bugün

dolmuyor amına koyim.
Göklerden gelen bir karar vardır.
Dolar bu gidişle rabiayı geçecek benden söylemesi.
Bu hayatta benden daha çok yükselmiştir.
aslında emperyalizmin iyi bir aracıdır. mesela sizi dolara bağımlı yapar faizi yükseltirler sizin şirketleriniz çökertirler, ardından şirketlerinizi bir bir alırlar ve orada artık kalıcı olurlar.

mesela afrikada altın çıkaran şirketler var orada çalışan afrikalıları görebilirsiniz. adamların ülkesinde altın dünyanın yarısından çok ama askari ücretle bir şirkette çalışıp jesus a şüküler olsun diyebiliyor.

ay ben biraz koministçe mi konuştum kenan bey?
her devrin yükselen yıldızı.
yok ki milyon dolarım bozup bozuk harcayım.
3,41834764 e gerilemiş kağıt parçası.
Fetöcüdür, haindir.
Cüzdanımda 1$ bulunmakta amerika parasıdır. Ben koyduğumda 1.5 yoktu bile. Şimdi 4 tl olur bu gidişle. Yazık.
Dolar niye güçlüdür? ABD çok iyi olduğu için mi? Onun da etkisi var ama esas sebep biziz; ABD de bu yönümüzden çok iyi yararlanıyor.

dünyadaki çoğu ülkenin yatırımlarını ve büyümesini teşvik ettiği, bu uğurda canla başta çalıştığı, yatırımlarının finansörü olmak için yoğun çaba harcadığı ülkenin para birimi bu. biraz salağız galiba. nasıl mı?

misal; çin'in döviz rezervleri 3 trilyon 859 trilyon dolar düzeyinde. çin yukarıda söylediğim sürece karşı direnememekte, çünkü bu rezervin en büyük kaynağı da abd’ye yaptığı ihracattan elde ettiği gelir. ancak çin daha fazla ihracat yapmak için renbinmi’yi aşırı değer yitirmiş tutup, daha fazla ihracat yaparak elde ettiği geliri, abd tahviline yatırarak, tekrar abd’ye transfer etmekte. dolayısıyla çin ve dolayasıyla küresel para sistemi bir anlamda abd’ye çalışmakta.

aynı durum türkiye için de geçerli fakat bizim bir sorunumuz daha var; devasa cari açığımız.bundan dolayı döviz rezervi türkiye için daha kritik bir eşik. ancak yukarıdaki mekanizma türkiye içinde geçerli. türkiye 130 milyar dolar civarında olan döviz rezervinin 100 milyar dolarlık kısmı döviz cinsinden menkul kıymetler olarak tutuyor, bunun da önemli kısmı abd hazine tahvilleri.

sonuç olarak abd kurduğu dünya para sistemi (sistemsizliği) ile dünyanın önemli bir kısmının kendisi için çalışmasının sağlamakta. gelişmekte olan ülkelerin kimi iktisatçıları, politikacıları ve bürokratları da ne kadar çok rezervimiz var, ekonomi tıkırında masalını halka anlatmaya devam etmekteler. işte doların gücünün yarısı ABD kaynaklı ise yarısı da dış kaynaklı.
Başkanlık olursa saçı briyantinli ile birlikte 1 dolar 1 tl ye inecek. (Ayakkabı kutularından çıkabilirse tabe...)
Yasadışı sağ terör örgütü dev-bah elebaşısının da götünü yakan para birimi.

Sanayinin istihdamdaki oranı %19'a indiği, ihracat azalıp dış ticaret açığı arttığı için o göt daha çok yanacak rkdşlr. Rabbimin işine bakın ki kriz emlaktan beklenirken reel sektörden geldi. Bu da bizim götümüzü yaksın inşa'allah.
soğuk espiri yapmak için malzeme olan nesne.
3 günlük bir nefeslenme sürecinden * sonra, bugün tekrar yukarı yönlü çıkışını sürdürmektedir.
Yarın sabah kalkıp yapacağım ilk iş bankada ki tl yi sıfırlayıp dolar almak olacak. Şubat mart gibi 4.50 ye kadar yükselir. Bu seviyeyi görmese bile uzun vade de asla düşmediği için zarar edeceğimi düşünmüyorum. Madem kriz kapıda fırsata çevirelim en azımdan.
olan dolar'la borcu olan orta kesime oldu. burdan toplaryacak bir durumları da kalmadı.

vergi üzerine vergi geliyor.

lüks arabalara + vergi geliyor mesela yılbaşından sonra.

daha satacak bir şey kalmadı çünkü, tüm devlet kurumlarını sattılar.

ee şimdi o diktikleri binalar, yaptıkları duble yollarla indirsinler doları.

ecevit'i yapay krizle gönderenler. tüm devlet kurumlarını satarak yapay refah oluşturdular.

buraya kadarmış.
(bkz: limit is the sky)
3.50 TL'yi de aşmıştır.

http://www.posta.com.tr/d...o-kac-lira-haberi-1246277
Bir zamanlar ne güzeldi: komşularla sıfır sorun, AB'ye giden kapıların ara ara açılması, Borsa istanbul'un rekor üstüne rekor kırıyor olması, ihracatın muhteşem bir şekilde artması... Daha neler vardı neler ama gel gör ki şimdi bakılacak bir şey kalmamış maalesef.
Young King
Çomarlar nerde ? Ulke yunanistanin gecirdigi ekonomik krize dogru ilerliyor yavas ama emin adimlarla... comarlar is yerlerinden kovulup issiz kaldiklarinda anlayacak neler yaptigini...
3.50-3.55 arası pik yapar, düşüşe geçer demiştim.

Daha da artarsa beni de şaşırtacak.

Aha da günler öncesi entrym: (#34759995)

Edit: 3.58 olmuş. Önce şaşırdım sonra bastım parayı.
3.56 oldu 3.57'ye doğru gidiyor.

şaşırsanız iyi olur.
an itibari ile kriz patladı, teğet geçmedi 4 parmak götünüze girdi.
dolarınız varsa bozmayın arkadaşlar. gelen dolarlar yine bunların ağababalarının cebine gidecek oradan da isviçre bankalarına. akıllı olun.
güncel Önemli Başlıklar