bugün

kapitalizmin insanlığa sömürü, halkın çoğunluğu yoksullaştırma, % 1'lik azınlığı zengin etmesi, sürekli krizler, savaşlar üretmesi vb. nedenlerle olacak gerçektir.
(bkz: bi uyandım yalovadayız)
sosyalizmin olması için üretim ve üretim sonucu ezilen sınıfların oluşması gerekmektedir. dünyayı geçelim orta doğuda üretim kaç ülke artıyor israil ve türkiye diye söyler ilber ortaylı. sanayileşemeyen bir çok ülke var ve olmaya devam edecektir. bu durumun bilinçli sınıf yaratması gerekir ve diğer ülkelerin buna tepkisiz kalması imkansızdır. diğer bir neden güçlü ülkelerin bu sömürü düzenine ihtiyaçları vardır kapitalist sistem kapitalistleri gerektirir. başka bir neden sosyalizmin makro da iyi olduğu kadar mikro ekonomide iyi değildir. başka bir neden sosyalizm aynı zaman da kapalı bir düzene de ihtiyaç duyar bu durum küçük ülkeler için uzun vadede cazip olmayabilir..netice de tespitim bu durumun imkansız olduğu o nedenle sosyal devlet anlayışının yaygınlaşması, kapitalizmin ehlileştirilmesi anlamında insanların sürekli tüketmete sevkedilmemesi, hümanist bakış acısının yaygınlaştırılması, en önemlisi de rekabet ortamının yaratılması kapitalist düzenin en boktan yanı rekabeti engelleyen düzene geçişin önlenmesi..

bu arada iktisatta duygu-etik bilim olarak yoktur. bir ülke için eroin üretimi (mesela afganistan) önemlisi ise onun etkisi düşünülüp araştırılmalıdır. aynı şekilde savaşlar ekonomiler için önemlidir. orta doğuda mecburen izleyen devletler silah harcamalarını yükseltmek durumunda. bu durumda kritik sektörlerden savaş sanayi lider ülkeler de ekonoik değer yaratır. suudi arabistan son zamanlarda sadece uçak alımı milyardoların üzerindeydi. etiği bir kenara bırakırsan bu durum lider ülkeler için kriz değil ferahlık yaratan bir durum.

putin in bir sözü aklıma geldi sscb yi özlemeyenin kalbi yoktur isteyenin aklı yoktur. bu görüşün değişebileceğini sanmıyorum