bugün

kambiyo senetlerinden olan poliçenin ingilizce ismi olup ayrıca (bkz: bill of exchange)
nba nin dengesini korumak amacıyla uygulanan sistem.
draft edilen her oyuncuyu transfer edildi diye düşünmek yanlıştır. bir oyuncu draft edilmiş olsa bile onu draft eden kulübe gitmek zorunda değildir.
gemilerde su hattı ile gemi omurgası arasında kalan dikey mesafedir. şöyle ki, her an santimi santimine bilinmesi ve hesap edilmesi gereklidir. geminin boş veya dolu olmasına göre de tabii olarak değişir bu değer. bir gemi boş iken 2 küsür dolu iken 15 m gibi inanılmaz bir farkla değişebilir.
gemiye yüklenen yükler ayrı ayrı hesaplanıp final draft bulunabileceği gibi, kana rakamları ile de bakılıp gözlemlenebilir. bu rakamlar roma rakamlarıyla yazılmış olup çoğunlukla baş vasat ve kıç tarafında bulunur gemilerin. kısacası bu rakamlardan geminin o bölgesinin kaç cm suya batık olduğunu görebiliriz. tabii bu işlem limanda iken yapılır, yoksa zaten seyir sırasında göremeyiz.
geminin baş ve kıç draft arasındaki fark ise trim'i verir.
gemiyi trimsiz yüklemek bilgi vede kudret isteyen çetin bir işdir.
hayvani bir gemi böle dümdüz yüklenmiş ise bu o geminin 2.kaptanının bu işi bildiğine yorumlanabilir.
ayrıca air draft diye birşey vardır ki bu da, su hattı ile geminin en yüksek noktası arasındaki dikey mesafedir.
konuyla ilgili olarak,
(bkz: stability)
(bkz: draft markaları)
nba takımları arasındaki denge özel bir seçme sistemi sayesinde sağlanmaktadır. bu seçme sistemi (draft) ile o sezonu en kötü şekilde tamamlayan bir takım seçtiği yetenekli bir oyuncuyla kadrosunu güçlendirebilir. genel olarak ncaa liginde oynayan üniversiteden oyuncular tercih edilebildiği gibi bazı üstün yetenekli oyuncular kolejden bile seçilebildiği görülmektedir. son yıllarda yoğun bir şekilde abd dışındaki liglerden de genç oyuncular seçilmektedir. i̇lk sırada seçilen oyuncuların yıldız olma ihtimali oldukça yüksektir.ancak bu her zaman kesin olmayabilir. los angelos clippers tarafından büyük umutla ilk sıradan draft edilen michael olowokandi bir türlü beklenenleri verememiştir.1984 yılında 3. sıradan chicago bulls tarafından draft edilen kuzey karolina mezunu michael jordan ligin en önemli oyuncusu olmuş takımına 6 şampiyonluk kazandırmıştır
bilgisayar oyunlarında sıçan olay-gerçi 2005 ve aşağısı için söylüyorum bunu-.

bu adamlar niye hep 75-80 overall civarı oluyor. hayır arkadaş, bunlardan bir adet lebron, bir adet brett favre, ne bilem ovechkin falan çıkmıyor mu? her sene niye hep ortalama adamları ilk sıradan seçiyoruz ben onu anlamıyorum. ben bu adamlar için takasa giriyorum, değerli adamlarımı veriyorum amele gibi. awareness yerlerde sürünüyor mesela çaylakların. lan bunlara kolejde hiç mi farkındalık öğretmiyorlar. mal mı bunların hepsi?