bugün

sütlü buz tatlısı.
yaklaşan yazla birlikte satışlarının patlaması beklenen donmuş tatlı çeşidi.
bu sektörde olanların asla batmıyacağı soğuk yumuşak tatlı.
Türkiye'de kişi başına tüketiminin 1.4 litre olduğu, bu tüketim miktarının Avrupa ortalamasından 6, ABD'den ise 20 kat daha düşük olduğu süper tatlı. ancak bu kadar dondurma seven ve yiyen bi toplum olarak nası bu kadar geri kaldığımız ayrı bi tartışma konusu.
küçükken yenildikten sonra anneler tarafından sıcak su içirilen soğuk tatlı.
genelikle yalanarak yenilen ve genellikle müthiş zevk veren * soğuk şey...
sadece yerken serinlik veren ondan sonrasına karışmayan datlı.
tarihi, milattan önce dördüncü yüzyıla dayanan "kim sevmezki tatlısı".* roma imparatoru nero'nun dağlardan getirilen karın meyve ile servis edilmesini istemesi ilk ilkel dondurmayı yaratmıştır.
kışın yenilmesi iyi gelen şeymiş, ilginç ve gerçek. *
yasımız kemale ermeden isteriz sopa yeriz * sonra yeriz üstüne bir ton igne yeriz bole yedikce mazoşist yapan bir soguk tatlı. *
yüksek yağ oranına sahip olanının gerçek dondurma olduğu yiyecek türü.
dondur emirinin olumsuzu.
eskiden sadece yazın satılan fakat küresel ısınmanın da etkisiyle kışın bile marketlerde bulunabilen tatlı...
market dondurması kategorsi şöyledir kaliteye göre;
(bkz: algida)
(bkz: panda)
(bkz: alaska)
(bkz: ülker) *

bu da biraz ayrı kategoridedir.
(bkz: mado)
bilmece bildirmece dil üstünde kaydırmaca..
yasemin yalçın'ın, kızı diyabet hastası olduğu için reklamlarının yasaklanmasını istediği üründür.
yaz günlerinin olmazsa olmazı, yanında su içmeyi ihmal etmemeli ama.
(bkz: donzurtma) *
en sevdiğim sütlü soğuk yaz tatlısı gerçi artık kışın da tüketilmekte. moda'daki ali baba dondurmacısının dondurması mutlaka tadılmalı.ha bide burdur kayımoğlu dondurması yolu düşenlere tavsiye edilir.
en iyisini karabıyık abdullahın yaptığını düşündüğüm sütlü çikolatalı gibi kompozisyonlarıda olan soğuk yiyecek.
(bkz: maraş dondurması)
http://www.youtube.com/watch?v=uNOa8goJNRI

hehe..
süt salep ve seker karısımı soğuk yiyecek bazende icecek.
karamelli olduğunda ve madodan alındığında tadına doyulmayan, bir oturuşta yarım kilosu mideye indirilebilen soğuk tatlıdır.
dondurma yerdim doyasiya ve daha az bezelye.
gercek sorunlarim olurdu hayali olanlarin yerine.

Doyasıya tüketiniz efendim.