yüzden doğru bir sonuca ulaşamazsın yani hayır.
Tabikidir.
Yaratılanın yaratıcısı vardır yaratıcının yaratıcısı yoktur.
evet , bunun izahı basittir ama kendiniz düşünüp bulasınız diye yapmicam. arayın bulun lan banane , herkesin yaratıcısı kendine
Kitaba göre Hz. ibrahim bulmuş. Ben düşündükçe dinden uzaklaşıyorum. Daha mı zeki yoksa daha mı aptalım acaba
bulunabilir. bilim göz önüne alınarak da bulunulabilir. bu konuda en çok büyük patlama teorilerini severim ben. her şeyi hazır beklemeyin araştırın. bir noktadan sonra teori de pratik de tıkanıyor. bir "ilk enerji" gerekiyor. ve pek çok bilim adamı da bunu tanrıdan başka bir kavramla açıklayamıyor.

bazen şey düşünüyorum ya. şimdi güneş sistemi ile atom yapısı benziyor ya birbirine. ya bizim güneş sistemi dediğimiz başka bir maddenin atomu ise? ya da bizim atomlarımızın her biri bir güneş sistemi ise? bunun konu ile alakası yok. siz yine düşünmeyin çok.
ya da düşünün ya.
bilimsel olarak düşünülürse bulunulabilir özellikle anatomi ve uzay alanında düşünülürse.
Düşünün ki bir gezegendesiniz, adı dünya. Yaşıyorsunuz, ama neden olduğunu bilmiyorsunuz.
Duyuyorsunuz, düşünebiliyorsunuz, iletişim kurabiliyorsunuz; ama nasıl olduğunu bilmiyorsunuz.
insanlığın ilk çağlarında bunlar bilinmediği için, gerçi şuan bile fazla bilinmiyor, haliyle insan psikolojisi bunun bir sebebin olacağını tahmin eder. Buna bilimsel yaklaşmaz ve inanarak kafasında mitolojik olaylar kurar ve buna inanır. Bunlar yorumlanır ve dinler ortaya çıkar. Tabi bu gelişmeler 'tanrı var mı yok mu' sorusuna cevap veremez.
gerçekten düşünürse eğer bir insan, amacı "reddetmekten" ziyade "anlamak" ise eğer mutlaka bulacaktır..
Düşünmekten başka yol mu var? Gördüğüme ve duyduğuma inanasım gelmiyor. Neye güvensem kafama kuş boku düşüyor. Bende hayatta kalma çabası düşüncelerinden sıyrılıp bunları düşünmeye yeltenmiştim. iyi ki yapmışım. Aydınlama sürecim başladı. Annem ve babam bi kere olsun hayatlarında oturup düşünmemişler çünkü düşünmeye vakit ayırmaktan çok herşeyi kabul etmişler. Ben bu yaşımda bunu yapmışım onlar nasıl olurda yapmazlar diye düşündüm. Onlara deist olduğumu söylediğimde ise bana ergensin daha çocuksun falan dediler. Düşünmek her insana verilen bir vasıf oysa ki. Bunun yaşla alakası yok. Kendinden başka kimseye güvenemezsin. Kendi doğrularını düşünerek bulursun ama yok ben bunları düşünmem diyorsan sen aptalsın.