bugün

'ayy çok sevimli olmuşsun' sözlerine maruz kalan kızlardır.samimi olmadığın kişiler bile kurar bu cümleyi.ilk zamanlar konuştuğun herkes tellerine odaklanır.yüzüne değil dişlerine bakarlar.'ne zaman çıkaracaklar?' 'acı veriyor mu?''dişlerini nasıl fırçalıyorsun' gibi sorular klasiktir.insanlar belli aralıklarla sorar bunları sabırlı olmak gerek.
tel çıktıktan sonra fıstık gibi dişlere sahip olan kızlardır.
diş teli takılıyken felaket ağrılar çeken ancak çıktıktan sonra mükemmel dişlere sahip olan kızlardır.
Benim de için de bulunduğum kızlardır.
Bence farklı bi güzellik katıyor sizin ne düşündüğünüz de umrumda değil zaten.
ortodontik tedavi gören kızlardır. çoğu çeşitli sebeplerden dolayı öncelikle bu telleri takmak istemezler. ancak ertelenmemesi gereken bir tedavidir. büyüdükçe kökler daha da sağlamlaştığı için küçüklere oranla yetişkinler daha fazla acı çekmektedirler. en önemlisi ise bu tellerle nahoş bir görüntüye sahip olacaklarını düşünmektedirler. ancak çeşitli tedavi biçimleri çıkmıştır. özellikle porselen ya da şeffaf diye belirtilen braketleri tercih ederseniz çok yakınınızdaki dahi bunu farketmeyecektir. yapılan araştırmlarda aynı sürede türk kadınlarının kuaför masrafının aynı uzunluktaki ortodondik tedaviden daha fazla tuttuğu hesaplanmıştır.
hayatta sabırlı olmayı öğrendiği kesindir. Tedavisi boyunca aynaya bakar bakar 'acaba ne zaman kavuşacağım inci dişlerime' diye düşünürler. Bu süre uzadıkca telleriyle bütün olurlar artık gocunmazlar o aptal sorulardan. Gün gelir o mucize gerçekleşir. Artık günde kaç kere aynaya sırıtılır, fotoğraflarda doyasıya kaç kere gülümsenir bilinmez. Bu kurtulmanın şerefine kesinlikle bir saç değişikliğine de gidilir. Tanrım beni baştan yarat psikolojisi birkaç ay sürebilir. Burdan maddi gücü yeten tüm ailelere sesleniyorum ihmal etmeyiniz. (devlet hastanelerinde de uzun zamandır yapılıyor)
tellerı benımser bır sure sonra her ne kadar acı verse de ve sonra doktora cıkartmaması ıcın yalvarır resmen tedavı sonrası.ve teller cıktıktan sonra da sureklı yuzunde bır gulucuk varıdr.**
Tedavinin sonunda güzelliği ona katlanacak kızlardır. Kiminde demir yığını gibi durur, kiminde pırlanta gibi parlar. Ayrıca kısmet falan kapatmaz efenim, aksine daha farklı ve çekici algılanmaya sebep olur çoğu zaman. Kullanan biri olarak hiçbir dezavantajını yaşamadım. Vedalaşmamıza 3 ay kaldı yolun sonuna yaklaştık sözlük.
ortodontik diş tedavisi gören kızlardır.

her iki haftada bir diş kontrolüne gitmek zorundadırlar. dişlerine normal bir insandan daha fazla özen göstermek durumundadırlar. yapışkan yiyecekler (sakız, helva, jelibon) yiyemez, asitli içecekler içemezler. bir de kabuklu yiyecekleri yemeseler daha iyi olur.

şöyle güzel sulu bir elmayı hatır hutur yiyemezler arkadaşlar sizin gibi.

azıcık merhamet edin.

fakat neticesi çok güzel oluyor. dayansınlar.
acayip sevimli olan kızlardır. renkli pembe mavileri falan vardır hatta. sonra ne kadar düzgün dişlere sahip olacaklarını düşünerek ertelememelilerdir.
ailesi bilinçli kızlardır. ortodontik tedavi her yaşta uygulanan bir tedavi olmasına rağmen karışık dişlenme döneminin başladığı 8-12 yaş aralığı tedavinin süresi ve başarısını olumlu etkileyen yaşlardır, bu yaşlarda kişi tedaviye kendi karar verip finansmanını sağlayamayacağı için ailesinin bilinçli olup hemen uzmana baş vurup tedavi yaptırmalıdır. bu bağlamda diş teli takan kız sağlıklı bir aile yapısına sahip kızdır.
(bkz: biliyoruz da konuşuyoruz)
(bkz: trust me i am a hekim)
görsel
Gülemezler çoğu ama tedavi bitince de o ağız kapanmaz kardeşim. Kuzenlerimden biliyorum.
sağlığını düşünen, aklı başında, bilinçli, tatlı kızlardır. asla itici değildir, aksine bilinçli biri olduğu için bana hep çekici gelmiştir. çarpık dişlerinden dolayı ağzı leş gibi kokmasına rağmen hiçbir önlem almayan, tedavi görmek için kılını kıpırdatmayan kızlardan kat be kat çekicidir.

eğer dişler çarpık bir şekilde sıralanmışsa yemek artıklarının diş aralarında normalden daha fazla biriktiği için ağız kokusu da dahil birçok probleme sebep olduğunu bilir.
Cikarmak icin gun sayan kizlardir. Bazen canini oyle sikmistir ki sacma sapan renkler bile taktirabilir.
Tam 16 ay oldu diş tellerimin takıldığı. Ve bugün çıkacaklar. Şunu söyleyebilirim ki kesinlikle çok iyi sonuç elde ediliyor. "Düzelecek mi ki dişlerin?" söylemlerine hiç aldırış etmeyin. Ve tel taktığınız için gülüşlerinizi kısıtlamayın. Ben bu süreç içinde çekildiğim fotoğrafın %85'inde dişlerimi göstererek sırıtmışımdır.Üst ve alt çeneyi dengelemek için son aşamalarda kullanılan lastikleri göstererek çekilmiş fotoğraflarım bile var.-Kaldı ki telleri yüzünden fotoğraf çekilmeyenler var.- Çünkü çekinecek bir durum olduğunu hiçbir zaman düşünmedim ve en başta ben kendimle dalga geçtim. Genel olarak çevremin telleri bana yakıştırmış olması da etkiliydi belki de rahat olmam da. Her neyse. Neticede başkalarının düşüncelerini umursamayın ve sonuca odaklanın. Sabredin. Ve onlardan ayrılacağınız son gece meraktan ve birazcık heyecandan "uyuyamayın." *
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar