bugün

bu sabah sinirleri pek bir bozuk, kendisi pek bir muhalif görünen habertürk spikeri."hamilelerin dışarıda gezmesi terbiyesizlik" haberine yaptığı yorumlar, suriye'den seken kurşunlarla ölen insanlardan bahsederken titreyen sesi..haber"türk" kendisini çok yakın bir zamanda kapıdışarı edecektir zannımca..
pek kilolu habertürk spikeri.
köpek katliamı yapanlara ağzının payını vermiştir.

http://www.habervaktim.co...eri/videoizle.php?id=2816
herkesin neyi nasıl algıladığından çok, söylenen tümcenin insanların psikolojisinin bozulmaya başladığını örneklemesi açısından önemi olduğunu düşünmekteyim. ruh sağlığımız bozulmaya başlamış, kötümser/ olumsuz/ genellemeci bakış açısı iliklerimize kadar yerleşmiş. ve bu maalesef geniş kitlelere sirayet etmiş, uzanmış gitmiş. yani zamanında bize etiketlenen hasta adamlığa tekrardan soyunmaya kasmak üzerinde düşünülmesi gereken. sağa bakıyorsun ağızdan salyalar akıyor sola bakıyorsun solda öyle. farklılık yok.
deniliyor bu hanımın linç ekibinin yeni hedefi oluverdiği. o bizde bir türlü yakalanamamış sağlıklı ilerici demokrasilerde bu tip söylemler haddinden fazla sorgulanır ve söylemin söyleyenin üzerine gidilir eleştirel zeminde. bunda aklı selim argümanlarla hatayı, kırılan potu anlatmakta ne var ki? ancak bu eleştirel zeminle kırmadan konuşarak sıkıntılar yaşayan kitleyi rahat bırakmış ve rencide etmemiş oluruz. yoksası kolay linç ekibinin yeni hedefi. maksat kimseyi linç etmek değil, maksat hatası olana hatasını göstermek! doğru mu köküne kadar doğru! değil diyorsan anlatacaksın argümanlar ışığında herkes dinleyecek.
duygu canbaş türk halkının bozuk psikolojisini minimal bir örnekle yansıtmıştır. psikolojilerin bozuk olması sorundur! depremle koskoca şehir insanından yola çıkarak terörle bağlantı kurmak nasıl bir ruh halinin göstergesidir? önce bu analiz edilmeli. yoksası zor yonca.
etki-tepki bağıntısı ve tetiklemeleri uzlaşıyla aşılamadıkça bu tip güdük sözlerle karşılacağız. üzülerek karşılacağız. ileri demokrasi nutku atarak avutacağız kendimizi. linç ekibi hınç alıyor diyerek kolayı yapıp çekileceğiz kenara.
edit: hatası olana hatasını aklı selim şekilde anlatmayıpta ne yapacağız? hatayı hatayla mı çözeceğiz birilerinin çok sevdiği şekilde.
işe bozuk ruh halimizi düzeltmeye çabalamakla başlamalıyız. yoksa iş işten geçecek. herkes ağzından çıkanı yüzeysel genellemeler şekliyle değerlemeyecek, uzlaşıdan beslenecek söylemler. insanlıkta, insancıllıkta bu çünkü.
dün kü pkklının cenazesini gördükten sonra haklılığına inandığım şahıs iyi demiş .her yerde pkk kınanırken van da ölü ele geçirilen pisliğin cenazesi karşılanıyordu çok iyi demiş.
bulunduğu konumun uzaklığını belirtmek istedi ama linç etmeye alışık bir toplumuz.herkes gönlündekine göre algılar.komplekslerini bir meziyet olarak algılayan toplumun acıları...
şimdi öncelikle kendisi demek istiyor ki '' her ne kadar van'da da olmuş olsa deprem tüm türkiye olarak üzüldük . '' ama cümle o kullanılan kelimelerle her ne nasıl dizilirse dizilsin kaçarı yok yanlış anlaşılmaya müsait .
Ve müsaitlikte hemen değerlendirilmiş ve uzun uzun tartışılmış zaten . kendisi farkında olmadan bir takım insanların hislerini yansıtmış veya bu lafı artniyetli düşünüp bu milleti bişeylerle itham etmeye çalışanlar tarafından kullanılmış .
sonuç olarak : (bkz: bi dur bi dinle ama)
kürtlerdeki linç kültüründen paylanmış basın mensubu. adamlar artık kimin kime üzüleceğine de karışıyorlar. tamam ben de bölgedeki türk çalışanları için ve pamir kırgızları için üzüldüm, telaşlandım ama hiç üzülmeyen de üzülmez kardeş sana ne? sanane ulan sanane? suratında her daim yavşak yunus balığı gülüşünü takınanlar şehitlerin olduğu gün televizyonalrda sikik hümanist zrıvalarıyla kafa sikerken bir şey olmuyor da türk deyince mi oluyor. yok öyle şey.
her ne kadar insan da olsa " bir insanın fikri neyse zikri de odur. " sözünü akıllara getiren kişidir.
ağzından çıkanı kulağı duymamış spikerdir. iç sesine hakim olamamıştır fakat asla günah keçisi ilan edilmemelidir.
van'lı müdürü fatih altaylı tarafından hakkında açıklama yapılmış spiker.

http://www.haberturk.com/...haber/682198-duygu-canbas
van'da meydana gelen ve yüzlerce kişinin ölümüne sebep veren depreme bu yorumu yapmış haber spikeridir.

