bugün

oldukça hareketli, eğlenceli bir halk türküsü.
Sözleri de aşağıdaki gibidir:

Düriyemin güğümleri kalaylı ah kalaylı
Fistan giymiş etekleri halaylı aman aman
Düriyemi aldatması kolaymı ah kolay mı?
Ah alırım dedinde aldattın beni,aman

Giyme dedim,giydin sen bu alleri,ah alleri
Başıma getirdin türlü halleri,halleri
Düşman ettin bana bütün elleri,ah elleri
On telli sazınla oynattın beni,oynattın beni
(bkz: düriye)
(bkz: tavuk dürüm)
hüzzam makamından bir türkü.
güğüm ve etek satışı reklamlarında kullanılabilecek bir şarkı.
- kalaylıymış diye duyduk doğru mu?
- abdulhey silahımı,mendilimi,paletimi getir.
+ ?)]]{[{½½
- .........
serhat sarpel'den dinlenilesi bir halk türküsü ama türk sanat müziğinde farklı bir makamda yorumlanır.
son günlerde daha bir ilgi çekici olan, uzun yollarda dinlenmesi gereken bir batı karadeniz türküsüdür.*
Güzide bir türkümüzdür. Düriye, isminden de anlaşılacağı üzere bir köylü kızıdır. Şehirli olsa Ayça Mayça olurdu değil mi? Evet. On puan. Burjuva kompleksi budur işte. Neyse. Ayrıca, güğümlerini periyodik olarak kalaylatmasından anlıyoruz ki, bu köylü kızı Düriye, aynı zamanda hijyene çok önem veren bir insandır. Zira güğüm; tek kulplu, uzun boyunlu, ağzı dar, içine su ve benzeri şeyler konan bakır kaptır ki, düzenli aralıklarla kalaylanmadığı takdirde sağlıksız sonuçlar doğabilir. Tüm bunlara ilave olarak, Düriye'nin fistan giymiş olması da farklı yorumlara yol açmıştır. Kimileri, fistan adı verilen köylü elbisesinin modern bir kadına yakışmayacağını, Düriye'nin bu anlamda kılık kıyafet devrimine muhalif bir tavır içinde olduğunu ve asılması gerektiğini söylemişlerdir. Zihinsel özürlü batılılaşma taraftarları, fistan sözcüğünün bize batıdan geldiğini bilselerdi (italyanca fustagno, Yunanca phoustani) herhalde bu iddialarından hemen vazgeçer, bu defa da kamusal alana fistansız girilmesini yasaklamaya kalkarlardı. Neyse.

Düriye'nin fistan giymesi bir yana; eteklerinin alaylı olması da'yine çok tartışılan bir mesele olmuştur. Bilindiği üzere,insanlar 'mektepli ve alaylı' olmak üzere iki kısımdır. ilginç bir şekilde, mektepli kızların etekleri kısaldıkça kısalmaktadır. Ve hiç kimse, "Gençlerimiz, gâvurların kültürüne, yaşam tarzına,kılık kıyafetine özenir haldeyse, bu, vatanın yeniden işgal edildiği anlamına gelir." dememektedir. işte Düriye de sırf bu kötü gidişe dur demek ve kültürel emperyalizme direnmek için uzun etek giymekte, batılı olmayı reddetmekte, öz kimliğine sahip çıkmakta ve 'mektepli' olmaktansa 'alaylı' olmayı şeref saymaktadır.

Döktüm kurtlarımı sözlük bu kuş uçmaz kervan geçmez başlığa. Seviyorum seni.
http://www.youtube.com/watch?v=3a1NY8Ij1fc