bugün

şayet ismi doğu arabistan olmuş olsaydı veya geçen ramazana kadar kimsenin varlığından bile haberdar olmadığı arakanlılar orada yaşıyor olsaydı türkiye ne yapar eder oraya bir müdahale ederdi. ama bizim halkımız yok somaliydi , yok arakandı , yok şuraydı , yok buraydı ,,, derken orada eziyet gören türkleri aklının ucuna bile getirmiyor. yazık. tv de doğu türkisTAN iÇiN KAÇ YARDIM KAMPANYASINA DENK GELDiNiZ.
toprakları türkiyenin ikibuçuk katı büyüklükte yer altı ve yer üstü zenginlikleri ile doğunun
potansiyel ekonomik lokomotifi. uygur türklerinin yaşadığı yer.lehçeleri bizim lehçemize oldukça yakındır.

allah yarve yardımcıları olsun dualarımız hep onlarla
her acılarını kalben hissediyoruz.
inşaallah onlarda bağımsız olacaklar bu sadece an meselesi...
2 sene önce urumçi deydim. ve tibet'in başkenti lhasa'da da bulundum.
çin hükümeti yıllardır bu güzelim toprakları kendi gri şehirlerine benzetmiş.
urimçi'de uygurca tabela asmak yasak artık. sadece çince ve parantez içince uygurca yazılabiliyor.
lhasa'da da durum aynı.
ama dünya ekonomisini şekillendiren bir çin'e kimse özgürlük getiremiyor. petrol olsa getirirlerdi belki bu coğrafyaya da özgürlük. kim bilir..

edit: afedersiniz ama özgürlüğün gelmesi an meselesi değil. konuya bu kadar yabancı olduğunuzu belli etmeyin bari amna koyim.
lehçeleride türkiye türkçesine yatkın değildir..
içimizdeki yara.

(bkz: ata vatan)
kardeşlerimizin atalarımızın memleketi.
çin mezalimi altındaki mübarek şeyhlerin yetiştiği türk bölgesi.
birçok sol eğilimli insan için umursanmayan, çin hükümetinin baskısına maruz kalmış bölge. ülkemizdeki kürt yurttaşların anadil eğitimi için tavır geliştiren dostlar(anadil haktır), bu bölgedeki insanların anadilde eğitim alamadığını bilmiyor sanırım! bilseler bu konuda da bir tavırları olur sanırım!

niye böyleyiz anlayamıyorum. adındaki "türk" ibaresi, o halka sıcak bakmamızı engelliyor. her yıl mutlaka şiddet görüyor bu halk. ama hiçbir sol grup tepki göstermiyor. türk olunca, bu şiddeti hak mı ediyor acaba bizim gözümüzde?

bir başka anlayamadığım da sağ grupların tavrı. konu doğu türkistan olunca insan hak ve özgürlüklerinden dem vuran yurdum sağcıları, ülkemizdeki kürt unsurlar olunca mevzu, işkenceden yana tavır takınıyor. mesela samanyolu tv bir yayınında "anadilde eğitim hakları bile yok" şekilde isyankar bir cümle kurdu. evet gerçekten isyan edilmesi gereken bir konu. bir halk var ve kendi dillerinde öğrenemiyor hiçbir şeyi. tamam ama bizim topraklarımızda da var benzeri bir örnek.

neyse, sinirlendim yine. en iyisi keseyim. yoksa yine sövmeye başlayacam.
işçi partililerin görmediği gerçektir, tgbliler kulak arkası sigarası yapar hatta.
görsel
görsel
öksüz diyar.

kuzey ırak kürdistanına şiddetle karşı çıkıp doğu türkistanının bağımsızlığını destekleyen insanlar ikiyüzlüdür.

