bugün

domain name server'ın kısaltması.
domain name system in kısaltmasıdır. yaygın kullanımı servis sağlayıcıların otomatik alınan dns leri ile kısıtlamaya uğrayanların internet üzerinden dns değiştirerek yasaklı sitelere erişebilmelerini sağlamasıdır. ancak unutulmamalıdır ki dns değiştirildiğinde ulaşılmak istenilen site öncelikle servis sağlayıcı tarafından loglanır ardından siteye giriş izni verilir. yasaklı sitelere dns değiştirerek girip harika işler başarıyorum zannederek yanılgıya düşmeyin. bunlar hep yemleme taktikleridir. dns kullanıcıyı gizlemez. gizlenmek istiyorsanız ücretini ödeyerek vpn kullanmalısınız.
yaklasik bi aydir benim acimdan hicbi islevi olmayan değişken. değiştiriyorum her birini denedim yine erişim uyarısı alıyorum. valla girmesem de olur sadece sebebini merak etmekteyim.
Twitter'ın ansızın kapatılmasıyla milleti 8.8.4.4 telaşına tutuşturan bir çeşit bilişim kavramı.

-Daha öncesindeyse torent yöntemiyle dosya indirmenin olmazsa olmazı.
Dünyanın en büyük veritabanıdır aslında.
milletçe az çok fikrimizin olduğu şeydir. kurulumu çok basit, siteleri yanlış yönlendirmek de bir o kadar kolaydır. götünüzden atacağınız bir ip ile sözkonusu siteye dnsinizde zone oluşturarak erişimi engellemek mümkün. geri kalan tüm siteler için forwarder olarak atanan dns sunucular kontrol edilir. yani mantık esasında bilgisayardaki host dosyası ile aynı. bilgisayarınız bir websitesinin ipsini sorgularken önce etc altındaki host dosyasını kontrol ediyor. orada bir eşleşme yakalarsa o ip ye gidiyor. yakalayamazsa belirttiğiniz dns sunucuya soruyor. dolayısıyla dns kullanmak yerine erişimi engellenen siteleri host dosyasına ipleri ile birlikte yazmak daha makul. hem dns sunucuya erişim yasaklanması halinde (google dnse yaptıkları gibi) sıkıntısız bir şekilde girmeye devam edersiniz. ayrıca nispeten daha hızlı olur. hızı farkedemezsiniz o ayrı.

tabii sitelere ip erişim de yasaklanabiliyor, bu girilen routelarla yapılıyor. çoğunlukla o iplere giden paketlerin düşmesi null0 ya yazılan routelar ile sağlanıyor. bu durumda tek çıkar yol, vpn, proxy gibi çözümler.
(bkz: 195 46 39 39 ve 195 46 39 40)
twitter ve bugünlerde youtube ye girilebilmesi için değiştirilen zamazingo.
küçük bir uyarı paylaşmak istiyorum sevgili sözlük yazarları: dnsleri değiştirip online bankacılık işlemleri yapmayın. gerçi alayınız fakir ama yinede yapmayın.
https://pbs.twimg.com/media/BjP_acoCAAE5YEv.jpg
ingilizce Domain Name System anlamına gelen bir kısaltmadır. Dilimize Alan Adı Sistemi olarak çevrilmiştir. Genelde erişime engelli sitelere ulaşmak için kullanılır. En azından ben bu amaçla kullanıyorum, siz ne için kullanırsınız onu bilmem!
yaşadığımız günlerde güncel yapılması gerekeni bilmekte güçlük çektiğimiz numaralar.
sürekli ayarlarıyla oynanan, oynanmadıgında namus bekciliğine soyunan, nalet gelesicedir.
(bkz: cns)

