bugün

çeyrek altın toplamaktır. *
kendine ait oluşunun verdiği huzurla eğlenmenin dibini görmektir bence. "aman şu da aksilik bu da yolunda gitmedi"cileri de hiç anlamam.
yeni ev, yeni eşyalar alınırken çıkan paranın cebe geri girmesini amaçlar. farklı bir iktisadi sistemdir.
hısım akrabanın kızlarını görücüye çıkarma fırsatı yakalamasıdır.
türk geleneklerinden gelen bir şeydir. insanlara "biz evleniyoruz" diye duyurmaktır. gizli yapılması geleneğe aykırıdır. tam olarak aklımda değil geleneğin amacı ama "bunların başı bağlandı" mânası da vardır.
o anda sevinçten onlarda ne yaptıklarını bilmiyorlar diye açıklayabileceğimiz eylemlerdir.
rahatça ve alenen sevişebiliriz mesajı vermektir.
bilindiği üzere gizli kapaklı ilişki yaşamak sosyal acıdanda, dinsel acıdanda, ahlaki acıdanda yanlıstır. bu sebepledir ki dini nikah ta resmi nikah ta herkesin önünde yapılır. amac elele kolkola görüldüğü vakit çıkacak olan dedikoduları önlemektir. birlikteliğe bir anlam katmak ve gayri meşru bir olayı meşruyete dökmektir.

peşin edit: meşruyet ne ya?
herkese göstermektir. evliliği yani.

bak bu benim karım. ahanda bu da benim kocam. akıllı olun. sevişiyoruz biz. budur.
ilgi, alaka sayesinde egosal tatmin. bir nevi okşanma, yoksa omuriliğimiz kurur vesselam.
"hey millet bakın biz bu gece sevişeceğiz" de demektir düşününce.
- Baldizi sim icinde gormektir.
- enistenin futursuzca dans edisini izlemektir.
- dayinin icip icip kusmasini izlemektir.
- torununa, ogluna kiz bakan teyzeleri saglamaktir,

daha neden yapildigi sayilir ama evlilikten sogutmaya girer.
"Merhaba millet, biz artık toplum ve devlet tarafından onaylanmış şekilde sevişeceğiz, milli olacağız. (Olması gereken bu zaten.) mutluluktan aklımız çıkıyor. Siz de bu mutluluğa ortak olup, hunharca halay çekin" mesajı vermektir.

Böyle dediğime bakmayın, ben de evlenecek olsam düğün yapıp hunharca, vahşice halay çekerim. Halay önemli.
el alem görsün. aklı olan düğün yapıp para harcamaz boş yere.