aynı şekilde doğu türkistanı umursamayıp kürdistan diye bağıranlar alçaktır.
türkler katledilirken araplara ağlayan soysuzları tepit etmemizi sağlayan, defalarca söylediğim üzere, ırak'ta, suriye'de, filistin'de yapılan zulmün bin beterininin yapıldığı türk yurdu. onlar ölmüyor süründürülüyor, organ mafyaları kol geziyor sokaklarda, genç kızlar kaçırılıp satılıyorlar, çocuk doğurmak yasaklanıyor.
dünyada türkiye'den başka hiç bir ülke onlara yardım etmez. onların tek şansı biziz,

görsel
https://encrypted-tbn3.gs..._6sr9Q9JGQeYqP1uK_TPfeK_Q
görsel
görsel
''es geçtiğimiz yeter!'' dedirten, yıllar sonra bir basmacı ayaklanması'nın ve bir zeki velidi togan'ın daha lazım olduğunu gösteren soydaş bölgemiz. aslında ülkemiz.
(bkz: doğu türkistan da çin zulmü)
sanıldığının aksine dünyada destekçileri de vardır. ama bu ne türk dünyasından türkiye ya da kazakistan ya da başka bir türk devletidir.

çin doğu türkistan olaylarına karışmamaları için kazaklara kırgızlara ve diğer orta asya ülkelerine yatırımlar yapıp ticaret hacmini genişletmekte ve ilişkilerini iyi düzeyde tutmaya çalışmaktadır, türkiye'de de ona keza akp hükümeti çin'in gönlünü hoş tutmak için bir iki göstermelik atar dışında doğu türkistan sorununa karşı ilgisizdir.

ama çok ilginçtir ki bütün bu ülkelerin dışında japonya doğu türkistan sorununda belki de uygurların yanındaki en önemli destekçidir. ülkede yoğun ve güçlü bir uygur lobisi bulunmaktadır. hem çin ile olan tarihi düşmanlığı hem de kendisinin de turanî kökenden gelmesi nedeniyle müslüman türk'ün yapamadığını işte japonya gibi bir ülke yapmaktadır. varın buna bakarak siz düşünün türk dünyasının düştüğü durumu.
seslerini duymamız hatta aynı dili konuştuğumuz için söylediklerini de anlamamız gereken kardeşlerimizin kendi dinini, kültürünü yaşayamadığı, hala zulüm gördüğü kardeş vatan.
çin in şincan bölgesi değil, doğu türkistan devleti.
Doğu Türkistanlı soydaşlarımız mahkum edilir, kamyonlara doldurularak sokak sokak gezdirilir, teşhir edilir, sonra da idam..
--spoiler--
Biz susmadık zalimlere direniyoruz!
Sanma dünya, seyredecek yiğitlerimiz.
Biz şehadet şerbetini içenlerdeniz!!
Vatan için özge candan geçenlerdeniz!!!!
--spoiler--
yakın bir zamanda türk kardeşleriyle kucaklaşacak olan türk diyarı.
yine türk hükümeti tarafından görmezden gelinen türk diyarı. söz konusu türk olunca hükümet dut yemiş bülbüle dönüyor.
umrumuzda değilsin doğu türkistan! gezi parkı'ndan daha değersizsin gözümüzde...

(bkz: yazıklar olsun)
yaklaşık olarak 30 milyon türk'ün yaşadığı, her gün işkenceler gördüğü ata vatan toprağı.
kızıl komünist vahşi çinli köpeklerin saldırısı altında olan topraklar. türk gördükleri yerde öldürüyorlar. işkence görenler cabası.

hamas terör örgütünün kayıplarına salya sümük ağlayanların görmezden geldiği, tek laf etmediği katliam. "benim soydaşım" diye başlayan cümleler beklemiyorduk zaten bu gürcü dönmesinden, o yüzden şaşırmadık da, insan sinir oluyor işte.
gazze gazze diyen ağlakların pek sikinde olmayan türk yurdu. insan kıllanıyor ister istemez.
yapılanların bir an önce son bulması gereken zulüm. hiçkimse azınlık durumunda olduğu için baskı eziyet görmemeli. doğu türkistan halkı bir an önce mureffeh bir yaşama kavuşmasılıdır.
edit: kürdüm, doğu türkistan hemen özgür yaşam modeline geçebilmeli. darısı türkiyede bulunan kürt, alevi, arap vs vatandaşların başına.
twitterda TT listesinde dolaşıp durmaktadır. yine unutulacaktır birkaç güne. kimsenin umrunda olmuyor türkçüler dışında. sözde müslümanlar gazzeyle, myanmarla uğraşa dursun.