not :zamanında her şehirde bir magazaları vardı bunların. cns'gilin yani. belki isim degiştirdiler şimdi, bilmiyorum ama görünmüyor artık. o zamanlar ibrahim erkal abimizin ''canısı'' isimli sarkısı da modaydı. belki bununla ilgili olabilir. illuminati de olabilir. her şey olabilir.
degistirilebilen hede.
"uyarlayıcı" olarak biliyorum. web sitelerin bir url adresi var, birde ip. kişi net'te siteleri bulmak için url üzerinden arama yapar, bilgisayarsa ip adresinden. dns ise url'i ip'ye çevirir.
(bkz: direct numerical solutions)
internet yasağının panzehiridir. dns adresi değiştirmek için;

http://muratuz.blogspot.com/2011/03/2011-dns-adresleri-dns-ayarlar-nasl.html

comodo dns adresleri
156.154.70.22
156.154.71.22

opendns adresleri
208.67.222.222
208.67.220.220

google public dns adresleri
8.8.8.8
8.8.4.4
Domain Name System açılımıdır. Peki nedir bu dns? Bir örnekle açıklayalım. Google.com diyoruz. Aslında o Google değil bir ip adresi. insanların bu adresleri aklında tutacaklarına bu adresleri isim haline getirelim, daha kolay olur. işte Dns, ip adreslerini çözümleyen servistir
sistemin bulundugu serverlar olarakta bilinir.
domain name server
internete evden girdiğim sürelerde illaki 2-3 defa başıma gelen sinir bozucu kopma olaylarını yaşamamın 1 numaralı sorumlusu.

Birtürlü çözüm bulamıyorum,msn çalışıyor,sözlükte dolaşabiliyorum fakat hiçbirşekilde başka sitelere giriş yapamıyorum,tabi sözlüğü ve msn'yide kapatıp tekrar açmaya çalıştığımda açılmıyor onlarda.sorun ne diye bir araştırma yapıyorum ve dns nin hatalı olduğu sorunu ile karşı karşıya kalıyorum,bir aralar modem ayarlarından halledebiliyordum,fakat artık oradanda halledilmiyorum bilgisayarı kapatıp 5 dk beklemeden kendiliğinden gelmiyor internet.
141.1.1.1 sağlam ve hızlı.
open dns ile yasakları delmek mümkünken, eskiye oranla ağırlaşması, ping sürelerinin uzaması çekilmez olmuştur. alternatif olarak tubitak dns işe yaramaktadır. ayrıca comodo dns de çok iyi durumdadır.
şöyle örneklendirilebilir:

karşımıza üç tane adam aldık ve bu adamların ismi sayısal veriden oluşuyor. yanlarında da dns adında bir tercüman getirmişler, ondan öğreniyoruz adlarını.

1. adamımızın adı: 2398423894. dns isimli tercümana sorduğumuzda, "onun adı ahmet'tir" yanıtını alıyoruz.
2. adamımızın adı: 3094839053. dns isimli tercümana sorduğumuzda, "onun adı süleyman'dır" yanıtını alıyoruz.
3. adamımızın adı: 439584309209390213. dns isimli tercümana sorduğumuzda, "onun adı ali'dir" yanıtını alıyoruz.

tercümana neden ihtiyaç duyduk? hafızamız karmaşık sayısal değerleri karıştırabileceğinden ve daha sonra tekrar hayırlamak zor olacağından, daha kolay olan sözel bir veriyle eşleştirdi tercümanımız sağolsun.

bu durumda bu 3 şahsımızın ismi alan adı (domain name) oluyor. dns ise ip adresi'ni (karmaşık sayılar) alan adı'na (insan isimleri) çeviriyor. http://www.ahmet.com dediğimizde dns ne demek isteiğimizi anlayıp bizi arkaplanda http://www.2398423894.com'a yönlendiriyor.

bilgisayar, teknoloji ve bilişim verilerini örneklendirme dairesi başkanlığı tevazuyla sundu.
Alan adı sistemi, sunucunun ve ona bağlı istemcilerin internet kayıtlarının tutulduğu veritabanıdır.
yerel ağ bağlantılarının tcp ıp bölmesindeki dns numaralarını "4.2.2.1" ve "4.2.2.2" olarak değiştirince "yasaklı site nedir arkadaşım?!" diyerek internetinizin özgürleşmesini sağlayan sunucu adresleri.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar