bugün

batılı olmadığı için kendini aşağılık kompleksine garkeden ve bir daha başını bu lağım kuyusundan çıkaramayan, her daim gözünde batıyı ilahlaştıran, doğu alemine ise kin kusan doğulu. doğulusun arkadaş ne kadar istemesen de. doğuda doğmuşsun. en az çekik gözlü bir moğul kadar doğulusun.
pkk ya da benzeri etmenlerin doğunun adını kirletmesi yüzünden ortaya çıkan durumdur.
utanması gereken bir durum değildir aslında ama insanlıktan nasibini almamış teröristlerle aynı memleketten olmak insanın içini burkar.
pkk'nın doğuya maledilmesinden kelli haklı bir utanç. ben de doğulu olsam ve tüm doğulular pkk lı zannedilse ben de utanırdım doğulu olduğumu söylemeye. türk değilsem de utanırdım. haklılar ne diyim...
genelleme yapılıp kürt-terörist yaftası yapıştırılacağını bilen doğuludur. ne yapsın. mardinliyim der demez ''hmm, tamam sonra görüşürüz'' diyip muhabbeti resmileştiren insanlar varken daha epey utanacaktır.
bu ülkenin şehirleri, neden batıya doğru gelişir hiç düşünülür mü? ve neden batıdan'dır tüm örnek gösterilenler? çağdaşlığın diğer adı, neden batıdır?

oysa,

- frenk'in; bok kokusuna dayanamayıp, muhtelif kokularda parfümler ürettiği* dönemlerde; anadolu pişmiş topraktan büzlerle kanalizasyon kullanmıyor muydu?
- frenk'in; aynı kokuya dayanamayıp, toprak doldurup örttüğü katların üzerine yeni katlar inşa ederek saraylar yaptığı dönemlerde anadolu, tuvaletli hanlar, hamamlar inşa etmiyor muydu?
- frenk'in; topuzla, gürzle savaştığı dönemlerde, çinliler barutu bulmadılar mı?
- frenk'in; yalınkılıç savunduğu yük gemilerine , toplarla ilk saldıranlar; iskenderiyeli korsanlar değil miydi?
- frenk'in ipeği nerede dokunurdu?
- bu günlerde taklit edilmeye çalışılan frenk mutfağına tadını veren baharatlar, nerede yetiştirilirdi?

çünkü,

- doğulu; kendisini, buda'nın ve islamiyet'in mistik havasına kaptırmış; dünyevi değerlerden uzaklaşırken, batı; rönesans ile atağa geçmiş ve bu aydınlanma hareketi sayesinde fazla değil, sadece üç asır gibi insanlık tarihi için çok kısa bir sürede, doğu'ya tur bindirmiştir.

- bilgi ve teknoloji birikimi ile güçlenen batı, bu gücünü; emperyalist amaçlarla kullanmakta da hiç gecikmemiş ve yıllar yılı doğunun iliğini-kemiğini sömürmüştür. halen de sömürmeye devam etmektedir.

çare,

- doğulu'nun yüzünü güneşe dönmesidir. feyz alınması gereken en büyük güç, tüm canlıların yaşam kaynağı olan güneşin aydınlık yüzüdür.
maalesef vardır böyleleri. babası kapıcı olduğu için utanan çocuk gibi...
oysa o çocuk gibi babasının kapıcı olmasının sosyo ekonomik ve kültürel nedenlerini düşünmez. benim babam kapıcı ama ben onu kral dairesinde yaşatacağım diye bir ideal aklının ucundan dahi geçmez.
ben de doğuluyum. ama ben halaylarımızla, türkülerimizle, insanlarımızla gurur duyuyorum ve has bir doğulunun dostluğunu, batıda açılmış reinaya, lailaya ve ultrasüpermarketlere değişmem.
yanlış bir duygu içinde olan insanlardır. doğulu olmak, utanılacak bir şey değildir. karslıyım derken akabinde gelen soru; kürt müsün olur. tüm doğuluların kürt sanıldığı, tüm kürtlerinde pkk lı sayıldığı bir ülkede yaşar olduk ne yazık ki. bu kurunun yanında yaş ında yanma durumuna döndü. kanlı bir terör örgütün üyesi olmadığım sürece, doğulu olduğumu söylemekten her zaman gurur duydum ve gurur duymaya da devam edicem. doğulu olduğumuzu söylemekten kaçındıkça, bu yanlış intiba, salgın bir hastalık gibi büyür ve bu sefer gerçekten söylemeye utanır hale geliriz.
insan asla doğduğu yerlerden memleketinden utanmamalıdır.neysen o sun.ya aşağılık kompleksi vardır ya da özüne saygısı yoktur bu kişilerin.
doğuluyum, hiçbir zaman da utanmadım. utanan orospu çocukları düşünsün.
(bkz: kenan doğulu)
(bkz: kadir doğulu)