bugün

şehirler arası yollardaki dinlenme tesislerinde, hemen hemen her yolcunun yediği yada yemek zorunda kaldığı kazıklardır, ciddi anlamda şakaya gelmeyecek bir mevzudur, protesto edilmesi hatta dava açılması gereken bir problemdir.
istisnalar olabilir ama geneli abartılı fiyatlarla insanlardan 'ne koparırsam kar' mantıgındadır.

(bkz: haksız kazanç)
(bkz: halkı keriz yerine koymak)
(bkz: tuvalet 75 kuruş)
(bkz: küçük pet şişe su 1 50 ytl)
(bkz: simit 2 ytl)
(bkz: kontor 18 ytl)
otobüs yolcularına ördek diyen mantığın değişik bir versiyonudur. NAsıl olsa bir daha gelmeycek, başka bir yerden de almak gibi bir alternatifi yok ne koparsak kardır mantığı ile yapılan bir eylemdir.

(bkz: kucağa oturmak)
şehirler arası mola yerlerindeki abartılmış fiyatlar, zayıflatılmış hizmetlerdir. en başta, tesisin adının "dinlenme" tesisi olması gelir. ne yaptık anam bacım, mola verdik de sıcak bir duş mu aldık, ayağımızı uzatıp fincanda taze çayla sigara mı içtik, bir gecelik uykuya bedel on beş dakika şekerleme mi yaptık?
zorla değil elbette yemeyebiliriz. lakin çişimiz geldi işemeyecekmiyiz yahu. altımıza mı sıçalım ya da. 75 ykr a tuvalet mi olur canım. içini bok götürmese canım yanmayacak.
zaten bir kere gelen bir daha ne zaman uğrar belirsizdir. bu yüzden yakalamışken etinden, sütünden, yününden hesabı ne koparılırsa kardır. geçen gün birinde tuvalete girdim adam uyuyordu para vermedim. o paraya simit aldım. oh afiyet olsun.
bir de bunun daha katmerli versiyonu vardır.
(bkz: havaalanı kazıkları)
sidikli tuvalete 1 ytl verildiğinde anlaşılan durum.
1 ytl lik tuvalet ücreti verdikten sonra 1 ay kabız gezmenizi sağlayacak kazıklardır.
kazık demenin iltifat olduğunu düşündüğüm tanımlanamayan cisimler silsilesi. allah muhafaza bir girmeye başladı mı adamı logar deliği kadar genişletirler.
bu tesislerde en ucuz şey sıçmaktır. 1 liraya kokulu mokulu bi şekilde sıçar rahatlarsınız. ama sakına birşeyler yeme içme cüreti göstermeyin. aklınıza ne gelirse bunun normal fiyatının iki katından daha fazla bir fiyata alıcı beklediğini görürsünüz bu mekanlarda.
misal; maliyeti 10 kuruş olan 500 ml su, normalde 50 kuruş gibi fahiş bir fiyata satılırken bu orospu çocukları 1tl hatta 1.50 tl ye satarlar.
her yerde 1,50-1,75 tl ye satılan cipsler bu mekanlarda 3,75 tl ye satılır. (bkz: yuh) (bkz: ebenin amı)
50-75 kuruşa satılan poğaçayı bunlar 1.50 tl ye satmaktadırlar.
fındığın kilosu 15-20 tl yi geçmezken bu gavatlar 45 tl ye fındık satmaktadır.

yöresel hede hödölere geldik mi olay apayrı bir boyut kazanıyor.
misal kastamonu çekme helvası
bunun tosyada yeri var, adam en büyük boyutlu kutusunu 6 tl ye satıyor. (60 adetli olanı.)
en ufak paked de 2.50 tl ye satılır. (25-30 adet vardı sanırım)
ama bu orospu evlatları o en küçük pakede 8-9 tl fiyat biçmektedir. artık 6 tl lik olan battal boyu 30-40 tl den satarlar heralde vicdansızlar.

e fiyatlar böyle olunca haliyle insanlar otobüsten iniyor mekanı bir tavaf edip geri biniyor otobüse.
anlamadığım şey şu, bu işletmeleri işleten vicdansızlar moa verecek otobüslerde milyoner insanların oluğunu falan mı düşünüyor acaba?
35 liraya kastamonudan istanbula geliyorum lan ben, 5 lira verip kokuşmuş lahmacun mu yiyecem amcık.

bu kafa neyin kafası diye sormadan edemiyor insan haliyle.
eyvallah normal satış fiyatının biraz üzerinde satmanı haklı bulabilirim. ama arkadaş sen sikmeyi bilmiyosun ki, önüne gelene yarak,taşşak,kol,bacak allah ne verdiyse sokma derdindesin. her gelene ucunu değdirsen zevkten dört köşe olursun zaten.

sinirlendim bak yaa.
Eğer otobüsle değil de aracınızla gidiyorsanız bunlara öecbur kalmazsınız. Otobandan ayrılıp şehir merkezinde karnınızı doyurursanız hem ucuz hem de inanılmaz şezzetli yemekler yersiniz.
ekmek arası tavuk döneri 10 lira.
Hediyelik eşyalar. Pazarda 1 lira olan çakmak.
2 yıldır şehirlerarası otobüslerle ayda bir keyif için ankara-istanbul yaparım ve her berceste tesislerinde durduğumuzda da belçika bayrağı renklerine boyanmış bebek beşiği satın alırım. bu benim takıntım oldu ve evimde 48 adet ( 2x12x2 = 48 şimdi niye ikiyle iki kere çarptın diye sorarsınız- gidiş-geliş ya ondan) bu beşikten var ama yahu bir beşik de 100 lira olur mu kardeşim. ceviz ağacı olsa anlarım ama bildiğin duttan yapıyorlar bunu. hani mecburen alıyoruz buralardan, çünkü başka yerde yok bu belçika bayrağı renklisinden. şehirlere de gelsin bundan. amin.