(bkz: deprem her ne kadar van da da olsa hepimiz üzüldük)
gaf yaptığına dair haberler gelmekte. lan! kadın adamakıllı bişe söylemiş, çarpıtmayın. duygucum her ne kadar doğuda olsamda ben seni destekliyorum. sıkma canını.
amiri fatih altaylı'nın hışmına uğrayabilecek spiker. çünkü fatih altaylı van'lıdır.
Canlı yayında dilinin sürçtüğüne inandığım spiker. Kimse bu şekilde haber sunmaz. Arda nın dili sürçtüğünde de bölücülükle suçlayan bizlerin biraz yönlendirildiğine, biraz gaza geldiğine, biraz da anlamak istediği gibi anladığına inanıyorum.
Tanımam etmem. Denk geldim mi, onu bile bilmiyorum.
(bkz: insanlıktan çıkmış)
gaf filan yapmamıştır. programı canlı seyrettim. üzüntüsünü belirtmiştir. buna rağmen bu kadıncağıza ağzındaki salyalarla saldıran kürt faşistlerinin götüne koyayım. buraları pis iğrenç yazılarınızla kirleteceğinize , siktirin gidin depremzedelere yardım edin. duygu hanımın bu adi mahluklara dava açmasını temenni ediyorum.
üzüldük demesi bizi üzmüştür. yüzüklerin efendisinden beri hiç bir uruk hai nin ölümüne üzülmeyen benim hislerimin bir kısmına tercüman olmuştur.
surial denen yazarın günlüğü halini almış başlığın sahibi kadın. ben dinlemdimde cümle gayet net "biz istanbuldayız van ta istabulun ebesinin şeyinde burdan hisetmesekte deperemi salanmasakta sanki burda olmuş gibi üzüldük" demiş bunu anlamak için illa japon olmaya gerek yok.
deprem doğuda diye doğu üzülmemiştir sadece. türkiye üzülmüştür denmek isteniyor. cümlenin biraz talihsiz durmasından başka art niyet aranacak bir durum söz konusu değildir.
kesinlikle gaf yapmamış, içinden geçenleri söylemiştir. işte böyle nerede ne konuşacağını bilmeyen insanlar bu işten para kazanıyor ya buna üzülüyorum.
doğu anadolu bölgesi'nin tümünü kürt zannediyorsa cahildir.
deprem üzerinden intikam alıyorsa 7 nokta 4 yetmedi mi diyenler gibidir.

arkadaş, bir kere van geneli kürt olan bir il değil. baskın nüfus son baktığımda türk'tü. şimdi de olsa olsa kafa kafayadır. bunun gibi dangalaklar sivas'tan öteyi hep kürt sanıyorlar. haberlerde kürtlerin çıkarttıkları olayları da doğu kökenli vatandaşların çıkarttıklarını söylüyorlar. sonra da benim gibi elazığ, van, kars, ağrıtürkler'i kürt yerine koyuyorlar. oysa doğudaki türkler soy olarak daha bozulmamışlar kendilerinden. örneğin ben elazığlı'yım ve 7 göbek türk oğlu türk'üm. erciş'in ulupamir köyü silme kırgız'dır ve bölgeye yerleşeli daha 20 yıl anca olmuştur. duygu canbaş necidir? nerelidir? kimlerdendir?

bunlar tümüyle mütareke basınının oyunlarıdır. batıdaki halkın kafasında doğu = kürt denklemi oturtulmaya çalışılıyor. böylece ayrılıkçı-bölücü güruhun ekmeğine yağ sürülüyor. "oralar zaten bizim değil" düşüncesi yaratılmaya çalışılıyor. görünen o ki başarılı da olunuyor.

bunun bilinçsiz bir dil sürçmesi olduğunu düşünmüyorum.
linç ekibinin yeni hedefi. herkes hata yapabilir hayatta. en bi özgürlükçü, en bi demokrat tayfanın faşizmden yakına yakına bu kadını hedef göstermesi şaşırtmıyor artık.
en az selahattin demirtaş'ın, sırrı süreyya önder'in şehitlere üzüldüğü kadar demremde hayatını kaybedenlere üzülmüş spikerdir.
hayırsız bir haber spikeri.