bugün

çizilen bir çemberin, dönüp dolaşıp aynı noktaya varması gibidir.
Düşlerinde Çin ü Maçin'e gidenlerdir.

zulfu livaneli dogduklari yerde olenler.

Bozkırda bir kasabadan geçerken

Tozlu yolda iki sıralı kahveler

Öyle sakin kıpırtısız

Otobüsü süzerler

Doğdukları yerde ölenler

Sıcak öğle sonları, kan uykularda

Serinliği dipsiz kuyuların

Soğutulmuş testilerde sızıntı

Güneş birden devrilir gider

Ve geceleri titrer fenerler

Hiç şikayet etmezler

Doğdukları yerde ölenler

Dağ başında bir köyde

Kar altında dal gibi bir kız

Munzur Dağı gibi köye yazgılı

Çeşme başındaki gülüşmeler

Dünya onlar için dönmez

Bilmezler yol yorgunluğunu

Sesleri yankı bulur

Hep aynı kayadan, aynı saat diliminden

Düşlerinde Çin ü Maçin'e giderler

Doğdukları yerde ölenler
(bkz: Ölü doğmak)
yanılmıyorsam ömer hayyam doğru yerde ölmek istemiştir.

(bkz: ömer hayyam)
bu videoyu izleyerek götüm ayağına kapılmak gayet normal.somonla benzer bir yanım oduğunu sanmıyorum.bir somonla tanışıp, gelişimini izleyip, somonla iki muhabbet etme fırsatım olmadı.inandığım şey sadece, atalarımız için manevi değeri olan yerlerin, onların birşeyler hissettiği yerlerin, bir şekilde dna'ma işlenmiş olması.aynı manzaralar karşısında, aynı tepkileri verdiğimiz, evrim sürecinde aynı refleksleri kazandığımızdır.onlarla uzun süren genetik, duygusal bağları paylaştık.bir zamanlar bende sudayken, bir parçam somondu, aynı şekilde akıntıya karşı yüzdüm, saklı bir bilinçle, bilinçsizlik perdesi ardında.ilk defa burda açıkladım.somona gelene kadar, yüzlerce yıl, bütün tecrübelerimi size aktardım.istemeden de olsa sizin tecrübelerinizi emdim.doğduğu yere geri dönen, kaybını, kendini orda bulan insanları tanıdım.bir tanesinide sürüde gördüm, hala akıntıyı zorluyordu, sevindim.
http://vimeo.com/9463190

edit:kanımca, olayın bundan başka bir açıklaması her zaman başka bir yerde gizli olmalı, cevap bu ruhta gizli olmalı.başlangıcı aramak.bir kayağın varlığı ve her zaman kaynağı bulmaya çalışmak.
(bkz: doğarken ölmek)
arada başka yerlere gidilmemişse korkunçtur. insan ufkunu genişletmeli, bakış açısını değiştirmeli. bunun için de farklı yerler görmek, farklı insanlar tanımak şarttır.
büyük bir başarı değildir ayrıca insanın çokta elinde olan bir şey değildir.
(bkz: geldikleri gibi giderler)
eğer arada da bahsi geçen yerde yaşadı iseniz tam bir köylüsünüz amk. Bahsi geçen yer istanbul dahi olsa. amk cahilleri.