bugün

bir insanin dogdugu yer tamamiyle sans unsuruna bagli oldugu halde o insanlarin milliyetci olabilmesi durumudur. gercekten cok ilginctir. sirf bu topraklarda dogdu diye kendine turk deyip, turk milliyetciligi yapan insanlar vardir. ama ayni insan mesela 100 km batida, yunanistan'da dogsa, gidip yunan milliyetciligi yapacak idi. e dolayisiyla ne anlami kaliyor ki milliyetci olmanin kendi irkimizi, dogdugumuz yeri kendimiz secemezken, ne kadar yersiz bir ugrasa donusmuyor mu butun bu kafa?
En büyük şansımız Türk olarak doğmamızdır.
Bazıları bunu anlayamaz.

(bkz: anlayamazsınız)
--spoiler--
Ben, Afrika’nın ortasında doğmuş bir zenci olsaydım ve bu aklım da bende olsaydı yine Türk milliyetçisi olurdum. Çünkü ben Amentü’ye iman ettiğim gibi iman ediyorum ki, Türk milletinin de islâm aleminin de mazlum milletlerin de kurtuluşu Türk milliyetçilerindedir, Türk - islâm ülkücülerindedir.
--spoiler--

(bkz: ahmet arvasi)
e anan babanda şans... seçmiyorsun güzel kardeşim. Onlarla da ilişkini kes biran önce... tanıma! ne gerek var.
şans değil kaderdir. senin kaderinde ne varsa onu yaşarsın. sana türk olmak bahşedilmişse bu bir armağandır o sıfatı koruyup yüceltmek sana kalmış.
türkiye söz konusu olunca doğum yeri şans değil, şanssızlık olur.
milliyetçilik ise beyin kapasitesi ile değil, dürtülerle oluşan bir hastalıktır.
tencere kapak ilişkisi yani...
aklin cevreden ve buyunulen ortamdan bagimsiz gelistigini zanneden insanlarin elestirecegi onermedir ayni zamanda. bir tane bizim turk milliyetcisinin kafasini yakalamis afrika'li gormus olsam sokakta icim rahatlayacak ama yok nedense.

ayrica soyle bir kandirmaca da varmis; (bkz: türk olmanın ayrıcalık olduğunu düşünen kafa tasçı). peki yani turk olmak armagan'da italyan olmak degil mi?
Bunun şansla alakası yoktur bir ingiliz olarak dünyaya gelseydim sonuna kadar ingiliz olurdum ve ingiliz değerlerini, kültürünü sonuna kadar yaşatırdım fakat Türk olarak dünyaya gelmemin de ötesinde insan olarak dünyaya geldiğim için gurur duyuyorum.
şans oldugunu düşünen yazar kaderede inanmıyordur muhtemelen.
gurur duyacak başka özelliği olmayanlar; fiziksel özellikleriyle ve ırklarıyla avunurmuş.

bak biride demiş ki; ingiliz olarak dünyaya gelsem, sonuna kadar ingiliz kültürünü ve milletimi savunurdum. o zaman kürt olarak dünyaya gelsen de aynı şeyi yapardın demek ki. ee o zaman bu kavga niye.
inandığın dini, konuştuğun dili, yaşam tarzını, doğduktan sonraki herşeyi sen seçersin ama doğduğun yeri, hangi millete mensup olduğunu '' o '' seçer. ve bu sana bir armağandır.
(bkz: i am from şans)
milliyetçilik ve ırkçılık oldukça farklı kavramlardır. milliyetçilik öncelikle kendi milletini sevmekle beraber tüm milletleri sevmektir. ırkçılık ise kendi milleti dışında tüm milletlere düşman olmaktır.
insan sevmeye kendi yakınlarından başlar. Anasını babasını evladını kardeşini yani ailesini sevmeyen bir insanın başka insanları sevmesi mümkün değildir. aynı şekilde kendi milletini sevmeyen kendi milletinin refahını düşünmeyen bir insanın başka milletlerden insanları sevmesi imkansızdır.
insan ailesini başka ailelerden daha çok seviyor diye başka ailelere düşman olmaz. Aynı şekilde kendi milletini diğer milletlerden daha çok seven insan başka milletlere kin beslemez.
Eğer besliyorsa milliyetçi değil ırkçıdır.
yanlış bir söylemdir . insan illaki bir yerde doğmuştur yani insan doğduğu yeri sevdiği için milliyetçi olmuştur veya memleket sevdalısı olmuştur bu da pek tabii doğal durumdur . şayet yüz km ötede yunanistanda doğmuş olsaydın doğduğun yer olan yunanistan sevdalısı olmuş olurdun .mesele nerde doğduğun değil ( nerde doğduğun tabiki şans ) asıl mesele nerede doğarsan doğ doğduğun yeri sevmektir .

edit : milliyetçiliği faşizm olarak değil vatan sevdası kabul ederek yazdım bunları .
milliyetcilikle ilgili konusurken olayi surekli olarak anneye ceken yazarlarin ne kadar cirkin bir ruh halinde olduklarini ortaya sermis tespittir ayni zamanda.

dayanamiyorum acikliyorum editi: anne kavramiyla, irk, ulus, millet kavrami ayni seyler midir? annen tektir ve birdir. yani tek bir kadindir. bellidir ve gorursun ve ona anne dersin. millet dedigin ise ogrenilen, sonradan gordugun bir seydir. sen ayni anneden de baska bir ulus veya millet icine dogabilirsin. teallaim ya.
Milliyetçiliği yanlış anlamış kişi düşüncesi. kardeşim milliyetçilik milliyetini sevmek demektir. Dünyanın bütün milliyetçileri milletini sever. millet onlar için kalabalık bir insan yığınından ibaret değildir. milliyetçi, milletinin değerlerini, memleketinin güzelliğini, atalarının gelecek nesillere emanet ettiği eserleri sevmek korumak ve milletini medeni alemin en tepesine çıkarmak için vardır. nefsi arzularını bir tarafa bırakıp inandığı değerlere hizmet etmek ülküsü türk milliyetcilerininde bambaşka bir tutkudur. bulunduğun milleti özel hissetmiyorsan ve atalarının bıraktığı eserler, sözler, ülküler sende bur heyecan yaratmıyorsa, bir toprak parçasını mahremin kabul etmiyorsan boşa yaşıyorsun demektir. memleketini milletini sevmek bir nefes almak, bir su içmek kadar tatlıdır, acısına da eyvallah!

Milliyetçilerin sevdası, davası, kavgası bunlardır. ne yazık ki siz bu duyguyu hiçbir zaman anlayamayacaksınız.