bugün

en az red alert kadar güzel olan oyun.westwood tarafından yapılmış olmasına rağmen command and conquer serisine dahil değildir.
yillar once oynadigim, hayal meyal hatirladigim, simdi hicbir yerde bulamadigim, huzne gark etmis harika oyun. totosu moklu age of empires'ta bile ucak yokken burada ucakla bombardiman yapabiliyorduk takir takir. tek care download, buluverenler beri gelsin.
ya harkonenlerle yada atredieslerle oynadığım genellikle ilk olarak ordosları hallettiğim oyundur. en zevkli kısmı ilk önce ordosların harvesterlarını halletmektir. kaynakları kesilen elemanlar kolayca yenilebilir. sonra nasılsa onları iyice zayıflattım diğerine geçeyim dediğinizde, ordoslar tekrar eskisinden daha güçlü şekilde karşınıza çıkar.
tanklarla askerlerin üzerinden geçerken 'fıçık' sesi çıkartabilen tek nostaljik oyundur, bir de söylemeden geçemeyeceğim bölüm aralarında konuşan abimiz battlestar galactica'daki gaius baltar'ı andırmaktadır ama ilk bakışta.

görsel
görsel
13 yıl geçmiş olmasına rağmen hala oynanıyor ve bir çok oyundan çok daha kaliteli.
konu olarak Frank Herbert'ın Dune evrenini içerir. hikayesi kitabı okunarak çok çok daha bağımlı hale getirebilecek türden. devam oyunu çıksa da dune 2000'in kadar güzel olamamış.
ayrıca playstation için de bir sürümü varmış. deneyip görmek gerekir.
ilk strateji oyunlarından biridir.

Benim ilk gördüğüm strateji oyunuydu. Babası avukat olan bir zengin pijinin bilgisayarında zuxi.com diye bir sitede çıplak karıların fotoğraflrına baktıktan sonra bu oyunu açmıştı, o karılar kadar heyecanlandırmıştı beni. Yok o kadar değil de baya ilgimi çekmişti. Yıl: 1996. Vay arkadaş.

Oyunu hiç oynayamadım. Ama yeraltında gezen ve askerleri yiyen bir yaratığı, oyun açılışında görünen psikopat adamı hatırlıyorum. Sonradan onun kadın olduğunu öğrenmiştim.
geçenlerde yükledim de çocukken geldiğim bölümlere kadar gelemedim be.
demek ki zamanında ne oynuyormuşuz.

oyun şahane. misyonerleriniz bile var, düşman barakalarına sızıp kendi lehinize çevirebiliyorsunuz vs. vs.
ilk bilgisayarımda oynadığım ilk strateji oyunumdur. Saatlerce başından kalkmayıp oynardım. özellikle 7-8 bölüm sonra ciddi anlamda zorlaşmaktaydı oyun. nedense o zamanlar bir çok strateji oyununa göre daha gerçekçi geliyordu bana.
ilk straleji oyunlarından biriydi efsaneydi dune 2000 2 sene boyunca aralıksız oynadımı bılırım suanda hala var bılgısayarımda kol olsa oynarım (psx versıyonu tabıkı).