bugün

Hayatunızda girceğiniz en zor aınavdır muhtemelen. Ama Alanınız ile ilgili hayatınızda gireceğiniz son sınavdır da. Siz bölümünüzün bir anabilim dalında ilerleseniz de mevzuat gereği farklı anabilim dalından gelen ve sizi yoracak hadsiz hocalar da olacaktır.
Ama asıl önemli olan danışman hocanızın duruşudur, sizi sahiplenmesidir. Tabi senin iyiliğin için, daha başarılı bir akademik tabanın olması için bi dönem daha hazırlanman için bu sınavda seni bıraktık da diyebilirler. Bu hem kibarca yetersizsin demekken bazen de ilkinde yeterlilik mi geçilirmiş saçma zihniyetliğinden de olabilir.
Doktora yeterliği geçtiniz ise tez savunması falan hikayedir artık. iyi bir tez yazarsanız zaten tez jürisinde konuya en hakim kişi siz olduğunuz için bi yeterlilik kadar zor olmayacaktır.
Doğrusu doktora yeterlik sınavıdır. Önümüzdeki günlerde bana sağlam girecektir.
Buna Girdiğiniz alan hukuksa o sınavda amınıza koyar paramparça ederler istisnasız.
Biraz önce sözlüsünde çıktığım sınavdır. 1 saat boyunca soru bombardımanına maruz kalırsınız. Hocalar sanki size saldırıyor da gardınızı düşürmemeye çalışıyor gibi kalırsınız. Bilgi testi dışında psikolojik savaş da içerir.
8 aydır çalışıp 275508 makale kitap okuduktan sonra hala Geçme konusunda kendime güvenemediğim Sınav. inanılır gibi değil, hangi notu kaldırsam altında sular seller gibi ezberlenecek bilgi var. Kalıcam galiba amk.
doktora gitmek için geçmeniz gereken sınavdır. bu sınavda eğer yeterli bulunursanız doktora gidebilirsiniz. buna doktora yeterlilik sınavı denir, bunu herkes bilir.
Hocam böyle bir sınav var mı ya? Ulan bıktık sınava girmekten.
seffafkirli, sınavlarında hayırlı muaffakiyetler dilerim.
Ruh ve beden sağlığını sınayan sınav.
Bugun 3. Ve son yazılı sınavıma gırdım. Sonuc bekliyorum. Gecersem pazartesi mülakat var. Ahir ömrümde kendime yaptıgım en büyük kötülük mü bilmem ama bu kadar boşa kürek çektiğimi de hatırlamıyorum. Sonuç gelsin editlerim.

Edit: şaka gıbı ama kaldım. Vay aq.
doktora vermek için yeterli misin bakalım diye yaptığımız ve kazananları kabul ettiğimiz sınav.
Tanım: sabırölçer.
Bugün ilk 3 saatlik kısmını tamamladım. Rahat geçti şükür. Başka okullarda tek seferde yapılan sınav bizde 4 seferde çok da ağır şekilde yapılmakta. Neyse kısa çöpü çektik. Diğerleri de guzel geçsin de kurtulayım. Ardından kallavi bir temizlik yapacağım.
sınavdan sonra bir hafta kendinize gelemediğiniz sınav. akademisyenlik akıl işi değil.
Lanet gelsin sınavı. insanın ömrünğ, aldığı nefesi değersizleştiren sınav.
263 gün önce başlığa en son ben entry girmişim. 263 gün sonra çook daha ağır stresler içinde kendimi yine buraya atmışım. Düş lan artık yakamdan. Sınav kelimesinden yıldım. 2 hafta var sınava ama sanki asırlar var gibi geliyor. Aynı zamanda çok az kaldı diyorum. iki boktan duyguyu aynı anda yaşatan, verene kadar yaptıgınız hiç birşeyden zevk aldırmayan berbat bir sınavdır. Ay hadi bugün de kendime ayorayım gibi bir lüksün yok. Bitsin gitsin. Geçip kalmamak arasında artık cidden bir ayrım yok benim için. Yeter ki bitsin düşsün yakamdan.
Bir öğrencinin hayatında girebileceği en zor sinavlardan biri. Hatta en zor ainavi belki de. Beni çok geriyor, yani artık sınavları bir kenara bırakıp işin araştırma yönüne geçsek diyorum. Cidden bıktırdı bu sınavlar. Bu son virüs vakasindan sonra ertelenir mi ne diyorsunuz? YÖK başkanı da birşey dememiş ki ne olarak anaisni satayım.
Abi ne var bu doktorlarda doktora niye yetemeyesiniz

Lütfen yavaş vurunuz.
Sonsuz sınav sonucunda varılan bir mertebede girilen bir sınavdır. Öncekileri başaran bunu da başarır (tabi gerçekten istiyorsa).
ocak sonunda gireceğim bir miktar korktuğum, bir miktar tedirgin olduğum, bol miktarda da stres yaptığım sınav. ama isyanım okulda kalmaya karar verdiğim o an'adır.

ben cidden çok sıkıldım şu sınav işinden yemin ederim ya. bu son olacak idrakındayım ama vallahi çok bıktım. ilkokul birinci sınıfa başlayan yeğenimi görünce içim burkuluyor. çocuk 12 yıl okuyacak, yetmeyecek bir de üniversite okuyacak. ama o hala legolarıyla oynuyor. saçmalama kalk ders çalış demek istiyorum da tutuyorum kendimi.

doktora kafa kırıklığı sanırım en çok bu yeterliliğe hazırlık döneminde vuku buluyor. kıralım bakalım kafaları.
Bu sınavlarda türlü usulsüzlükler dönebilir. Misal benim bölümümde bazı hocalar kendi danışmanlığında olan öğrencilere kitap, not serbestliği getirirken, kendi danışmanlığında olamayan öğrencilerin telefonunu toplatıp, kapının açık durmasını söyleyebilir. Hal böyleyken utanmanın olmaması da ayrı dikkat çekici noktadır.
hukukta yapılan götten şırıngayla kan alan cinstendir. o kadar mevzuatın içinde size gider hukuk 1. sınıfta öğretilen en sikko yeri bulur bize bunu anlat der ve siz apışır kalırsınız.
hukukta yapılan götten şırıngayla kan alan cinstendir. o kadar mevzuatın içinde size gider hukuk 1. sınıfta öğretilen en sikko yeri bulur bize bunu anlat der ve siz apışır kalırsınız.
ilkokul günlerinizi düşünün. hoca sözlü için tahtaya kaldırdığında, elinizde bir tebeşir sırtınız neredeyse tahtaya yapışık ve mal gibi hocanın ne sorduğunu anlamaya çalışır vaziyetteki haliniz..

size o günü tekrar yaşatacak sınavdır.
(bkz: anlayamazsınız)
bana hafakanlar bastıran sınav. 1 ay kaldı..

1 ay sonra edit: 3 gün kaldı...
sosyoloji de kıstaslar nedir merak edilmektedir?
2-3 dil bilmek mi? yoksa başka bir şey mi bilgilendiren sevgili sosyologlar çıkarsa seviniriz.
dün itibariyle verdiğim sınav. artık bir phd adayıyım.