bugün

BENiM BU TÜRK.

zordur diyarbakır'da bir türk olarak yaşamak. minibüste muavinle yolcular arasında zaman zaman konuşulan kürtçe adlı dili anlamamak, zaman zaman adres vs. sorduğunda kürtçe cevap almak ve bir bok anlayamamaktır.

türkçe sorulan şeylere gelen kürtçe cevaba karışılık 'abi ben bilmiyorum kürtçe' demek, 'kürtçe bilmiyorsun da nasıl kürtsün sen?' sorusuna 'kürt de değilim ki... türküm.' diye cevap verip garip bakışlar almaktır.

şehrin %50 sini oluşturan bölücü şerefsizlerle aynı isim altında ve ne yazık ki bölücü olarak anılmak ve türkiye cumhuriyeti içerisinde bir şehirde azınlık olmaktır.

zordur vesselam.
içinde bulunduğu kötü durumdan, en kısa sürede kurtulması dilekleriyle zor bir yaşam süren türktür. türk'lüğünün onurunu her türk'ten daha fazla hisseder. eli öpülesicedir.
kendi vatanının topraklarında yaşayan türktür.
diyarbakır'da doğup büyümüş ve oraya görev için gelen memur ailelerinin * çocuklarıyla çok fazla arkadaşlık yapmış biri olarak söyleyebilirimki; şayet osuruktan nem kapan tırsak bir yapınız yok ise; istanbul'da yaşayan bir türk olmaktan veya izmir'de yaşayan bir türk olmaktan pek farklı olmayan durumdur.

(bkz: osuruktan nem kapmak)
(bkz: sözlükte agitation yapmak)
ülkenin kaderini kurtaracak arkadaslarımızdır onlar sayesinde sabah vatandas aksam militan zihniyeti degisecektir ins..
şayet başka dillere ve kültürlere antipatisi olmayan bir türk ise çok fazla zorluk çekmeyecek kişidir. hatta kişisel gelişim ve gözlem adına hayatında çok fazla getirisi bile olan durumdur. belki bir dil öğrenir, kız arkadaşı olur, evlenir soyu sopunu sürdürür. hatta asimile olup dtp mitinglerinde fink atıp, polise molotof bile atar. ne demiş atalarımız: kişi yediğini sıçar.
kürtler nasıl türkçe öğreniyorsa, onunda kürtçe öğrenmesi gereken türktür.
kimseyi gasp etmediğinden, kaldırımları otopark mafyası olarak parsellemediğinden, gelin arabalarının önüne kendini atmadığından, dilenmediğinden, çocuk hatta bebek denecek yaşta insanlara tecavüz etmediğinden, işletmeleri haraca bağlamadığından, kan davası ve berdel gütmediğinden, ana yollarda travestilik yaparak geçimini sağlamadığından, kapkaç çetesi kurmadığından, kadın ticareti yapmadığından, uyuşturucu satmadığından, yerlere tükürmediğinden, şehir meydanında 4 parmağını birden kıçına sokup 5 dakika boyunca anüsünü kaşımadığından, çocuklarını okula gönderdiğinden dolayı izmir de yaşayan kürt ile mukayese edilemeyecek insandır.

türk, gittiği yörelere zerafet ve medeniyet getirir. objektif olan bütün insanlara soruyorum; peki kürt ne getirir?
antenleri biraz açıksa şehrin tarihini, kültürünü öğrenmek isteyecek türk'tür. antenler kapalıysa, tek kanaldan yayındaysa pkk, bölücülük laflarını ağzına sakız yapar.

şehrin gelişmemiş olduğunu düşünüyorsa başka şehire yerleşebilecek türk'tür. belki de dırdır etmenin dayanılmaz hafifliğinden sıyrılıp geri kalmışlığı düzeltmek için bir şeyler yapabilecek türk'tür. kendine bir şehrin yarısını bölücü ilan etme hakkını nerden bulduğunu merak ettiğim, bu hakkı devletin siyasetinden, ırkçılığı yüceltmesinden aldığını zannettiğim türk'tür.
şehrin yarısını bölücü ilan etme hakkını apo'nu doğum gününün, yakalanma gününün ve benzeri boktan püsürden sebeplerin şehirde tek bir iş yeri açık bırakmayarak protesto etmesinden ve bu gibi sayılabilecek onlarca etkenden alan türk.

her seçimde oy pusulasına basacağı damgayı umutsuzluğun allahı ile basan türktür. bu şehir benim bir oyumla kurtulabilse keşke diyen türktür.

yaşamadığınız bilmediğiniz şeyleri gelip burada boş boş konuşarak kötülemeyin. ateş düştüğü yeri yakar.
türk toprakları olan türkiyenin bir sehri olan diyarbakırda yasayan bir türktür. zordur belki de abi diyarbakırda yasayan bir türk ne demektir ya?

türkiye toprakları sonucta orasıda. zaten boyle seyler işte bizi ayırıyor nedir yani diyarbakır da yasamak. izmir kadıfekale de büyümüs birisi olarak bir fark goremiyorum. bilmiyorum bana bu baslık biraz sacma geldi kusura bakmasın kimse.
Ne onurlu türktür, damarlarında akan kan kirlenecek endişesi ile aldığı nefes zehir olur, bu vatanpervere, diğer yüce türkler tarafından en kısa sürede o lağım çukurundan kurtulması dilenir. Bak onlar öyle yaptılar eğitimden, sağlık haklarından yoksun bıraktılar, ne işleri vardı orada kurtuldular
Şimdi oradan en kısa sürede kalanlarında kurturması dilenmeli, hatta yardım kampanyaları başlatılmalı. benden 5 lira çıkar peşin hem de yeni 5 liralardan..
Ya da ne yapılmalı madem bu kadar sevilmiyor sınır dışına mı atalım bu toprakları?
Yoksa içinde yaşayan Kürtleri mi..????
yeryüzünde ne kadar melanet varsa kürtlere atfedeceksin... sonra verdiğin o birlik beraberlik mesajlarında samimiyet aramamızı bekleyeceksin! Bu dünyadan göçüp gitmiş bir adamın ölüsünden leş diye bahsedip edebi, adabı yerin dibine gömeceksin... sonra başkalarından kendine saygı bekleyeceksin! Yıllarca, anadilini konuştuğu için o coğrafyadaki insanlara yapılan binbir çeşit eziyeti yok sayacaksın... sonra kardeş kavgasında ölmüş 20 yaşındaki çocukların kanları üzerinden milliyetçi duyguları okşayacaksın! (devam etmek istemiyorum)

