bugün

dolmuşta , otobüste annelerinin kucağındaki bebeklerin gözünü anlamsız anlamsız size dikmesidir. keyif veren ısırılası sıpalardır.
onların yumuk yumuk ellerini ısırıp ısırıp koparıp yiyeceksin. severken öldüreceksin. bi' de annesi "aa abisi abisi, hanimiş abisi" deyince de içten kahkahaları size o günü mükemmel kılabilecek olaylardan biri olabilir.
Direk dil çıkardığım durumdur. Şapşal şapşal gülerler ve çok tatlı olurlar.
göz kırptığım bebeklerdir. bebek işte. böyle 5-6 yaşına gelince "niye bakıyor bu velet" derim. ama bebek olunca kocaman gözleriyle bakması insanın hoşuna gidiyor işte.
dil çıkarma, kaşları çatıp kızmak gibi hareketlerin üzerlerinde denendiği bebeklerdir. müsait olurlarsa burunlarını bile sıkabilirsiniz.
ender yıldızhan mustafa serisinde üstünde durmuştu bu konunun " abi şurada bir çocuk var hep bakıyor, değişik bir şey olmasa da bakıyor"
enteresandır. yenilip yutulası varlıkladır. *
diğer sözlük yazarları gibi o bebeğe dil çıkarma çabalarımda hep birilerine yakalandım.
bebeğe göz kırparken karşıdan bana gülümeseyen bi yaşlı teyzeye denk geldim.

yani sevme aşamalarında çoğunlukla utanma duygusunu beraberinde getirir.

ama her şeye rağmen sevilir ki bu.
sizden sevgi sözcüklerini söker alırlar. Yüzlerine göre kocaman kalan gözleri güler adeta.
bir kısmı yüz mimikleri ile şebeklik yaptığınızda gülerler, el sallarlar, sevimlilik yaparlar. diğer bir kısmı ise "hüüee anneaa" diye ağlamaya başlar. kendinizi adeta namussuz, ırz düşmanı gibi hissetmenize yol açarlar. sanki o anda herkes çocuğu bilerek ağlattığınızı düşünüyordur, içten içe sizi ayıplıyorlardır. bu yüzdendir ki bana bakan bir bebek görünce hep tepkisiz kalırım, en fazla tebessüm ederim.
eğer suratını büzüştürmeye başlarsa, şirinlik yapmak yerine başka bir yere bakmak en akıllıca hamle olacaktır.
gözlüklüyseniz, bebeği korkutan olabilirsiniz. öyle de bir tavırları vardır bu bebişlerin.
bebeklerin kafasını çevirme yeteneği az olduğu için bazılarına öyle gelen durum. size diklenmiyor yani, merak etmeyin.
"bebekler bakar neyse" diyip boş verilen fakat "hala bakıyor lan bu velet" diyip aynı şekilde bebeğe öyle bakılan durumdur.

bir de bunların 4-10 yaş grupları vardır ki mal mal bakarlar. şöyle ağzına bir tane çakası gelir insanın. ama sağolsun "sabır" ...
sıcakkanlı olduğunuzun göstergesidir. buzdolabı gibi görünen tasvirler genellikle bebeklerin dikkatini cekmez. çekse bile korkmuştur yavrucak.
sempatik bir yüzünüzün olduğuna işarettir. bebekler daha çok sevimli ve tanıdık buldukları yüzlere bakarlar. yalnız farkettiyseniz çok da nankör olur bu veletler. yerinizden kalktığınız an kafa başka yöne çevrilir. bunun sebebi de bir anda sizi göremeyen bebeğin kaybolduğunuzu sanmasıdır. yani nesne devamlılığının oluşmamış olması.
bu başlığı görene kadar sadece bana yapılıyormuş gibi zannederdim.tabularımı yıktın sözlük.
gözünü diktiği gibi de ağzı bir karış(tabi burda bebeğin parmaklarını kullanıyoruz) açıktır. öpücük atın, 3 yaşından büyükse gülecektir. *
sizin abuk subuk "aaaiiiyyy ne tatlı şeymiş buu. agucuk bugucuk yeriim yeriim! hanimiş de hanimiiş!"lerinize şaşırdıklarından, bu küçük yaratıklar gözünü size dikerler. sevilmeyi ister gibi. ama bir süre sonra ağlarlar.

(bkz: nereden mi biliyorum)

(bkz: tabiki kendimden)
184 boyumla çok dikkatlerini çekiyorum ufak veletlerin. lakin genelde bende hoşlanmak yerine korkuyorlar. dayımın oğlu doğduğunda biz de tebrik bebek görme hediyeler vs. vs. adetler için gitmiştik. çocuk önce yüzüme baktı, sonra gözlerini ayaklarıma doğru götürdü sonra tekrar tavaşça yüzüme döndü.. işte o günden beri çocuk velhasıl bebekler için ilginç büyük garip birşeyler olarak varlığımı sürdürüyorum. dolmuşlarda, otobüslerde bebekler uzun uzun bakıp küçük ellerini falan yiyorlar artık...
bir tanesini arkadan ağlatmışlığım vardır...

ama yanında olduğu zaman iş değişir hele birde sen birşeyler yiyorsan...
gözleriyle insanı öyle bir taciz ederlerki al da git başımdan diye kafasına atıp kaçmak istersin o bisküvi/ çikolatayı...
Seni bir yerden taniyordum ibine bakisidir.
" şuna da dilini çıkarttırayım " bakışıdır.
en hoşlanmadığım durumlardan biridir.
bebek öyle tip tip bakar , bebeğin bana baktığını farkeden ebeveyni benden sevimli sıcak gülücükler-agucuklar bekler . hani çocuğumu sev dercesine .
bense hiç sevmem tanımadığım bebeklerle iletişim kurmayı . öyle tip tip bakar, çeviririm kafamı * bana ne! annesi sevsin *
hemen gözümü kaçırırım genelde bunlar pek yılışık olurlar sizden yüz buldu mu yol boyunca bayarlar sizi. hatta geçen gün bunlardan biri neden bu kadar kalabalık bura gitsinler dolmuşumuzdan dedi. çok içerledim sözlük.*