bugün

1986 yapımı süper eğlenceli jim jarmusch filmi. başrollerinde roberto benigni, tom waits ve john lurie var.
yolları hapishanede kesişen üç adamın komik hikayesi siyah beyaz anlatımıdır bu film.
fazla spoiler vermemek lazım. mutlaka seyredin.
izledikten sonra hemen karar verilmemesi gereken, üzerinde biraz düşününce ve zaman geçince "aa harbi güzel filmmiş lan" diyeceğiniz türden bi film. üç farklı insanın, üç farklı şekilde hapse düştükten sonra kaçış ve kurtuluş öyküleri. karakterlerin ayrı ayrı hikayeleri anlatılmamış, kısaca hapse nasıl düştükleri farkettirilmiş. çünkü filmin asıl meselesi bu değil. karakterlerin bir aradayken yaşadıklarıdır incelenen. bi de filmin başında duyacağınız şarkı da ayrı bir güzeldir. çünkü dinlemesem de bu tarzı, çok sevdim bu şarkıyı. tom waits söylemişinden. izleyin lan işte, herşeyde olduğu gibi benim beğendiğim ne varsa güzeldir. her zamanki gibi durum bu.
--spoiler--
hey little bird, fly away home
your house is on fire, children are alone
hey little bird, fly away home
your house is on fire, your children are alone
--spoiler--

şarkının adı jockey full of bourbon olup jim jarmusch tarafından kliplendirilmiştir de.
Roberto Benigni'nin mükemmel oyunculuğu ve spontane hazırladığı repliklerle taşıdığı, siyah beyaz bir şaheser
--spoiler--
i scream
you scream
we scream
for ice cream
--spoiler--

bir sahnede; ingilizcesi çok az ve komik olan roberto benigni'nin tom waits ve john lurie'ye öğrettiği ingilizce tekerleme.
bir Jim Jarmush şaheseri.defalarca izlenip bıkılmayan film.
şahsıma göre roberto benigni'nin döktürdüğü bir jim jarmusch filmi. siyah-beyaz. tom waits'e bir kez daha hayran kalma sebebi.
hayatları hapishanede kesişen kadın satıcısı jack, radyo programcısı zack ve italya'dan gelen roberto'nun son derece komik ve sürükleyici hikayesini anlatan bir jim jarmusch filmi. sırf şu sahnesi için bile izlenir. http://www.youtube.com/watch?v=7rK3s_BP9kE
jarmusch'un en iyi filmidir belki de.
Bu filmin bu kadar az konuşulmasına şaşırdım doğrusu. Sözlük silkelen ve bu filmi izlemediyseniz izle. Sevdim bunu. Bunu sevdim.
Roberto benigni'in oynadığı tüm filmler gibi bu da underrated . Çok acayip bir film,roberto benigninin doğaçlamaları, tom waitsin oyunculuğu ve giriş şarkısı da paha biçilemez.
an itibariyle izlemeye başladığım filmdir. filmin girişi tom waits eşliğinde başlıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=9vEBPYfy1GM