özetle, Sen bu ruh ve zihin yapınla cici olacaksın, oradaki herkes kaka!

E iyiymiş!...
söz konusu orda yaşamaksa fazla sorun teşkil etmeyecek durumdur. zira fikirler tartışılacaksa çok dışlanacak ve yalnız kalacak olan türktür.
orda yaşayan bir kürtten zerre kadar farkı olmayan (dil, kültür, anlayış vs dışında),ayrımcılık yaşamayan bir insandır. tabi insan dedik şimdi insan olmanın da erdemleri var. biz bazılarına insan dediğimiz zaman da affedersiniz ama g.. kalkıyor. bir milletin bir şehrin 100 de 50 sini bölücü yetmiyormuş da şerrefsiz ilan etmiş bir zihniyetin ben içine ediyim yetmiyorsa (...).

yer aldığı bir kentin veya halkın dilini anlamamayı neden bu kadar kötüye yorarsınız kaldı ki almanya , ingiltere veya isviçre de yaşayan türkler olarak neden onların dilini öğrenmeye zahmet ediyorsunuz da beraber yaşadığınız bir halkın dilinden bırak bir kelimeyi öğrenmek size koyuyor.. koyuyorsa koysun. böyle düşünen zihniyete de bir de ben koyim.

mersin de , istanbul da, izmir de veya başka bir şehirde yaşayan kürt ün yerine koyuyor mu acaba bu zihniyet koymaz tabi. ona koyan ve kendini yerine koyabildiği durumlar ancak ona benzer yaşam pratiğini sağlamış olmalı ki insan olabilsin yüreği atabilsin..

ayıp diyorum, insan olun artık diyorum.*
türkiye ulusal sınırları içinde bulunan bir ilde yaşayan türktür. türkiye istanbul ankara izmir antalya zonguldaktan ibaret olmadığı için problem teşkil etmez. sadece yaşam şartları zordur.hakkari, şırnak, siirt, gibi illerde yaşamaktan nsibeten daha kolaydır.zira nevşehir niğde gibi iller de bu ayardadır.
nasıl ve neresinden bakarsak bakalım zor bir tanımlama olucağu kesin.
günümüzde kürt halkının geldiği getirildiği durum göz önüne alnırsa işler hiç te iç açıcı değildir.
hatırlayalım bundan daha 15 sene önce hep doğuluların ne kadar misafir sever,namusuna,onuruna düşkün insanlar olduğundan büyüklerimiz tarafından bahsedilirdi.
ne oldu da birden kürt mafyası hortladı çoğu pzevenki kürt bilir olduk.
daha dogrusu şu soruyu neden sormuyoruz biz bu adamlara ne yaptıkta bu hale geldiler!
bir arkadaş arabanın önüne atlayan çocuklardan bahsetmiş yazısında,istanbul un varoşlarından büyüyen biri olarak 90 lı yıllarda benim yaşadığım semtede bu gibi olaylar olurdu ve açıkcası o zaman aramızda hiç kürt yoktu.
bunu geçtim eski yeşilçam filmlerinde orta anadoluda köye gelen arabanın peşinde koşan çocuklarda mı kürt çocuklarıydı.
bizi bu hale getiren bu nefret degil mi daha ne kada nefret edicez.
evet günümüzde diyabakır olsun başka kürt illeri olsun onlarda da bir nefret büyümükte fakat geçmişte kendini nefretimizi kendimiz yaratmadık mı?
yani suç biraz da bizde degil mi?
daha pkk yokken kürtlerin kuyruğu varmış diye onca kürtle dalga geçen kimdi?

diyarbakırda şu günlerde malasef ki ilkel sovenizmin yükselmesiyle karşı bir nefret vardır ve inkar edilemez ama ilk önce çuvaldızı kendimize batıralım.
uzak doğu türk ü
(bkz: ahmet türk) *
ankarada yaşayan türkten farkı olmayan türktür.
hayatı çok da zor olmayan türk'tür. bazen anlaşmakta zorluk çekebilen türk'tür. at gözlüğüyle gezmiyorsa normal bir büyük şehre çok yakın bir atmosferde yaşadığının farkında olup sanat sokağında çay içmenin, umut ciğercisinde ciğer yemenin, sıtkı ustada burma kadayıf yemenin, biraz da paralıysa diclekent civarında geniş bir dairenin keyfini sürmeyi bilen türk'tür.
(bkz: benim lan bu)
güneydoğu anadolu bölgemizde yaşayan türk'tür. ayrıca tarafımca hasan paşa hanı'na gitmesi orda nizamettin abi ile doyulmaz muhabbetlere girmesi önerilen türk'tür.
diyarbakır türk şehridir. bu arkadaşımız sıkıntı etmemeli, mümkünse saçlarını kazıtıp, turan çıkıntısıyla gerilerek dolaşmalıdır.
istanbulda türkçe bilmeyen kürt gibi zor olan durumdur.
(bkz: araftaki türkler)